برگزاری جلسه رئیس جمهور با فعالان اقتصادی/  پیشنهاد روحانی برای معاملات سلف ارزی

تاریخ انتشار : جمعه 07 اردیبهشت 1397 - ساعت : 15:07

کد مطلب: 235708 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران خبرداد

برگزاری جلسه رئیس جمهور با فعالان اقتصادی/ پیشنهاد روحانی برای معاملات سلف ارزی

مازندمجلس: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه جلسه رئیس جمهور با فعالان اقتصادی پیرامون تصمیمات اخیر ارز برگزار شد، گفت: ضمن بیان تمامی دغدغه‌های صادرکنندگان در این جلسه رئیس جمهور پیشنهاد داد که روابط خرید ارز به صورت سلف ارزی راه‌اندازی شود.

مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از کنفدراسیون صادرات ایران، محمد لاهوتی در خصوص جزئیات جلسه فعالان بخش خصوصی با رئیس جمهور گفت: روز گذشته جلسه ستاد اقتصادی به ریاست رئیس جمهور در دفتر وی تشکیل  شد که در آن نمایندگانی از بخش خصوصی، بانک ها و نماینده صادرکنندگان پتروشیمی حضور داشتند و در این جلسه تمام دغدغه هایی که صادرکنندگان در حوزه ارز داشتند، مطرح و تصمیمات اخیر ارزی دولت با صراحت و شفافیت مطرح شد.

وی افزود: موضوعاتی از قبیل نرخ گذاری خوراک صنایع بالادستی در بورس که اکنون بالاتر از نرخ ۴۲۰۰ تومانی صورت می گیرد و تاثیر بر صنایع پایین دستی دارد نیز، مطرح شد؛ چرا که این صنایع، کالا برای صادرات تولید می کنند و این موضوع برای روی نرخ تمام شده آنها تاثیر دارد. ضمن اینکه در فروش ارز پتروشیمی ها در سیستم بانکی مشکلاتی وجود داشت که در این جلسه طرح شد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: موضوعاتی همچون صدور ضمانت نامه ها برای شرکت های خدمات فنی مهندسی در خارج از کشور نیز از جمله مسائلی بود که از سوی فعالان اقتصادی با رئیس جمهور در میان گذاشته شد.

لاهوتی خاطرنشان کرد: صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به دلیل عدم امکان پرداخت هزینه هایی که ناشی از محدودیت ها در صدور حواله است، با توجه به دستورالعمل های اخیر ارزی و  با مشکلاتی مواجه هستند و خطر ضبط ضمانت نامه های آنها وجود دارد.

عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان کرد: مشکلاتی نیز در بخش های مختلف معدنی وجود دارد؛ به طوری که تولیدکنندگان توانسته اند با اعتبارات خود خریدهای مدت داری صورت دهند که اکنون با سررسید موعد پرداخت آن، با مشکلاتی در تسویه مواجه هستند و باید مشکل آنها نیز حل شود و به طور کلی موضع صادرکنندگان این بود که سیاست های جدید ارزی تاثیری در صادرات غیرنفتی دارد که باید مدیریت شود

وی افزود: به این معنا که واردات کالا به منظور تولید داخلی باید مدیریت شده و با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و بدون محدودیت، طبق وعده دولت تامین ارز شود؛ ضمن اینکه تخصیص ارز واردکنندگان و سرعت بخشی به این مساله می تواند تاثیر مثبت خود را در تسهیل واردات و اطمینان به بازار برای تامین مواد اولیه نشان دهد و صادرکنندگان بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند.

لاهوتی با بیان اینکه بانک مرکزی نیز موضوعات بخشنامه های اخیر ارزی را مطرح کرد و در نهایت دستگاه های مختلف و وزارتخانه ها نیز، دیدگاه های خود را در این زمینه طرح کردند، افزود: اما موضوعاتی که از سوی بخش خصوصی مطرح شد در مجموع بر روی این مباحث تمرکز داشت که با توجه به رشد صادرات که در ماه های اخیر اتفاق افتاده است، سیاست گذاری ها به سمتی پیش برود که مانع از رشد صادرات نشود و تصمیمات به نحوی باشد تا مانع از رسد صادرات نگردد.

لاهوتی بیان داشت: تمام موضوعات و دغدغه هایی که طی روزهای گذشته از سوی فعالان اقتصادی به کمیته ارزی اتاق بازرگانی منتقل شده بود به شفافیت و صراحت در این جلسه ذکر شد و رئیس جمهور ضمن استقبال از نظرات بخش  خصوصی تاکید کرد  که باید از نظرات نمایندگان بخش خصوصی در تصمیم گیری ها استفاده شود.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در این جلسه  گفت: بر اساس تاکید رئیس جمهور، صادرکننده برای فروش ارز خود نباید لحظه ای معطل شود و بانک مرکزی باید شرایط خرید آنی ارز را فراهم کند. ضمن اینکه رئیس جمهور پیشنهاد دادند که روابط خرید ارز به صورت سلف ارزی راه اندازی شود به این معنا که اگر صادرکننده ای کالایی را صادر کرد بتواند از بانک ها منابع ریالی آن را دریافت  نماید و پس از مدت زمان مشخصی ارز آن را به بانک ها برگرداند .

لاهوتی افزود: به هر حال برای ارزهایی که در منازل انباشته شده نیز تاکید رئیس جمهور آن بود که شرایط مناسبی برای دارندگان ارز در نظر گرفته و آنها تشویق به سپرده گذاری ارزی در بانک ها شوند تا این منابع محدود شده در منازل در چرخه اقتصادی کشور به گردش درآید  .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران خاطرنشان کرد: رئیس جمهور تاکید داشت که در خصوص حواله ارزی شرایط به نوعی فراهم شود تا هزینه هایی که در برخی کشورها وجود دارد و  عملا خارج از نرم های جهانی است به حداقل برسد و از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای رفع این مسکل آن تدبیر گردد.

وی افزود: رئیس جمهور تاکید داشتنند که کنترل و نظارت در بورس در تعیین قیمت کالاهایی که عرضه می شوند صورت گیرد و نرخ محاسبه نباید بالاتر از ۴۲۰۰ تومان بوده و با متخلفان برخورد شود.

 رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت:  رئیس جمهور ضمن تاکید بر اجرای سیاست های ارزی اعلام کرد سیاست های جدید ارزی مورد تایید کل حاکمیت است و بر اجرای ان وفاق کامل وجود دارد؛ وی همچنین بر اینکه دولت تمام تقاضای واردات و رسمی و تقاضای بازار را تامین خواهد کرد و همچین اینکه بازگشت ارز حاصل از صادرات با نرخ تعیین شده است بار دیگر تأکید کرد.

لاهوتی از ارائه پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی به رییس جمهور خبر داد که بر مبنای آن در کمیته ۱۴ که دستورالعمل های سیاست های جدید ارزی با حضور معاونان وزرا تدوین می شود نماینده اتاق بازرگانی نیز به عنوان یکی از اعضای کمیته باشد تا نظرات بخش خصوصی اعمال گردد و مقرر شد این مساله از سوی معاون اول رئیس جمهور تعیین تکلیف شود.

م


منبع : فارس

برچسب ها : #ارز #جمهور #صادرات #خصوصی #لاهوتی #اینکه #افزود #سیاست #صادرکنندگان #تاکید #اقتصادی #کنفدراسیون #صنایع #مشکلاتی #فعالان #تعیین #واردات #نظرات #تاثیر #کمیته #مرکزی #تامین #شرایط #خاطرنشان #گذاری #موضوعاتی #پیشنهاد #داشتند #نمایندگان #پتروشیمی #بازرگانی #موضوعات #دغدغه #صادرکننده #تصمیمات #نماینده #گذشته #اجرای #تقاضای #منازل #منابع #بازار #فراهم #نباید #صراحت #مهندسی #پرداخت #هزینه #خدمات #ضمانت #تولید #بالاتر #اکنون #محدودیت #حواله #مدیریت #شفافیت #تومانی #دارد؛ #مختلف #دستورالعمل #مواجه #مساله

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : برگزاری جلسه رئیس جمهور با فعالان اقتصادی/ پیشنهاد روحانی برای معاملات سلف ارزی


X https://sport45.site/