موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی چه گفتند؟+بررسی لایحه به نشست بعدی موکول شد

تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - ساعت : 11:59

کد مطلب: 235867 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از بررسی نیمه کاره یک لایحه

موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی چه گفتند؟+بررسی لایحه به نشست بعدی موکول شد

مازندمجلس: موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در نشست امروز مجلس نظراتشان را بیان کردند و ادامه مذاکرات درباره این لایحه به نشست بعدی پارلمان موکول شد.

مازندمجلس:، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را بررسی کردند.

علی ادیانی نماینده قائمشهر به عنوان اولین مخالف کلیات این لایحه اظهار داشت: این لایحه دارای مشکلاتی است که کمیسیون حقوقی تلاش کرده آن را برطرف کند اما در ماده ۴ آن موضوع تشکیل شورای عالی مبارزه با پولشویی آمده است. این یعنی تشکیل شورایی کاملا حاکمیتی که قرار است از این به بعد همه امور زیر نظر دولتها باشد.

«اکنون برهه مهمی برای مجلس برای تصویب و یا عدم تصویب این لایحه است که در تاریخ نوشته می‌شود.»

براساس این گزارش، کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در مجلس به عنوان اولین موافق کلیات لایحه مذکور گفت: مبارزه با پولشویی در دستور کار همه دنیا قرار گرفته است. ما در سال ۸۶ در  کمیسیون اقتصادی قانون پولشویی را تصویب کردیم. امروز مجددا اصلاح این قانون در مجلس مورد بررسی قرار گرفته است تا جرائم و روشهای جایگزین به جای روشهای قدیمی باشد.

دلخوش ادامه داد: بسیاری از مفاسد اقتصادی از طریق شناسایی جریان‌های مالی و مبارزه با پولشویی قابل شناسایی هستند.

به گزارش فارس، احمد سالک نماینده اصفهان به عنوان دومین مخالف کلیات این لایحه اظهار داشت: ما ۱۱ سال پیش قانون پولشویی را در مجلس تصویب کردیم. پس هیچ الزامی وجود نداشت که از خارج از کشور به ما دستور دهند که قانون پولشویی را تغییر دهیم.

وی تاکید کرد: نباید به استقلال کشور خدشه وارد شود؛ برجام را ظرف ۱۵ دقیقه تصویب کردیم. امروز نباید این اتفاق در مورد دو لایحه مبارزه با قانون پولشویی و مبارزه با تامین مالی  تروریسم بیفتد.

براساس این گزارش، علی لاریجانی رئیس مجلس در واکنش به اظهارات سالک درباره تصویب برجام ظرف ۱۵ دقیقه اظهار داشت: برجام دو ماه در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ساعت ها فراکسیون های مختلف و دبیرخانه شورای امنیت روی آن بحث و بررسی کردند و ما در مجلس نتیجه را رای گیری کردیم لذا مدام روی آن مانور ندهید که ما مجبور شویم توضیح دهیم.

در ادامه سالک گفت: نباید اجازه دهیم اقتدار کشور از دست برود. جریان مالی براساس fatf تمامی معاملات ما را تحت نظر دشمن قرار می دهد. هیچ دلیلی ندارد که دشمن از اطلاعات ما خبردار شود و علیه ما استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه استکبار به دنبال افزایش فشار بر ایران است، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم استقلال ما ضربه خورد ما با تبادل مالی مشکل نداریم ولی بحثمان این است که چرا باید اظلاعات ما دست دشمن باشد.

لاریجانی مجددا به اظهارات سالک واکنش نشان داد و اظهار داشت: این صحبتهای شما مربوط به لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم است. ما اکنون در حال بررسی لایحه مبارزه با پولشویی هستیم.

سالک پاسخ داد «مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم موازی یکدیگر هستند. سوال ما این است که چرا شما عجله دارید این لوایح قبل از ۲۲ اردیبهشت که آمریکا می خواهد درباره برجام موضع گیری کند، تعیین تکلیف شود. اکنون مجلس در پیچ تاریخی حساس قرار دارد.»

به گزارش فارس، طیبه سیاوشی دیگر نماینده مجلس به عنوان دومین موافق کلیات لایحه گفت: این لایحه در راستای امنیت سرمایه‌گذاری است و باید برای مبارزه با پولشویی بحث حفظ اسرار مورد تاکید قرار گیرد.

براساس این گزارش، بعد از اظهارات سیاوشی، علی لاریجانی رئیس مجلس اعلام کرد: امروز سه سوال در دستور کار مجلس قراردارد به همین دلیل ادامه بررسی این لایحه به جلسه بعدی مجلس موکول می شود.


منبع : فارس

برچسب ها : #لایحه #مجلس #ارز #پولشویی #مبارزه #قانون #بررسی #گزارش #تصویب #کلیات #اظهار #برجام #نباید #نماینده #امروز #اصلاح #کردیم #عنوان #ادامه #اظهارات #تاکید #تروریسم #تامین #لاریجانی #دستور #براساس #اکنون #شورای #مخالف #واکنش #اولین #امنیت #موکول #سیاوشی #اجازه #کمیسیون #درباره #دقیقه #موافق #روشهای #مجددا #گرفته #شناسایی #دومین #اقتصادی #استقلال #دلخوش #تشکیل

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی چه گفتند؟+بررسی لایحه به نشست بعدی موکول شد


X https://sport45.site/