دو برابر شدن تبادلات تجاری ایران و کرواسی در یک سال گذشته

تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 15:00

کد مطلب: 235957 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:

دو برابر شدن تبادلات تجاری ایران و کرواسی در یک سال گذشته

مازندمجلس: رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: از سال گذشته تاکنون آمار مبادلات تجاری دو کشور ایران و کرواسی به بیش از دو برابر افزایش یافته که این امر نشانه وجود یک نقشه راه مناسب برای توسعه همکاری‌ها است.

مازندمجلس: غلامحسین شافعی امروز در همایش تجاری ایران و کراوسی که در اتاق بازرگانی ایران، برگزار شد گفت: ایران و کرواسی در طول دو سال گذشته با رقم زدن فصل جدیدی در مناسبات و معاملات یکدیگر به خوبی نشان دادند که اندیشه و رفتارهای اقتصادی و سیاسی چگونه می‌تواند دنیای امروز و فردای ما را متحول کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران  با اشاره به نشست سال گذشته در زاگرب و اتاق بازرگانی کرواسی افزود: تحولات در روابط دو کشور و ارتباطات اقتصادی سال‌های اخیر را، فصل گام‌های عملی برای توسعه روابط فی مابین و متکی بر اعتماد، تدبیر و برنامه‌ریزی خواندم و امروز ابزار می‌کنم که اقدامات موثری برای توسعه روابط تجاری دو کشور به عمل آمده است. 

وی با اشاره به تبادل هیات‌های تجاری به عنوان نخستین گام و تشکیل کمیته مشترک ایران و کراواسی دومین گامی است که در این راستا برداشته شده است بیان داشت: همچنین از حضور وزیر اقتصاد کرواسی در این کشور خرسندم. 

شافعی اظهار داشت: ظرفیت‌های ایران و کرواسی برای هر دو کشور شناخته شده است و هر دو کشور از ویژگی‌های منطقه‌ای برخوردارند و هر دو کشور دارای موقعیت ممتازی برای همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک و حضور در کشورهای ثالث منطقه می‌باشند. 

وی افزود: امیدوارم در سال جاری شاهد برگزاری نمایشگاه اختصاصی از تولیدات و صنایع دو کشور در تهران و زاگرب باشیم. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: از سال گذشته تاکنون آمار مبادلات تجاری دو کشور به بیش از دو برابر افزایش یافته و این نشانه وجود یک نقشه راه مناسب برای توسعه همکاری‌ها است. 

وی گفت: به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران که نماینده بخش خصوصی است اعلام می‌کنم که برای همکاری با بخش‌های خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله خدمات فنی و مهندسی، صنایع غذایی، انرژی، محصولات پتروشیمی، فرش و منسوجات، ساختمان و سازه برنامه‌ریزی کرده‌ایم و این موارد از اولویت‌های همکاری ما با کرواسی به شمار می‌رود. 

شافعی به سفر رئیس جمهور کرواسی در دو سال پیش به تهران اشاره کرد و گفت: همچنین حضور وزیر اقتصاد کرواسی در نشست امروز نشان از روابط صمیمی و دیرباز دو کشور است. 

وی با اشاره به حضور نمایندگانی از بانک‌های کرواسی در ایران گفت: این امر نشانه عزم جدی دو کشور برای رفع موانع بانکی و نقل و انتقال پول است. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در روزهای گذشته نیز مذاکرات مهمی میان نمایندگان بانک‌های دو کشور صورت گرفته است و امیدوار هستیم بتوانیم موانع پیش‌رو را علیرغم سختی‌ها پشت سر بگذاریم. 

وی افزود: در تدابیر ما برای توسعه همکاری با کرواسی ایجاد بانک اطلاعاتی فعالان اقتصادی دو کشور و برنامه‌ریزی برای شرکت در نمایشگاه‌های اختصاصی و بین‌المللی اندیشیده شده است و برای حضور در نمایشگاه‌ها به تشکیل‌های زیر مجموعه اتاق تکیه شده است. 

در ادامه این نشست اینا بارباریچ نایب رئیس اتاق بازرگانی کرواسی گفت: اگرچه مشکلاتی در برابر شکوفایی اقتصادی ما وجود دارد ولی تجارت همیشه راه خود را پیدا می‌کند.

وی گفت: وظیفه دو دولت است که امکانات را برای بهتر شدن آینده اقتصاد دو کشور فراهم کنند. 

 

 

 


منبع : فارس

برچسب ها : #کرواسی #بازرگانی #اقتصادی #گذشته #تجاری #اشاره #روابط #امروز #توسعه #برنامه‌ریزی #اقتصاد #همکاری #افزود #شافعی #برابر #نشانه #خصوصی #بخش‌های #موانع #بانک‌های #فعالان #تهران #می‌کنم #عنوان #زاگرب #مشترک #همچنین #اختصاصی #اظهار #صنایع

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : دو برابر شدن تبادلات تجاری ایران و کرواسی در یک سال گذشته


X https://sport45.site/