اروپا فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام دارد/ منافع ایران در برجام باید به طور صریح مشخص و تضمین شود

تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397 - ساعت : 10:45

کد مطلب: 236012 چاپ به اشتراگ گذاشتن

روحانی در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه:

اروپا فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام دارد/ منافع ایران در برجام باید به طور صریح مشخص و تضمین شود

مازندمجلس: رئیس‌جمهور نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور برشمرد و تاکید کرد: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد و باید هرچه سریعتر موضع روشن و قاطع خود را نسبت به تعهداتش در برجام، مشخص و اعلام کند.

مازندمجلس: حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه و در تماس تلفنی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با وی گفت: برجام در نتیجه تلاش‌های طولانی و مستمر از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ حاصل شد و به واسطه تایید آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد، توافقی بین‌‌المللی است.

رئیس‌‌‌‌جمهور با سخیف برشمردن اقدام رئیس‌‌‌‌جمهور آمریکا مبنی بر اعلام خروج از برجام اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی صد در صدی به تعهدات خود در برجام، دستیابی به منافع ملی را دنبال کرده و خواهد کرد؛ اما متاسفانه طرف مقابل در اجرای تعهدات، عملکرد رضایت‌‌‌‌بخشی نداشته است.

روحانی افزود: برخلاف خیالات ترامپ، غنی‌‌‌‌سازی در ایران هرگز برای دستیابی به سلاح هسته‌‌‌ای نبوده بلکه این تلاش علمی و فنی در راستای تقویت غرور ملی و نیازهای مردم ایران انجام شده و خواهد شد.

رئیس‌‌جمهور با اشاره به اینکه وزرای امور خارجه و گروه‌های کارشناسی ایران و کشورهای اتحادیه اروپا باید در مدت کوتاه چند هفته‌ای با جلسات مکرر مسائل مربوط به حفظ برجام را بررسی و به تصمیمی واضح و شفاف برسند، تصریح کرد: باید منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، روابط بانکی، سرمایه‌‌‌گذاری‌‌‌ها و بیمه به طور روشن و صریح مشخص و تضمین شود.

روحانی با بیان اینکه همچنین باید تصمیم شرکت‌‌‌های خارجی طرف قرارداد و سرمایه‌‌‌گذار در ایران برای مواجهه با خروج آمریکا از برجام صریح و شفاف اعلام شود، خاطرنشان کرد: اگر در مدتی محدود و معین به تصمیم روشنی درباره برجام برسیم، می‌‌‌توانیم تعامل گسترده‌‌‌تری میان ایران و اروپا را شاهد باشیم.

رئیس‌‌‌جمهور اضافه کرد: رایزنی‌ و همکاری ایران و فرانسه در راستای حفظ منافع مشترک و امنیت و ثبات منطقه ادامه خواهد داشت.

روحانی با اشاره به اینکه امروز یک مسئولیت تاریخی در راستای حفظ برجام برعهده داریم و آینده تاریخ ثابت می‌‌‌کند که ترامپ دچار اشتباه بزرگی شده است، ابراز داشت: متاسفانه اروپا فرصت چهار ماهه‌ای که می‌‌‌توانست از آن برای حفظ برجام استفاده کند را از دست داد و آن را صرف راضی کردن دولت جدید آمریکا برای ماندن در برجام کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌‌‌جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با ابراز تاسف از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام بیان کرد: کشورهای اروپایی در عکس‌‌‌العملی جمعی اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام کردند.

رئیس‌‌‌جمهور فرانسه با بیان اینکه تصمیم ترامپ حتی موجب ایجاد تضاد بزرگی در آمریکا شده است، بر ضرورت حفظ چارچوب برجام و پایبندی همه طرف‌‌‌ها به تعهداتشان تاکید کرد و یادآور شد: اروپا به طور منسجم برای پایداری و حفظ برجام تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه با گسترش همکاری‌ها می‌‌‌توانیم در زمینه چگونگی فعالیت‌‌‌های فراتر از برجام برنامه‌ریزی کنیم، عنوان کرد: همکاری گسترده ایران و اروپا برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.


منبع : ایلنا

برچسب ها : #رئیس جمهور #ایران #فرانسه #برجام #اروپا #روحانی #مکرون

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اروپا فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام دارد/ منافع ایران در برجام باید به طور صریح مشخص و تضمین شود


X https://sport45.site/