گردشگری عامل طلاق در مازندران؟!

تاریخ انتشار : دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:46

کد مطلب: 236124 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گردشگری عامل طلاق در مازندران؟!

مازندمجلس: یک کارشناس جامعه شناسی گفت: زمانی که گردشگر اقتضاعات فرهنگی و سنتی استانی که به آن وارد شده را مدنظر قرار نمی دهد، قطعا در فرهنگ آن منطقه تاثیر گذار خواهد بود.

مازندمجلس: امیر ساداتی کرمی با بیان این که فضای حاکم بر مازندران با همه اختلالات فرهنگی که در آن به وجود آمده هنوز فرهنگ های سنتی بر آن غلبه دارد، اظهارکرد: متاسفانه این فضا تحت تاثیر برخی از موضوعات، کمی مخدوش شده است.

وی در مورد این که آیا فرهنگ ورودی به مازندران از طریق گردشگران می تواند عاملی برای افزایش طلاق در خانواده ها باشد ابراز کرد: اثبات تاثیر فرهنگ گردشگران بر طلاق نیاز به پیگیری های علمی داشته و نمی توان به صورت گذرا یک تحلیلی نظری بر روی آن داشت.

این جامعه شناس با اشاره به این نکته که در مازندران دخالت خانواده و اعتیاد موثرترین دلایل طلاق زوجین است، تصریح کرد:بررسی دو عامل دیگر همچون افزایش نارضایتی های زن یا شوهر از شرایط مادی زندگی یا افزایش تنوع طلبی زوجین و اتصال آن به بحث گردشگری می تواند یکسری ارتباط هایی را با افزایش طلاق در مازندران روشن کند.

وی با بیان این که بحث نارضایتی زوجین و افزایش نیازهای دو طرف عاملی بوده که باعث می شود یکی از طرفین به زندگی کنونی خود بسنده نکند خاطرنشان کرد: اگر در جامعه یا خانواده ای احساس نیازها بیشتر از داشته ها باشد؛ تخیلی که فرد از زندگی مطلوب دارد با واقعیتی که در آن زندگی می کند موجب افزایش نارضایتی شده و این خود ماحصل فرهنگ اشرافیت خواهد بود.

ساداتی یادآور شد: مصداق این که در شهرستان های سنتی ترویج پوشیدن مد، برندهای مختلف با قیمت های فضایی، مانور برخی از افراد با سبک زندگی مدرن و اشرافی همراه با خودرو های لوکس به افزایش فاصله بین ذهنیت زندگی مطلوب و واقعیتی که طرف در آن زندگی می کند دامن زده و یکی از راه هایی که این عدم تناسب به آن ختم خواهد شد، طلاق است.

وی با شاره به این که وجودبعضی از فروشگاه های برند در برخی از شهرستان هایی که عمده درآمد مردم از کشاورزی یا کارمندی است یک وصله ناجور بوده تصریح کرد:این ها رفاه یک عده حداقلی را تامین می کند، اما به امنیت روانی یک عده حداکثری لطمه می زنند.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی بیان کرد: زمانی که گردشگر اقتضاعات فرهنگی و سنتی آن استانی را که به آن وارد شده را مد نظر قرار نمی دهد قطعا در فرهنگ آن منطقه تاثیر گذار خواهد بود.

وی با یادآوری این امر گردشگری که فرهنگ سنتی و مذهبی آن شهر را برهم زده ممکن است بر جوانان منطقه تاثیر سویی داشته باشد خاطرنشان کرد: قسمت اعظمی از گردشگران افرادی هستند که کمک کننده به حوزه فرهنگ آن شهر بوده و به دنبال فضای امن مذهبی هستند، اما یک بخش حداقلی هم هستند که آزادی بی حصر را طلب کرده و به دنبال تخلیه روانی خود حتی در حوزه گردشگری حرام قدم می گذارند.

ساداتی کرمی بیان کرد: برای حل این معضل دور راه عبور از دوگانگی و جلوگیری از گردشگری یا تسامح در مقابل ضد فرهنگ های موجود در صنعت گردشگری پیش روی سکان داران و مدیران استان است.

وی با اشاره به این که صنعت گردشگری برای مازندران لازم بوده نمی توان از آن چشم پوشی کرد یادآور شد: راه حل اساسی مقابله با ضد فرهنگ ها،تقویت ظرفیت های گردشگری و القای درست فرهنگ منطقه به گردشگران است.

کارشناس جامعه شناسی افزود: با قوی تر کردن تورهای گردشگری در مازندران می توان گردشگر را به سمت حفظ فرهنگ های خود هدایت کرد بعنوان مثال کشور فرانسه در صنعت گردشگری هنجارهای فرهنگی خود را لحاظ کرده به طوری که در برخی از پارک های فرانسه ورود افراد با پوشش ممنوع است چون معتقدند این پارک با تجهیزاتی که فراهم شده مخصوص فرهنگ فرانسوی بوده و یک فرد دارای پوشش در این فرهنگ یک ضد فرهنگ محسوب می شود.

وی گفت: استان مازندران هم می تواند ضمن جذب گردشگر و رونق اقتصاد گردشگری،فرهنگ و ارزش های خود را به شیوه های گوناگون و جذاب به گردشگران القا کند.


منبع : ایسنا مازندران

برچسب ها : #گردشگری #طلاق #مازندران #مازندمجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : گردشگری عامل طلاق در مازندران؟!


X https://sport45.site/