مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 20649 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 فروردین 1395 -ساعت : 16:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بررسی وضعیت انتخابات در دو حوزه قائمشهر و بابل و مواضع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

سکوت لیست امید در مازندران؛

بررسی وضعیت انتخابات در دو حوزه قائمشهر و بابل و مواضع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

اختصاصی مازندمجلس: پس از اما و اگرهای بسیار، لیست امید برای مرحله دوم انتخابات گزینه‌های خود را مشخص کرد که برای دو کرسی مازندران سکوت پیشه کرد. البته طبق شنیده‌های خبرنگار مازندمجلس، امکان تغییر در لیست امید در روزهای آینده وجود دارد

اختصاصی مازندمجلس: پس از اما و اگرهای بسیار، لیست امید برای مرحله دوم انتخابات گزینه‌های خود را مشخص کرد و برای 69 کرسی باقیمانده که 23 درصد کرسی‌های مجلس محسوب می‌شود، تصمیم‌گیری کردند. دو کرسی از این تعداد متعلق به استان مازندران و حوزه‌های بابل و قائمشهر هستند که شورای عالی اصلاح طلبان کشور تصمیم گرفت در این دو حوزه سکوت پیشه کند و به طور رسمی از کسی اعلام حمایت نکند. البته طبق شنیده‌های خبرنگار مازندمجلس، امکان تغییر در لیست امید در روزهای آینده وجود دارد.

البته دو روز قبل روزنامه شرق به اشتباه لیستی از نامزدهای لیست امید منتشر کرده بود که در همان زمان با تکذیب گام دوم مواجه شد. در آن لیست برای حوزه انتخابیه بابل گزینه‌ای مشخص شده بود.

اما امروز روزنامه شرق مجددا گزینه‌های لیست امید را منتشر کرد که در آن برای هر دو کرسی مازندران اعلام سکوت شد. همچنین شوراهای مشورتی شهرستان‌های قائمشهر و بابل نیز تاکنون سکوت پیشه کردند و از هیچ کاندیدایی حمایت نکردند.

 

قائمشهر

حوزه پهناور قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی با داشتن دو سهمیه در مجلس شورای اسلامی از حوزه‌های مهم استان محسوب می‌شود که با یک نماینده اصولگرا (کمال علیپور) و یک نماینده حامی دولت (سید هادی حسینی) پرونده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را آغاز کرد. با رد صلاحیت چند چهره شاخص اصلاح‌طلب، رقابت نهایی بین دو نماینده فعلی، رضیان و ادیانی بود که نظرسنجی‌ که مازندمجلس پیش از انتخابات انجام داد نتایج مشابهی را نشان می‌داد.

اصولگرایان با اجماع بر روی علیپور و ادیانی توانستند گزینه‌های حداکثری خود را انتخاب کنند اما شورای مشورتی اصلاح طلبان با آنکه توانستند اولین کرسی این حوزه را بدست بیاورند، با اینحال نمی‌شود آنها را برنده انتخابات دانست. چرا که عبدالله رضیان رای خود را آنچنان مدیون این شورا نمی‌داند و دلیل آن روشن است زیرا شورای مشورتی قائمشهر و همچنین لژیونرهای اصلاح طلب قائمشهر که جزو کاندیداهایی بودند که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تایید نشد، تمام قد در لیست خود از شخصی به نام یوسفعلی جوانی حمایت کردند که تنها 16 هزار رای کسب کرد. بنابراین می‌توان گفت رضیان کمتر از 17 هزار رای خود را مدیون شورای مشورتی اصلاح طلبان قائمشهر که تنها توان بسیج کردن 17 هزار رای را داشت، است.  از طرفی تا چند روز قبل از روز انتخابات، شورای اصلاح طلبان حوزه قائمشهر، رضیان را گزینه خود نمی‌دانستند و از اعلام اسم خودداری می‌کردند.

اما از آنطرف احزاب 16 گانه اصلاح طلبان مازندران که از سیاستمداران کارکشته و باسابقه تشکیل شده است با انتخابی عقلانی، عبدالله رضیان و هادی حسینی را در لیست حمایتی خود قرار دادند. البته باید در نظر داشت گروهی از رقیبان هادی حسینی، با وارد کردن شخصی که هم‌نام با وی بود سعی در شکست آرای وی داشتند که  راقم این سطور به عنوان یک فعال سیاسی و خبرنگار حوزه انتخابات مجلس که بیش از یک سال است که تحرکات انتخابات مجلس در مازندران را رصد می‌کند، حتی با جستجو در اینترنت نتوانست یک پاراگراف در مورد این شخص اطلاعات پیدا کند. البته این حیله کارگر افتاد و بیش از 4 هزار رای سید هادی حسینی به اشتباه به سبد کسی دیگر رفت که این موضوع جای بررسی بیشتری دارد که به زودی پایگاه خبری مازندمجلس به آن می پردازد.

با اینحال در روزهای آینده نظر رسمی شورای مشورتی اصلاح طلبان قائمشهر اعلام خواهد شد اما تنها دو گزینه اصولگرا را پیش روی دارند و اگر به نتیجه‌ای به غیر از سکوت برسند باید در مفاهیم اصلاح طلبی که معیار تشکیل شورای هماهنگی اصلاح طلبان شده کمی شک کرد.

این در حالی است که مینایی‌فر دبیر حزب موتلفه اسلامی مازندران در گفت وگو با مازندمجلس عنوان کرد در حوزه انتخابیه قائمشهر هر دو گزینه از برادران ما و متعلق به بدنه اصولگرایی هستند و حزب موتلفه موضع خاصی در این حوزه نخواهد داشت.

مینایی‌فر پیرامون احتمال قرار گرفتن یکی از این دو نامزد در لیست اصلاح‌طلبان گفت: بعید می‌دانم این دو عزیز وارد جریان اصلاح طلب شوند اما اصلاح طلبان هم صاحب نظرند و حق دارند بین صالح و اصلح‌ یکی را انتخاب کنند و این منافی جریان حزبی نخواهد بود. انقلاب اسلامی زمینه آزادی بیان را برای همه فراهم کرده است و همه باید حضور پیدا کنند و گرمای انتخابات را حفظ کنند.

 

بابل

در حوزه بابل شرایط فرق می‌کند. در بابل دو گزینه‌ی مستقل به مرحله دوم راه پیدا کردند که تفکیک اصلاح طلبی و اصولگرایی آنها به علت مواضع و عملکردشان بسیار سخت است. از طرفی در جلسه شورای هماهنگی اصلاح طلبان بابل که چند روز پیش برگزار شد، اکثریت مطلق رای به سکوت و بی‌طرفی دادند.

حوزه انتخابیه بابل در دور اول غیرقابل باورترین نتیجه را در بین 9 حوزه مازندران داشت، باید دید در دور دوم شرایط به چه شکلی رقم خواهد خورد. علی نجفی خشرود که چهره‌ای کمتر شناخته شده در بین مردم بابل بود با انتقال دقیقه نودی به حوزه بابل، توانست بیش از 62 هزار نفر را با خود همراه کند تا نماینده اول بابل لقب بگیرد.

این دیپلمات باتجربه شاید اولین نماینده مازندران پس از 9 دوره مجلس شورای اسلامی باشد که به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه دربیاید و با ارتباط نزدیکی که با محمدجواد ظریف دارد قطعا از نمایندگان اثرگذار در مجلس خواهد بود.

اما برای دومین کرسی بابل رقابت سختی بین یکی از نمایندگان فعلی (حسین نیازآذری) و یک نامزد مستقل (همت الله طاهری نژاد) وجود دارد. از آنجایی که هیچ کدام از این نامزدها مایل به استفاده از برند سیاسی خاصی نیستند، احتمالا مانند دور اول دوقطبی سیاسی شکل نخواهد گرفت و آرای مردم بابل منطقه‌ای و براساس شناخت قبلی خواهد بود.

شرایط در حوزه انتخابیه بابل بسیار سخت است و تحلیل این حوزه نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر و موشکافانه‌تری دارد که پایگاه خبری مازندمجلس در روزهای آینده بیشتر به این حوزه انتخابیه خواهد پرداخت.


بررسی وضعیت انتخابات در دو حوزه قائمشهر و بابل و مواضع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرحله دوم انتخابات م - مرحله دوم انتخابات - انتخابات در مازندران -

نظر شما در مورد : بررسی وضعیت انتخابات در دو حوزه قائمشهر و بابل و مواضع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها