تشدید رشد اقتصادی جهان در عصر همکاری های بین المللی

تاریخ انتشار : چهار شنبه 02 خرداد 1397 - ساعت : 15:00

کد مطلب: 236154 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ایرنا گزارش می دهد؛

تشدید رشد اقتصادی جهان در عصر همکاری های بین المللی

مازندمجلس: تهران- ایرنا- عصر همکاری های بین المللی در زمینه تحقیق و نوآوری به سرعت رشد اقتصادی جهان افزوده و چشم انداز آن را روشن تر کرده است.

مازندمجلس: به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این عصر جدید که از سال 2010 آغاز شده، مبتنی بر حرکت آزاد محقق، دانش و ایده است و از طریق اتصال به منبع عظیم دانش بشری و تشدید رقابت میان صنایع، رشد اقتصادی را سریع تر می کند.
امروزه کشورهای جهان به ویژه کشورهای توسعه یافته و نوظهور با سرمایه گذاری روزافزون در زمینه تحقیق و توسعه و گسترش همکاری های بین المللی در این زمینه می کوشند تا مسیر توسعه را با گام های بلندتری بپیمایند.
آمریکا که روزی پیشتاز کشورهای جهان در سرمایه گذاری های تحقیق و توسعه بود و سرمایه گذاری دولتی آن به تنهایی از کل سرمایه گذاری دولتی و خصوصی سایر کشورهای جهان فراتر بود، اینک به واسطه توجه روزافزون سایر کشورها به مقوله تحقیق و توسعه و همکاری های بین المللی، دیگر از چنین جایگاهی برخوردار نیست، هر چند هنوز از پیشتازان جهان در این زمینه محسوب می شود.
بنا به اعلام بنیاد فناوری اطلاعات و نوآوری آمریکا، سهم این کشور از کل سرمایه گذاری جهان در زمینه تحقیق و توسعه اکنون کمتر از 10 درصد است.
اقتصاد نوظهور چین نیز بخشی از این حرکت جهانی است؛ این کشور که سرمایه گذاری آن در زمینه تحقیق و توسعه بنا به اعلام وزارت علوم این کشور از سال 2012 سالیانه 70.9 درصد افزایش یافته و مخارج سرمایه گذاری آن در سال 2017 در بخش تحقیق و توسعه 279 میلیارد دلار تخمین زده می شود، موفق شده است در تمامی صنایع خود شبکه گسترده ای از همکاری ها در سطوح داخلی و خارجی ایجاد کند و با اتصال به اقیانوس بیکران دانش و تجربه بشری با سرعت به سوی سطوح بالاتر توسعه اقتصادی حرکت کند.
«ون هائو» رئیس بیمارستان شهر «چانگجی» استان «شین جیانگ» چین در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی شرکت کننده در برنامه آشنایی با بخش مرکزی جاده ابریشم گفت: این بیمارستان به شبکه ائتلاف بیمارستان ها و پزشکان داخلی و خارجی متصل است.
این پزشک متخصص که بخش طب سنتی این بیمارستان تحت نظارت وی خدمت رسانی می کند، اضافه کرد: بیمارستان چانگجی، اکنون با بسیاری از بیمارستان های برتر جهان از جمله جان هابکینزو ماساچوست در ارتباط است و به طور مرتب از پزشکان این بیمارستان ها دعوت می کند تا با حضور در این بیمارستان تجربه و دانش خود را به این بیمارستان منتقل کنند.
رئیس بیمارستان چانگجی تصریح کرد: همچنین در مواقع ضروری با استفاده از فناوری ویدئو کنفرانس از نظرات مشورتی متخصصان سایر کشورها استفاده می شود.
وی ضمن معرفی برخی پزشکان به خبرنگاران گفت این پزشکان به طور معمول سه ماه سال را به این بیمارستان می آیند و تجربه و دانش خود را در اختیار این بیمارستان قرار می دهند.
هائو تصریح کرد: پیش از این، سیستم مراقبت های پزشکی دارای اختلاف سطح بود و کیفیت کار آن در مناطق دورافتاده، قابل مقایسه با بیمارستان های شهرهای بزرگ و پایتخت نبود، اما اکنون با اجرای طرح ائتلاف بیمارستان ها و پزشکان و دسترسی بیمارستان های روستایی و شهرهای کوچک به خدمات پزشکی بیمارستان های خوب با انتقال دانش، فناوری و استفاده از داروهای بهتر، فاصله کیفی خدمات پزشکی آنها با بیمارستان های شهرهای بزرگ و پایتخت کمتر شده است.
هائو تاکید کرد: برای نجات جان یک بیمار، گاه تنها پول کافی نیست بلکه فاکتورهای دیگری مانند زمان نیز مهم هستند که اتصال به منبع عظیم دانش پزشکی داخل و خارج، مدیریت زمان را امکانپذیر می کند و هزینه ها را کاهش می دهد.
«وانگ کیف» رئیس مرکز تحول پارک علم و فناوری شهر کورلا (Korla) با عنوان «ساختمان استعداد منطقه توسعه اقتصادی و فناوری» واقع در مرکز استان شین جیانگ نیز در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: این پارک علم و فناوری به طور مرتب از استادان و دانشمندان بزرگ داخلی و خارجی برای دادن مشاوره به نوآوران جوان دعوت می کند.
به گفته وی، این پارک که در سال 2011 تکمیل و راه اندازی شد، اینک از حدود 2 هزار کسب و کار نوپا را حمایت می کند و ارزش تولید و درآمد ثابت آن اکنون به ترتیب 81 و 3.5 میلیارد یوان است.
این مقام مسئول اضافه کرد: در پنج سال آینده بیشتر به سمت توسعه مفاهیم نوآوری و همکاری فراهم کردن هرچه بیشتر زمینه برای شکل گیری ایده های نو و افزایش سهم این پارک در توسعه ملی و انتقال فناوری پیش می رویم.
کیف همچنین این اهداف کیفی را در قالب هدف کمی افزایش درآمد ثابت پارک به سطح یک هزار و 100 میلیارد یوان و افزایش ارزش تولید آن به سطح 326 میلیارد یوان تعریف کرد.
وی اضافه کرد: سال گذشته این پارک فناوری توانست 18 ایده نو را با موفقیت تبدیل به کسب و کار نوپا کند.
«هو بامی» مدیر شرکت تولید بذر «جانگچی جویه» به خبرنگاران داخلی و خارجی که از این شرکت دیدن کردند، گفت: این شرکت که تولیدکننده بذر کتان، ذرت و گندم است، در زمینه مطالعات بذر با شرکت های اروپایی، آمریکایی و آسیایی همکاری دارد.
وی افزود: این شرکت همچنین در تمامی زمینه های توسعه و نوآوری، فراوری و کنترل، انبارداری و خدمات دهی از تجربه و فناوری شرکت های موفق استفاده می کند.
به گفته بامی، این شرکت که اکنون سالانه هشت هزار تن بذر کتان، گندم و ذرت تولید می کند، در آینده بیشتر روی تولید بذر کتان و تقویت زنجیره های این صنعت متمرکز می شود.
نرخ رشد اقتصادی جهان که بنا به اعلام صندوق بین المللی پول در سال های 2015 و 2016 به ترتیب 2.8 و 2.5 درصد بود، در سال 2017 به 3.9 درصد رسید. افزایش نرخ رشد اقتصادی جهان هشداری است برای کشورهای در حال توسعه؛ این کشورها چنانچه با سیاستگذاری های درست و گسترش همکاری های بین المللی، رشد اقتصادی خود را تقویت نکنند، فاصله آنها با جهان به طور فزاینده بیشتر می شود.
گروهی از خبرنگاران خارجی از کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا و نیز آسیای مرکزی از 12 تا 21 اردیبهشت ماه از بخش مرکزی جاده ابریشم یا استان شین جیانگ دیدن کردند.
استان شین جیانگ با مساحت یک میلیون و 660 هزار کیلومتر مربع، بزرگ ترین استان چین است که با هشت کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، روسیه، مغولستان و هند مرز مشترک دارد.
جاده ابریشم بخش زمینی طرح «یک کمربند، یک جاده» چین است که آسیای مرکزی، ایران و اروپا را به این کشور وصل می کند.
گزارش از رفعت کرمی مهر
اقتصام**1063*2025

اقتصاد

تحقیق و توسعه

چین

مخارج سرمایه گذاری


منبع : ایرنا

برچسب ها : #بیمارستان #توسعه #فناوری #سرمایه #گذاری #زمینه #اقتصادی #تحقیق #خارجی #همکاری #کشورهای #داخلی #تولید #افزایش #استان #المللی #اکنون #پزشکان #خبرنگاران #میلیارد #تجربه #پزشکی #مرکزی #بیشتر #جیانگ #استفاده #اضافه #خدمات #همچنین #چانگجی #ابریشم #نوآوری #آمریکا #اتصال #اعلام #کشورها #گزارش #شهرهای #پایتخت #کسب و کار #آسیای #ترتیب #فاصله #درآمد #انتقال #آینده #تقویت #تمامی #نوظهور #روزافزون #یافته #صنایع #تشدید #گسترش #دولتی #ائتلاف #ایرنا #مخارج #اقتصاد #تصریح

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تشدید رشد اقتصادی جهان در عصر همکاری های بین المللی


X https://sport45.site/