تعامل با کشورها و اتحاد در داخل راه مقابله با آمریکاست

تاریخ انتشار : یکشنبه 13 خرداد 1397 - ساعت : 09:00

کد مطلب: 236265 چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاد دانشگاه علامه در گفت و گو با ایرنا؛

تعامل با کشورها و اتحاد در داخل راه مقابله با آمریکاست

مازندمجلس: تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکا همه دنیا نیست و باید تلاش کنیم ضمن تعامل با کشورهای قدرتمند و حفظ اتحاد داخلی، با تحریم ها مقابله کنیم.

مازندمجلس: به گزارش ایرنا، 24تیر 1394 ایران با فرانسه، انگلیس، آلمان، اتحادیه اروپا، چین، آمریکا و روسیه به تفاهم جامعی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران دست یافت؛ پس از تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران تعهدات خود را ایفا کرده است، این معاهده از روز 26دی 94 اجرایی شد و به ‌این‌ترتیب تمام تحریم‌های مرتبط که از سوی سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا برقرار شده بود، لغو شد.
با روی کار آمدن دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در بهمن 95 و تاکید مکرر وی مبنی بر اینکه برجام یک «توافق بد» است، بدعهدی های این کشور در قبال ایفای تعهداتش در برجام آغاز شد و سرانجام در 18 اردیبهشت امسال خروج کشورش از این معاهده را اعلام کرد تا تحریم های یکجانبه این کشور که در 2 سال و نیم گذشته تعلیق شده بود، بار دیگر در دو بازه زمانی 90 و 180 روزه اجرا شود.
این در شرایطی بود که اتحادیه اروپا، چین و روسیه همواره از اجرای کامل و بدون نقص برجام دفاع کرده‌اند و همچنین آژانس انرژی اتمی تاکنون بالغ ‌بر 10 بار پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است.
طی هفته های گذشته مسئولان کشور در مناسبت های مختلف خواستار همدلی و یکپارچگی همه مردم برای مقابله با این تصمیم ترامپ شدند؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نیز در ضیافت افطار با جمعی از استادان و فعالان اقتصادی با اشاره به احتمال بازگشت تحریم ها به کشور گفت: باید همه دست به دست هم بدهیم و با هم مشارکت و همکاری داشته باشیم، تحریم می‌تواند به نفع ما باشد و اگر از هم فاصله بگیریم، تحریم‌ها می‌توانند به ضرر ما تمام شوند.
در همین پیوند خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت و گویی با «مهدی پازوکی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی داشت و نظر وی را درباره احتمال خروج آمریکا از برجام و تاثیر از آن بر اقتصاد کشور و اقدامات موثر در این زمینه پرسید.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه آمریکا بزرگ ترین اقتصاد جهان است، گفت: نیمی از تولید ناخالص اقتصاد جهانی به آمریکا اختصاص دارد اما همه جهان آمریکا نیست.
وی اظهار داشت: ایران باید تعامل خود را با کشورهای دیگر همچون آلمان که نخستین قدرت اقتصادی اروپا و چهارمین قدرت جهان است و نیز فرانسه گسترش دهد.
پازوکی تاکید کرد: ما نباید از مذاکره بترسیم زیرا هر چه با کشورهای بیشتری تعامل داشته باشیم، وضعیت ما بهبود می یابد بنابراین باید با دنیا و همسایگان خود تعامل داشته باشیم و تحت تاثیر تععصبات قرار نگیریم و نهایت استفاده را از وضعیت موجود ببریم.
این کارشناس اقتصادی درباره تاثیر برجام بر بودجه امسال نیز گفت: برجام تاثیری بر بودجه کشور ندارد و برخی مشکلات در بودجه مربوط به بودجه های عمرانی است و مجلس شورای اسلامی با تحمیل پروژه های جدید به دولت شرایط را سخت کرده است.
وی افزود: برای اتمام برخی از پروژه های نیمه کاره در کشور 25 سال زمان نیاز است و در سال های گذشته شاهد بودیم که با توجه به منابع محدود کشور تنها 50 درصد اعتبارات این پروژه ها محقق می شود.

** عضویت در گروه ویژه اقدام مالی به نفع کشور است
پازوکی با تاکید بر اینکه برای توسعه اقتصادی کشورها نیازمند شفافیت اقتصادی است، گفت: ایران خود قربانی تروریسم است اما شاهد هستیم که به دلیل نبود شفافیت در اقتصاد، بسیاری از بانک های خارجی با بانک های ایرانی تعامل ندارند؛ ما باید سعی کنیم هر چه سریع تر به عضویت گروه ویژه اقدام مالی (FATF) درآییم تا شفافیت های مالی برقرار شود.
وی افزود: متاسفانه برخی رسانه ها و افراد با جوسازی های نامناسب عضویت در FATF را محکوم می کنند درحالی که در تمام دنیال حتی در کشور عراق مبداء و مقصد بسیاری از پول ها مشخص است و اگر این پول ها ناسالم باشند، با خاطیان برخورد می شود.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: باید تلاش کنیم هرچه زودتر به عضویت این گروه ویژه درآییم و از این طریق بهانه ای به دست دشمنان خود ندهیم.
به گزارش ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال 1989 میلادی از سوی کشورهای گروه 7 شکل گرفت و یک گروه بین دولتی است که هدف توسعه و پیشرفت واکنش بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می کند.
این گروه یک فهرست از کشورهای غیرهمکار دارد که اکنون تنها نام ایران و کره شمالی در آن دیده می شود؛ جمهوری اسلامی ایران از سال 2007 میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت که از سال 2009 به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه ایران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.
از همان زمان موضوع خروج ایران از فهرست سیاه FATF در دستور کار دولت وقت قرار گرفت که موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح و به تصویب رسید و از سال 1389 با تصویب «نقشه راه شورای عالی مبارزه با پولشویی» برنامه های اصلاحی در دستور کار دولت است.
اکنون نام جمهوری اسلامی ایران به طور موقت از فهرست کشورهایی که باید اعضای گروه ویژه اقدام مالی در مراوده با آنها احتیاط کنند، خارج شده است اما خروج کامل از این فهرست نیازمند اصلاح قوانین و مقررات در داخل کشور است.

** باید با اخلالگران منافع ملی برخورد شود
این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: ما همه منافع ملی مشترکی داریم و این منافع زمانی حاصل می شود که آحاد جامعه بر آن تفاهم داشته باشند و هرکس کوچکترین خدشه ای به آن وارد کرد باید برخورد شود.
وی تاکید کرد: باید منافع ملی کشور را تعریف و برای حفاظت از این منافع با هم همکاری کنیم.
پازوکی در ادامه با اشاره به مشکل بیکاری در کشور گفت: بیکاری همواره به عنوان یکی از دغدغه های مردم مسئولان و مردم مطرح بوده و باید تلاش کرد با برنامه های مناسب از میزان آن کاست.
وی اضافه کرد: یکی از راه های مقابله با مشکل بیکاری در جامعه جذب سرمایه گذاری خارجی است و در شرایطی در این زمینه موفق خواهیم بود که بتوانیم امنیت لازم برای سرمایه گذاران فراهم کنیم و اطمینان لازم را به آنها بدهیم.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند در کشورهای همسایه از جمله امارات و ترکیه فعالیت کنند، گفت: در این سال ها شاهد بودیم که بسیاری از سرمایه های کشور در بازار کشورهای منطقه جذب شدند و ارزهای زیادی از مرزها خارج شد.
پازوکی گفت: با توجه به موقعیت ایران در منطقه، دارا بودن اشتراکات فرهنگی با همسایگان و همچنین بازار 500 میلیون نفری که اطراف کشور داریم، می توانیم از این شرایط بهتر استفاده کنیم به شرط اینکه علمی و منطقی با مسائل برخورد کنیم و فضا را برای کسب و کارها فراهم کنیم.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه باید مجموعه ای اصلاحات اقتصادی در دستور کار نظام باشد، گفت: یکی از مهمترین اقدام ها برای اصلاحات اقتصادی، موضوع یارانه هاست و باید تلاش کنیم هرچه سریع تر این وضعیت بهبود یابد و تنها به سه دهک پایین جامعه یارانه پرداخت کنیم.
اقتصام**9132*2025

اقتصاد

برجام 97

پازوکی

تعامل


منبع : ایرنا

برچسب ها : #ایران #اقتصادی #آمریکا #اینکه #اقدام #برجام #کارشناس #پازوکی #تاکید #کشورهای #تعامل #اقتصاد #منافع #فهرست #دولت #جمهوری #عضویت #سرمایه #بسیاری #بودجه #اروپا #برخورد #اسلامی #اشاره #موضوع #وضعیت #دستور #شورای #تاثیر #شفافیت #باشیم #پروژه #تحریم #درباره #گذشته #بیکاری #اتحادیه #ایرنا #کشورها #مقابله #جامعه #برنامه #اصلاحات #منطقه #توسعه #بازار #اکنون #یارانه #احتیاط #مقررات #نیازمند #خارجی #درآییم #پولشویی #میلادی #داریم #گذاران #تصویب #باشند #فراهم #امنیت #ادامه #زمینه #انرژی #آژانس #معاهده #برقرار #تعهداتش #ترامپ #تایید #تفاهم #علامه #دانشگاه #گزارش #فرانسه #روسیه #آلمان #امسال #اعلام #بهبود #استاد #همسایگان #استفاده #افزود #شرایط #همکاری #بدهیم #شرایطی #زمانی #همواره #همچنین #احتمال #مسئولان #بودیم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تعامل با کشورها و اتحاد در داخل راه مقابله با آمریکاست


X https://sport45.site/