نظام بانکی ایران روش های مقابله با تحریم را یافته است

تاریخ انتشار : شنبه 19 خرداد 1397 - ساعت : 13:47

کد مطلب: 236302 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرعامل بانک صادرات:

نظام بانکی ایران روش های مقابله با تحریم را یافته است

مازندمجلس: تهران- ایرنا- مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه ارزش مبادلات ارزی این بانک به یک هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: نظام بانکی ایران توانسته روش های خاص خود را در مواجهه با تحریم پیدا کند.

مازندمجلس: به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجت الله صیدی امروز(شنبه) در حاشیه مراسم سالگرد عرضه سهام بانک صادرات در بورس، در جمع خبرنگاران، اضافه کرد: تلاش ما این بود که علاوه بر نقدشوندگی سهم، قیمت سهام بانک صادرات پس از بازگشایی نماد منصفانه نیز باشد.
مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه نرخ سود سپرده از جمله مواردی به شمار می رود که باعث نااطمینانی شده است، گفت: به دلیل اینکه وضعیت سود بانکی مشخص نیست، نمی توان تا یک سال آینده، میزان سود را مشخص و بودجه را بر اساس آن تدوین کرد.
صیدی یادآور شد: میزان سود بانکی، در روزهای پایانی سال 96 از 15 به 20 درصد افزایش یافت که بانک ها را دچار چالش کرد.
وی ادامه داد: موضوع دیگری که بانک ها با آن درگیرند، مساله مطالبات معوق از دولت، بنگاه ها و افراد است.
مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه تکلیف معوقات خُرد، روشن است و از آنها وثیقه دریافت می شود، افزود: مشکلی در پیش بینی وصول از معوقات خرد وجود ندارد.
صیدی اضافه کرد: مساله اصلی در مطالبات کلان از بنگاه های اقتصادی است که سازوکار و توافقهای خاصی را می طلبد.
وی درباره دلیل بسته بودن نماد حدود 6 بانک در بازار سرمایه گفت: این بانکها نمی توانند با توجه به شرایطی که بیان شد، پیش بینی دقیقی از وضعیت درآمدشان را در سال 97 ارایه دهند.
این مدیر بانکی ادامه داد: فعالیت بنگاه های بزرگ جریان دارد، اما در چرخه نقدینگی و پرداخت اقساط دچار مشکلند.

** ارزش40 میلیارد دلاری دارایی بانک صادرات
وی درباره وضعیت عملکرد بانک صادرات توضیح داد: این بانک پیش از این دچار مشکلاتی شده بود که اصلاح ساختار سرمایه بانک احساس می شد.
صیدی با بیان اینکه ترکیب دارایی ها و بدهی های بانک، با سایر بنگاه های اقتصادی تفاوت دارد، افزود: فعالیت بانک ها با سپرده هاست اما در بنگاه های اقتصادی، حقوق صاحبان سرمایه اهمیت دارد.
وی گفت: حجم منابع (سپرده ها) در بانک صادرات 154 هزار میلیارد تومان و حجم دارایی ها 180 هزار میلیارد تومان (معادل 40 میلیارد دلار) است.

** بهبود شرایط مالی بانک صادرات
مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه روند افزایش زیان بانک صادرات کند شده است، افزود: در سال 96، همه روزه، زیان بانک صادرات افزایش می یافت که ناشی از پرداخت سود سپرده ها و اضافه برداشت از بانک صادرات بود، اما در سال 97 این روند، بهبود یافته است.
صیدی اضافه کرد: در سال جدید، نه تنها، اضافه برداشت از بانک مرکزی نداشتیم، حتی به سایر بانک وام شبانه(وام بین بانکی) نیز داده ایم.
مدیرعامل بانک صادرات به واگذاری موسسه های مالی «میزان و ثامن» به بانک صادرات اشاره کرد و ادامه داد: با وجود اینکه واگذاری اینها، هزینه هایی را به بانک صادرات تحمیل کرد، اما در نهایت توانستیم، موسسه میزان را در بانک صادرات ادغام کنیم.
وی اظهار داشت: همچنین پرداخت پول به سپرده گذاران موسسه ثامن به صورت روزانه ادامه داشت تا اینکه به بانک انصار واگذار شد.

** صفر شدن زیان تا پایان سال 97
مدیرعامل بانک صادرات به برنامه های در دست اجرای بانک صادرات نیز اشاره کرد و گفت: براساس برنامه کوتاه مدت که به 31 خرداد 97 منتهی می شود، قرار بود روند زیان دهی بانک، کاهش یابد که این هدف محقق شده است.
وی افزود: همچنین قرار است تا پایان سال 97، از طریق افزایش فعالیت های بانکی و عملیات ارزی، زیان را به صفر برسانیم که در حال اجراست؛ بر این اساس در سال آینده می توانیم وارد سوددهی شویم.

** ادامه فروش املاک مازاد
مدیرعامل بانک صادرات درباره فروش املاک مازاد این بانک نیز گفت: برخی از شرکت های فروخته شده اند و برخی دیگر در مرحله فروش قرار دارند.
صیدی افزود: 400 میلیارد تومان از املاک در سال 96 فروخته شده است و این روند همچنان ادامه دارد.
وی درباره افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز گفت: این افزایش سرمایه را انجام خواهیم داد.

** دستیابی به مدیریت تحریم ها
مدیرعامل بانک صادرات درباره بازگشت تحریم ها نیز گفت: بانک صادرات، پیشتر در فهرست تحریم قرار داشت که علت اصلی آن به ظرفیت بین المللی این بانک و شمار بالای شعب در خارج از کشور است.
صیدی افزود: در دور قبلی تحریم ها، تجربه ای وجود نداشت و مشکلاتی رخ داد، اما به تدریج تحریم شوندگان، توانستند راه خود را پیدا کنند.
مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه موافق دور زدن تحریم ها نیستم، اضافه کرد: مدیریت تحریم ها را یافته ایم، در زمان تحریم توانستیم خود را با شرایط تطبیق دهیم به گونه ای که حتی یک شعبه بانک صادرات در خارج از کشور بسته نشد.
وی با بیان اینکه از تحریم اتحادیه اروپا به طور کامل خارج شده ایم، ادامه داد: مذاکرات ادامه دارد و اگر اتحادیه اروپا قول خود برای ادامه همکاری را تحقق بخشد، می توانیم مبادلات ارزی خود را افزایش نیز دهیم.

** تکذیب ورشکستگی بانک صادرات
صیدی درباره ادعای ورشکستگی بانک صادرات نیز گفت: با توجه به اینکه به میزان بیش از نیمی از سرمایه این بانک، زیان داریم و زیان انباشته نیز بیشتر از این مبلغ است، مشمول ماده 141 قانون تجارت می شویم که در مجمع باید درباره ادامه فعالیت، تصمیم گیری شود.
صیدی با تاکید بر اینکه بانک صادرات، ورشکسته نیست، افزود: به دلیل شرایط ویژه بانک صادرات، حتی 2 موسسه مالی ورشکسته را به این بانک واگذار کردند که توانستیم مسایلشان را حل کنیم.
وی ادامه داد: مساله مهم برای بانک صادرات، توقف رشد زیان و افزایش سود دهی است که در این زمینه، تا پایان امسال، میزان زیان به نقطه صفر خواهد رسید.

** درآمد یک هزار میلیارد تومانی از محل عملیات ارزی
مدیرعامل بانک صادرات با بیان اینکه به دنبال تغییر در مدیریت شعب خارج از کشور نیستیم، گفت: هشت شعبه در امارات، 6 شعبه در لبنان، 2 شعبه در قطر و 2 شعبه در عمان فعال است.
صیدی با بیان اینکه عملیات ارزی، سود خوبی برای بانک صادرات داشته است، گفت: در سال 96 حدود یک هزار میلیارد تومان سود از محل عملیات ارزی برای این بانک کسب شده ضمن آنکه از محل فروش املاک نیز سود خوبی توسط بانک شناسایی شده است.
به گزارش ایرنا، مراسم نمادین نهمین سالروز عرضه سهام بانک صادرات ایران در بورس اوراق بهادار تهران صبح امروز با حضور حجت اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران در تالار معاملات بورس، برگزار و زنگ معاملات امروز بورس توسط وی نواخته شد.
بانک صادرات ایران به لحاظ سرمایه درصنعت بانکداری، بزرگترین بانک پذیرفته شده در بورس تهران به شمار می رود.
اقتصام**2022** 2023

اقتصاد

بانك صادرات

تحريم بورس

نظام بانكي


منبع : ایرنا

برچسب ها : #صادرات #اینکه #ادامه #تحریم #افزایش #مدیرعامل #سرمایه #درباره #افزود #میلیارد #بانکی #میزان #اضافه #بنگاه #سپرده #اقتصادی #موسسه #دارایی #عملیات #ایران #فعالیت #املاک #تومان #پایان #مدیریت #توانستیم #شرایط #پرداخت #مساله #امروز #یافته #وضعیت #آینده #اتحادیه #فروخته #ورشکستگی #مراسم #دلار #معاملات #تهران #توانیم #ورشکسته #اروپا #ایرنا #معوقات #بهبود #گزارش #مشکلاتی #برداشت #واگذاری #واگذار #همچنین #اشاره #مطالبات #برنامه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نظام بانکی ایران روش های مقابله با تحریم را یافته است


X https://sport45.site/