مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است/ خاطره جالب بهاری از ابطال جهت دار انتخابات مجلس / استانی شدن انتخابات محاسن بیشتری دارد

تاریخ انتشار : سه شنبه 25 دی 1397 - ساعت : 09:51

کد مطلب: 236845 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بهاری نماینده ادوار مجلس در گفت و گو با مازندمجلس؛

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است/ خاطره جالب بهاری از ابطال جهت دار انتخابات مجلس / استانی شدن انتخابات محاسن بیشتری دارد

اختصاصی مازندمجلس: نماینده ادوار مجلس بیان کرد: اگر انتخابات مجلس به صورت استانی برگزار شود حوزه های بزرگتری شکل می گیرد و افراد توانمندتری راهی مجلس می شوند

اختصاصی مازندمجلس: عباسعلی بهاری نماینده ادوار مجلس در گفت و گو با مازندمجلس، درباره استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار کرد: گرچه برگزاری انتخابات مجلس به هر دو شکل (شهرستانی و استانی)، محاسن و معایبی دارد، معتقدم برگزاری آن به صورت استانی محاسن بیشتری دارد.

دفاتر نمایندگان، شعبه ی اداره کاریابی در هر شهرستان است

وی افزود: با استانی شدن انتخابات، افرادی برجسته تر و شناخته شده تر که از مهارت علمی و فنی و تخصصی بالاتری برخوردارند، انتخاب می شوند. دیگر وقت نمایندگان به این صورت هدر نمی رود. باید عرض کنم مساله نمایندگی در ایران تا حدود زیادی لوث شده است یعنی نماینده باید از سیر تا پیاز زندگی افراد جامعه و مشکلات آن ها را رسیدگی کند و دفاتر نمایندگان، شعبه اداره کاریابی در هر شهرستان است. در حالی که نمایندگان کلانشهرهایی چون تهران، مشهد و اصفهان و تبریز مشکلات اینجنینی ندارند.

نماینده دوره های اول و دوم مردم ساری در مجلس، با بیان اینکه هرچه حوزه های انتخابیه کوچکتر باشد مشکلات نمایندگان بیشتر است، گفت: در این صورت توان نمایندگان تحلیل می رود، زمان آن ها صرف مسائل دیگر می شود، ابتکار عمل از دست آن ها خارج  می شود، به روزمرگی می افتند و دیگر فرصتی برای پرداختن به طرح ها و لوایح و برنامه های مختلف را ندارند.

 

نمایندگان نقش مباشر را ایفا می کنند

بهاری با بیان اینکه نمایندگان ما مثل مدیران ما نقش مباشر را ایفا می کنند، گفت: یکی از علائم عدم توفیق جامعه ما در مدیریت ها این است که مدیران ما فکر می کنند باید مباشر کارها باشند و وقتی مدیر، مباشر باشد از وظایف اصلی خود جا می ماند و نه تنها به مراجعین بلکه به کارمندان و مشاوران خود نیز نمی رسد. حتی برخی مدیران فرصت نمی کنند معاونان خود را ببینند! چون آن ها مدیریت را با کارِ کارشناسی اشتباه گرفته اند در حالی که مدیر مسئول هماهنگی است و باید به کارها نظام می بخشد. نمایندگان ما نیز اینگونه اند.

 

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

وی با بیان اینکه مجلس ما مثل زیارت نامه حضرت مسلم (ع) شده است، گفت: متن زیاتنامه حضرت مسلم 5 خط است اما اذن دخولش 3 صفحه هست. برای نمایندگان نیز آنقدر کارهای جانبی در حوزه های کوچک وجود دارد که عمده وقت آن ها را می گیرد. از اینرو سطح کار نمایندگان در مجلس بسیار پایین آمده و معروف است یک عده ی کوچکی مجلس را می گردانند و بقیه سیاهی لشگرند!

نماینده ادوار مجلس افزود: اگر انتخابات مجلس به صورت استانی برگزار شود حوزه های بزرگتری شکل می گیرد و افراد توانمندتری راهی مجلس می شوند نمی خواهم بگویم با استانی شدن، مراجعات مردمی صفر می شود ولی حداقل بیش از 50 درصد کاهش می یابد.

بسیاری از نمایندگان فقط می خواهند در مجلس صحبت کنند موافق نشد مخالف!

بهاری با بیان اینکه شهرستانی بودن انتخابات هم محاسنی دارد، گفت: در این نوع انتخابات، دسترسی به نماینده آسانتر است، شناخت افراد از نمایندگان مستقیم است و با خیال آسوده تری رای می دهند اما محاسنش به حدی نیست که با استانی شدن برابری کند حداقل خاصیت استانی شدن این است که نمایندگان مجلس فرصت وفراغت بیشتری پیدا می کنند تا بتوانند به طرح ها و لوایح بپردازند. حداقل، دستورات هفتگی را بخوانند تا با آمادگی ذهنی به مجلس بروند و بدانند مثلا امروز در مجلس چه مطرح می شود.

وی با انتقاد از مسلط نبودن اکثر نمایندگان به طرح ها و لوایح مختلف، بیان کرد: بسیاری از نمایندگان فقط می خواهند در مجلس صحبت کنند بعضا پیش آمده که نماینده ای می خواسته به عنوان مخالف صحبت کند و چون لیست مخالفان پُر بود در کمال حیرت به عنوان موافق صحبت کرد! این موارد نشان می دهد برخی از نمایندگان آنها از پیش روی ماجرا فکر نکرده و آمادگی ذهنی را ندارد.

خاطره جالب بهاری از ابطال جهت دار انتخابات مجلس

نماینده دوره های اول و دوم مردم ساری در مجلس، با اشاره به جهت دار بودن ابطال آرای برخی صندوق ها، گفت: مرحوم علی اکبر آقایی از حوزه سلماس کاندیدا بود و ما با هم ارتباط نزدیکی داشتیم. در انتخابات بعدی ایشان آرای کافی را نسبت به رقیبش کسب نکرده بود که انتخابات آن حوزه را باطل اعلام کرده بودند و من چون ارتباط نزدیکی با او داشتم پرسیدم همه ما یک روزی باید در محضر خداوند پاسخگو باشیم حضرت عباسی، عنداالله و عندالرسول، آیا اگر شما (علی اکبر آقایی) از این فضا رای می آورید آیا باز هم انتخابات باطل می شد؟ خدابیامرز تاملی کرد و گفت اگر خدایی و حضرت عباسی و پیغمبری بخواهید نه. اگر من پیروز می شدم انتخابات باطل نمی شد.

بهاری در پایان بیان کرد: امیدوارم خداوند به دست اندرکاران ما توفیق بیشتری عنایت کند که بتوانند صادقانه تر و بی طرفانه تر با مسائل برخورد کنند والا دلیلی ندارد فردی که کاندیدا شده، از شرایط آن برخورداراست و مورد تایید شورای نگهبان هم هست را دچار مسائل جریانی و جزئی کنند که این رعایت نکردن امانت و بداخلاقی است.

گفت و گو:  مجید ساجدی فر


برچسب ها : #بهاری نماینده ادوار مجلس در گفت و گو با مازندمجلس #عباسعلی بههاری نماینده دوره های اول و دوم مجلس #مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است/ سطح کار نمایندگان مجلس بسیار پایین آمده است/ مجلس را عده ای کوچک می گردانند بقیه سیاهی لشگرند/ خاطره جالب بهاری از ابطال جهت دار انتخابات مجلس / استانی شدن انتخابات محاسن بیشتری دارد.

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است/ خاطره جالب بهاری از ابطال جهت دار انتخابات مجلس / استانی شدن انتخابات محاسن بیشتری دارد


X https://sport45.site/