نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو، درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

تاریخ انتشار : دوشنبه 01 بهمن 1397 - ساعت : 15:07

کد مطلب: 236891 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آذر منصوری

نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو، درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

مازندمجلس: قائم مقام حزب اتحاد ملت بیان کرد: روحانی بعد از انتخابات نباید اجازه می‌داد بین خود و مردم فاصله ایجاد شود.

مازندمجلس: در روزهای بعد از ارائه لایحه بودجه کل کشور از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران به مجلس شاهد انتقاداتی از سوی برخی رسانه‌ها و کاربران پرتعداد فضای مجازی نسبت به بودجه برخی از ارگان‌ها و نهادهای بی‌نام‌ونشان بوده‌ایم.

از طرف دیگر این نگاه هم وجود دارد که بعد از روی کار آمدن دولت روحانی حداقل این فرصت و امکان برای افکار عمومی فراهم شده است تا از چند و چون بودجه اختصاصی ارگان‌ها و نهادهای ناشناخته هم باخبر شوند. این افراد معتقدند دولت روحانی بعد از سال‌ها درباره بودجه سالانه کل کشور شفاف‌سازی خوبی کرده است و در ادامه راه نمایندگان مجلس باید برای حل مشکلات مختلف نظام بودجه به کمک دولت بیایند.

لایحه بودجه دولت روحانی؛ گامی در راستای شفافیت

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در این ارتباط به عصر ایران گفت: انتشار بودجه از جانب دولت روحانی فارغ از رویکرد مسلط بر آن به نظرم گام مهمی در راستای شفافیت و به تبع آن آگاهی شهروندان از تخصیص منابع عمومی کشور به نهادها و ارگان‌ها بود و علی‌القاعده این شفافیت باید پاسخگویی نهادها و ارگان‌هایی که تا کنون هیچ گزارشی از هزینه کرد مبالغ دریافتی از بودجه عمومی کشور نداشته‌اند را به دنبال داشته باشد.

بی‌اعتمادی به حاکمیت نتیجه فرار از پاسخ‌گویی

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب توضیح داد؛ فرار از این پاسخگویی بدون تردید بدبینی و بی‌اعتمادی به این نهادها که با واسطه به‌منزله جزئی از حاکمیت نیز محسوب می‌شوند را در پی خواهند داشت.

چه کسانی ردیف بودجه پنهان دارند؟

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی افزود؛ وقتی نهاد یا ارگانی از بودجه عمومی کشور که نام اصلی آن بیت‌المال است ارتزاق می‌کند، نام این نهاد را نمی‌توان نهادی غیر حکومتی نامید. ضمن آنکه همان‌طور که نزدیکان دولت گفته‌اند ردیف قابل‌توجهی از این بودجه نیز بودجه «پنهان» نام‌گذاری شده که محل سوال است و باید در خصوص آن روشنگری و پاسخگویی لازم صورت بگیرد.

منصوری با اشاره به‌ضرورت هماهنگی دولت با سایر قوا در گفت‌وگو با عصر ایران افزود؛ انتشار بودجه فرصت مناسبی است که هم رسانه‌ها و هم فعالین مدنی نقش پرسشگری خود را ایفا کنند اما اگر این پرسشگری به پاسخگویی نینجامد خود محل اشکال است چون ایران، امروز با انواع تهدیدها و فشارها برای تامین منابع مواجه است و بودجه انقباضی نوشته‌شده و در یک‌کلام سفره‌های مردم روز بروز کوچک‌تر می‌شود.

فرار از شفافیت ‌و شکاف حاکمیت – ملت

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی هشدار داد با رویه فعلی نهادها و ارگان‌های غیر پاسخگو با فرار از شفافیت ‌وپاسخگویی، خود به محلی برای شکاف حاکمیت - ملت تبدیل می‌شوند.

او تاکید کرد؛ راهکار این موضوع بستن دهان‌ منتقدان نیست که حوادث دی‌ماه ۹۶ نشان داد بی‌توجهی به خواسته‌های قشرهای مختلف جامعه می‌تواند چه عواقبی  برای کشور به دنبال داشته باشد.

افکار عمومی معاف شدن آستان قدس از مالیات را نمی‌پذیرد

منصوری درباره بحث عدم مکلف شدن به پرداخت مالیات از سوی برخی از نهادهای بزرگ کشور مانند آستان قدس رضوی در سال مالی آینده هم گفت؛ وقتی بودجه انقباضی بسته می‌شود و این رویکرد بر افزایش مالیات متمرکز است، نمی‌توان انتظار داشت که افکار عمومی به‌عنوان‌مثال بپذیرند سازمان عریض و طویل آستان قدس رضوی از این مالیات معاف باشند.

نمایندگان مجلس نگاه ملی داشته باشند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی درباره نقش نمایندگان مجلس در این ارتباط هم به عصر ایران توضیح داد؛ نمایندگان مجلس به‌جای نگاه محلی به بودجه ۹۷باید با نگاهی ملی پیگیر این‌ موارد باشند که به‌طور مثال درآمد آستان قدس چقدر است؟ از چه محل‌هایی تامین می‌شود؟ چگونه هزینه می‌شود و مالیات سالانه این سازمان عریض و طویل چقدر است؟ و این‌که در مقطعی از پرداخت مالیات معاف شده، آیا دلیل قانع‌کننده‌ای است که با منابع درآمدی فعلی نیز از مالیات معاف شود؟

در انتظار شفافیت ‌و پاسخگویی

منصوری افزود؛ این‌ها انتظاراتی است که از نمایندگان مجلس وجود دارد و دولت به‌تنهایی (البته اگر اراده‌ای باشد) قادر به اصلاح آن نخواهد بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود؛انتظار از خانه ملت تلاش برای شفافیت ‌و پاسخگویی و اصلاح این روند است و بی‌تفاوتی ‌و یا مسامحه در این موارد از جانب مجلس قطعا موجب تنزل نهادی خواهد شد که قرار بوده است در راس امور باشد.

منصوری در ادامه بحث عدم پرداخت مالیات یا اختصاص بودجه به ارگان‌های بی‌نام‌ونشان و لحاظ نشدن برخی اولویت‌ها مانند تجهیز و نوسازی مدارس و مشکلات زندگی حاشیه‌نشینان هم گفت؛ در وهله اول  دولت باید این را توضیح دهد که چرا در تخصیص بودجه این اولویت‌ها را مدنظر قرار نداده است چون در سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه کافی به تجهیز و ‌نوسازی مدارس شاهد حوادث غیرقابل جبرانی بوده‌ایم.

فرصت طلایی که رئیس‌جمهور به مخالفان داد

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با ذکر این نکته که این‌ها از مواردی است که دولت باید پاسخگوی آن باشد و یا اگر توان مقابله و اصلاح ندارد حداقل با مردم در میان بگذارد و برای پیگیری آن از مردم کمک بخواهد گفت؛ آقای روحانی بعد از انتخابات نباید اجازه می‌داد بین خود و مردم فاصله ایجاد شود چون مخالفین از ابتدا همین هدف را دنبال می‌کردند و آقای روحانی این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار داد.

 منصوری افزود؛ اما به نظرم در این وضعیت هم اگر حقایق به مردم گفته شود، مردم با دولت همراهی خواهند داشت که این در مجموع به نفع حاکمیت است.

او در عین حال افزود؛ اما این نافی نقش موثری که مجلس می‌تواند در این ارتباط داشته باشد نیست یعنی نقش مجلس به‌عنوان نهاد قانون‌گذاری کشور و یکی از قوای قدرت سیاسی در این زمینه بسیار تعیین‌کننده است.

نمایندگانی که به انتخابات 98 می‌اندیشند

قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با اظهار تاسف نسبت به این نکته که متاسفانه بخشی از نمایندگان به‌جای داشتن نگاه ملی به بودجه، بیشتر تمرکزشان به انتخابات ۹۸است گفت؛متاسفانه این‌گونه به نظر می‌آید که برخی از نمایندگان به این موضوع می‌اندیشند که چگونه می‌توانند در یک سال پیش رو رضایت مردم حوزه‌های انتخابیه خود را جلب کنند که

این رویکرد مانع از نگاه ملی به بودجه می‌شود و در نهایت امید به نظارت واقعی نمایندگان بر بودجه را کمرنگ می‌کند.

منصوری در پایان گفت‌وگو تاکید کرد؛ متاسفانه فقدان نگاه ملی نه‌تنها در بودجه بلکه در دیگر مواردی که به ایفای نقش نمایندگان برمی‌گردد موجب تضعیف جایگاه مجلس شده است.


برچسب ها : #بودجه #مجلس #روحانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو، درباره بودجه به مردم گزارش بدهند


X https://sport45.site/