تبدیل وضعیت کارگران روز مزد و بودجه سال آینده شهرداری ساری

تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 بهمن 1397 - ساعت : 18:46

کد مطلب: 236955 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یادداشت

تبدیل وضعیت کارگران روز مزد و بودجه سال آینده شهرداری ساری

اختصاصی مازند مجلس: دکتر قاسمی به عنوان رئیس کمسیون بودجه شورای شهر به درایت دریافته است که مشکل کارگران در سال پیش رو تنها حقوق و دستمزد نیست. آنچه که حتی در این روزها ذهن کارگران و به خصوص کارگران روزمزد را به خود مشغول داشته مسئله امنیت شغلی آنها در سال آینده می باشد.

اختصاصی مازندمجلس:  این روزها شورای شهر ساری مشغول تدوین و بررسی و چکش کاری لایحه بودجه شهرداری در سال پیش رو می باشد؛ و کمسیون بودجه در این شرایط مهم ترین و پُر مشغله ترین کمسیون تخصصی شورای شهر است. لایحه ای که قرار است به تصویب اعضای شورا برسد تا حد زیادی چشم اندازها و افق سیاست های کلان مالی و عمرانی شهر را در سال آینده مشخص خواهد نمود. سالی که با بیم ها و امیدهای فراوانی شروع خواهد شد. سالی پُر از تضادها.

 

فرازها و چشم اندازهای مهمی در لایحه بودجه تقدیمی به شورا دیده شده است؛ اما در این میان لزوم توجه و دیده شدن وضعیت بی ثبات کارگران روز مزد شاغل در این پُر ترافیک ترین و متراکم ترین مجموعه کارگری و پرسنلی استان و بر طرف نمودن دغدغه های ذهنی و مادی کارگران روز مزد بسیار مهم و الزام آور می باشد. خوشبختانه رئیس کمسیون بودجه شورای شهر ساری در نهایت درایت و تیز هوشی، لزوم توجه به این قشر زحمت کش را درک نموده و اعلام داشته است که
می بایست در تصویب بودجه سال آینده نسبت به تبدیل وضعیت کارگران روزمزد توجه ویژه ای مبذول شود.

 

این تشخیص درست یعنی آنکه در شرایط فعلی تبدیل وضعیت کارگران روزمزد به شرکتی از حداقل های حقوق کارگران به حساب می آید. و از آنجائی که توجه منتخب اول شورای شهر ساری به تبدیل وضعیت این قشر کارگری به دور از هرگونه شعار زدگی و شتابزدگی و فضاسازی های انتخاباتی می باشد؛ مایه خوشحالی و امیدواری است. و لزوم حمایت از تلاش های ایشان از سوی شورای کارگری شهرداری در برابر کارشکنی های احتمالی برخی اعضای شورا از اولین ملزومات و اولویت های احقاق حقوق کارگران روز مزد به حساب می آید.

 

دکتر قاسمی به عنوان رئیس کمسیون بودجه شورای شهر به درایت دریافته است که مشکل کارگران در سال پیش رو تنها حقوق و دستمزد نیست. آنچه که حتی در این روزها ذهن کارگران و به خصوص کارگران روزمزد را به خود مشغول داشته مسئله امنیت شغلی آنها در سال آینده می باشد. وقتی کارگران نسبت به آینده شغلی خود امیدوار نباشند؛ بدون شک راندمان و بازده سیستم پائین آمده و شیوع بسیاری از مشکلات و تخلفات امری عادی و سهل می گردد. همچنین وقتی کارگران خود را در معرض خطر و تهدید اخراج و بیکاری ببینند امکان هرگونه رخدادهای امنیتی اجتناب ناپذیر می شود.

 

در سال جدید اولویت با امنیت شغلی کارگران و به خصوص کارگران روز مزد می باشد؛ و تعیین سطح دستمزدها و چگونگی پرداخت آن و سایر مسائل در اولویت ثانویه قرار می گیرد. قاسمی به عنوان منتخب اول مردم ساری مسیر درستی را برگزیده و افق هایی را دیده است که سایر اعضای شورا آن افق ها را ندیده و یا نادیده انگاشته اند. برخی از اعضای شورا که با اهداف خاص و عمدتاً انتخاباتی افراد جویای کار را تحت عنوان کارگر روز مزد به شهرداری و سازمان های تابعه تحمیل نموده اند؛ نسبت به آینده شغلی این نیروها کاملاً بی توجه بوده و هستند. اما در این شرایط بحران اقتصادی، منتخب جوان شورای شهر بنابر وظیفه عام نمایندگی با آنکه می داند تبدیل وضعیت این نیروها می تواند بار مالی برای شهرداری داشته باشد و لزوم تلاش بیشتر برای جبران این هزینه ها را اجتناب ناپذیر می سازد؛ اما شجاعانه و به دور از مصلحت اندیشی برای تأمین منافع کارگرانی که شاید بسیاری از آنها حتی در انتخابات به او رأی هم نداده باشند؛ جذب و تبدیل وضعیت کارگران روز مزد را در اولویت دستور کاری خود قرار داده است. و این در حالی است که سایر اعضای شورا هیچ توجهی نسبت به تبدیل وضعیت کارگران روز مزد ندارند.

 

به اعتقاد نگارنده این سطور، سالی که رو به پایان است در درون خود تضادهای زیادی را می پروراند. تضادهایی که در سال پیش رو متولد و متبلور خواهند شد. و یکی از این تضادها، تضاد میان سطح درآمد طبقه کارگر و هزینه های جاری زندگی می باشد. شاید برای بسیاری از تحلیلگران، سالی که تا کمتر از دو ماه دیگر آغاز می شود سال انتخابات باشد. می تواند اینگونه هم باشد. اما مهمتر از مسئله انتخابات مسئله امید به زندگی در میان اقشار مختلف مردم و به خصوص در میان طبقه کارگر است که در سال آینده اهمیت می یابد. پس بی جهت نیست که در این شرایط می بایست در بودجه آینده شهر ساری برای جذب نیروهای روزمزد و تأمین منابع مالی این جذب، راهکارهای جدی و درستی اندیشیده شود. مسیری که قاسم قاسمی به عنوان رئیس کمسیون بودجه شورای شهر ساری به دور از هرگونه هیاهو و جو زدگی برگزیده است، مسیر درستی می باشد. مسیری پُر فراز و نشیب و سنگلاخ؛ اما پُر از دعای خیر و عاقبت به خیری.

 

مسعود طبری

 


برچسب ها : #شهرداری #ساری #شورای شهر #شورای شهر ساری #کارگری #کارگران روز مزد #قاسمی #قاسم قاسمی #کمسیون بودجه #تبدیل وضعیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تبدیل وضعیت کارگران روز مزد و بودجه سال آینده شهرداری ساری


X https://sport45.site/