ممنوعیت قانونی دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات

تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 اسفند 1397 - ساعت : 12:04

کد مطلب: 237008 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در لایحه جامع انتخابات تاکید شده است:

ممنوعیت قانونی دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات

مازندمجلس: ماده 18 لایحه جامع انتخابات تأکید دارد که نیروهای نظامی و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت انتخابات را ندارند

مازندمجلس: ماده 18 لایحه جامع انتخابات تأکید دارد که نیروهای نظامی و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت انتخابات را ندارند و استفاده از کارکنان نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج و همچنین دستگاه‏‌های اطلاعاتی‏ و امنیتی‏ برای عضویت در هیأت‏‌های اجرایی، نظارت و بازرسی شعب اخذ رأی ممنوع است.

لایحه جامع انتخابات سعی کرده است به مناقشه همیشگی بر سر دخالت نیروهای مسلح در انتخابات پایان دهد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، بسیج و نیروهای مسلح از هرگونه دخالت در امور اجرایی و نظارت منع شده‌اند.

اکنون ماده 40 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مداخله، شرکت یا فعالیت کارکنان نیروهای مسلح در دسته‌بندی‌ها، مناقشه‌های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی را ممنوع کرده و آن را جرم تلقی می‌کند. ماده 29 قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماده 16 قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ماده 16 قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و ماده 47 اساسنامه سپاه پاسداران نیز بر این ممنوعیت تأکید می‌کنند.

با این حال، در بسیاری انتخابات گروه‌ها و افرادی بودند که از دخالت نظامیان در انتخابات گلایه داشتند. دولت دوازدهم برای پایان دادن به این ماجرا در لایحه جامع انتخابات ماده‌‌ای ارائه داده است.

ماده 18 لایحه جامع انتخابات تأکید دارد: نیروهای نظامی و انتظامی حق دخالت در امور اجرایی و نظارت انتخابات را ندارند و استفاده از کارکنان نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج و همچنین دستگاه‏‌های اطلاعاتی‏ و امنیتی‏ برای عضویت در هیأت‏‌های اجرایی، نظارت و بازرسی شعب اخذ رأی ممنوع است.

تبصره این ماده همچنین کارکنانی را که در رده‏‌های مقاومت و سازمان بسیج در یکی از وضعیت‏های استخدامی پایور، اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی و کلیه عناوین مشابه قرار دارند، مشمول این ماده دانسته است.


منبع : اعتماد آنلاین

برچسب ها : #انتخابات #قانون #مجلس #نهاد های نظامی #بسیج

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ممنوعیت قانونی دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات


X https://sport45.site/