از «افزایش ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر» تا «کاهش شدید آب چشمه‌ها» در مازندران

تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 اسفند 1397 - ساعت : 12:26

کد مطلب: 237010 چاپ به اشتراگ گذاشتن

تبعات افزایش مهاجرت به مازندران

از «افزایش ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر» تا «کاهش شدید آب چشمه‌ها» در مازندران

مازندمجلس: کمبود آب، تغییر اقلیم و خشکسالی در کشور موجب شده تا شاهد افزایش مهاجرت به استان مازندران باشیم.

مازندمجلس: کمبود آب، تغییر اقلیم و خشکسالی در کشور موجب شده تا شاهد افزایش مهاجرت به استان مازندران باشیم، استانی که در ظاهر سبز، پرآب و آب و هوای معتدلش، با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و افزایش میزان جمعیت، جز دردسر و مشکلات، عایده دیگری نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا مازندران، کمبود آب به عنوان یک مایه حیاتی در کشور، موجب شده، تا مردم از استان‌های کویری چون یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان، به این استان سفر کنند، هرچند برخی از سفرها بیشتر خوش‌نشینی و از پایتخت به این استان است اما افزایش بی رویه جمعیت در مازندران، آثار منفی فراوانی به همراه خواهد داشت.

روز گذشته بود که محمدرضا رضوی، مدیرکل هواشناسی مازندران، به ادامه تغییر اقلیم در این استان و کمبود آب ناشی از آن اشاره کرد و گفت: مهاجرت ها به مازندران اتفاق افتاده و همچنان در حال انجام است اما اینکه گروه های مهاجر از چه استان‌ها و شهرهایی وارد مازندران شده‌اند مشخص نیست و کوچک‌ترین آماری از مهاجرت های داخلی وجود ندارد این در حالی است که روستای هفتاد خانواری به ۴۷۰ خانوار رسیده و 400 خانوار آن غیر بومی هستند.

وی با بیان اینکه مهاجران، بر روی آداب، سنن، فرهنگ و حتی پوشش مازندرانی‌ها تغییر ایجاد کرده اند و افزود: در حال حاضر فرهنگ، پوشش و گویش در شهرستان نکا و یا آمل تاثیر پذیرفتگی کمتری نسبت به شهرهای نوشهر و چالوس دارد و این مهم به دلیل حضور مسافران بی‌شمار و یا مهاجرت ها بوده که موجب غالب شدن فرهنگ افراد غیر بومی بر مردمان برخی شهرهای استان است.

تغییر کاربری اراضی مستعد کشاورزی و نابودی پوشش‌های جنگلی

تغییر کاربری اراضی مستعد کشاورزی و نابودی پوشش‌های جنگلی برای ساخت خانه و ویلا، از دیگر تبعات ورود مهاجران به مازندران است.

عبدالله درزی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز به ایسنا گفته بود که این موضوع باعث شد که کشاورزان مهاجرت کنند و یا به شغل های کاذب روی آورند بنابراین زمین کشاورزی خود را با تغییر کاربری جهت ساخت ویلا به فروش رساندند.

مدیر پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری عدم وجود قوانین و مقررات سفت و سخت جهت مقابله با تغییر کاربری زمین های کشاورزی را از دیگر مشکلات دانست و خاطرنشان کرد: اگر هم این قوانین وجود داشته باشد مبانی اجرایی لازم را ندارد.

حفر چاه در ویلاهای بالادست و کاهش شدید آب چشمه‌ها

درزی، برداشت منابع آب در منشا را از عمده ترین معایب و ایرادات در مازندران عنوان کرد و گفت: ویلاسازی در ارتفاعات اتفاق افتاده و همه این افراد دارای حیاط و باغچه‌ای هستند که ممکن است آب کافی برای شرب و سایر مصارف نداشته باشند بنابراین دست به حفر چاه می‌زنند، این عمل باعث می شود جریانی که در گذشته برای تقویت چشمه‌ها استفاده می‌شد به سمت چاه‌ها حرکت کند و کم کم چشمه ها خشک می‌شوند.

افزایش ثبت نام دانش‌آموزان مهاجر در مدارس مازندران

اسفندیار نظری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران نیز در گفت و گو با ایسنا مازندارن در پاسخ به این سوال که آیا نسبت دانش آموزان غیرمازندرانی به مازندرانی، تغییر کرده است، اظهار کرد: افزایش مهاجرت به استان مازندارن به ویژه از استان‌های جنوبی و کویری مانند یزد، کرمان، کردستان و سیستان و بلوچستان صورت گرفته است و علاوه بر مهاجرت به خرید زمین و مسکن نیز اقدام کرده‌اند و به همین دلیل به افزایش دانش آموز غیربومی در مدارس نیز منجر شد.

وی با اشاره به اینکه درصد نسبت دانش آموزان مازندرانی به غیر مازندرانی باید مطالعه شود، تصریح کرد: کمبود آب در شهرهای کویری، افزایش خرید زمین در مناطق شمالی و بازار کار در مازندران از عوامل تاثیرگذار در افزایش مهاجرت است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در ادامه با اشاره به تحصیل دانش‌آموزان مهاجر در مدارس مازندران، گفت: دانش آموزی که مشکل خاصی نداشته باشد بر اساس بوم و منطقه خود، در شهر یا روستا می‌تواند ثبت‌نام داشته باشد.

نظری افزود: می توان افزایش جمعیت دانش‌آموزی و فرسوده بودن بیش از ۳۲ درصد از مدارس مازندران را هم به مشکلات اساسی آموزش و پرورش اضافه کرد.


منبع : ایسنا مازندران

برچسب ها : #مازندران #خشکسالی #محیط زیست #مهاجرت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : از «افزایش ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر» تا «کاهش شدید آب چشمه‌ها» در مازندران


X https://sport45.site/