80 درصد از آب بندان های مازندران نیاز به مرمت و بهسازی دارد

تاریخ انتشار : دوشنبه 20 اسفند 1397 - ساعت : 17:13

کد مطلب: 237101 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی مازندران:

80 درصد از آب بندان های مازندران نیاز به مرمت و بهسازی دارد

مازندمجلس: مدیر آب و خاک جهادکشاورزی مازندران گفت: 80 درصد از آب بندان های مازندران نیاز به مرمت و بهسازی دارد.

مازندمجلس: فرزین فرهادی در نخستین نشست راهبردی طرح احیای مرمت و بهسازی آب بندان های شمال کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، اظهار کرد: حدود 60 درصد آب بندان‌های کشور در مازندران قرار دارد.

وی با بیان اینکه مازندران حدود 6 میلیارد مترمکعب ظرفیت آبی دارد که حدود 4 میلیارد مترمکعب آن در اثر روان آب از بین می رود، تصریح کرد: آب بندان به عنوان سازه تاخیری می تواند به ذخیره این میزان آب کمک کند.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در 9 سد مازندران 480 میلیون مترمکعب آب ذخیره می شود، خاطرنشان کرد: در 931 قطعه آب بندان موجود در مازندران، 315 میلیون مترمکعب آب ذخیره می شود که با توجه به این وسعت زیاد باید به 700 میلیون مترمکعب افزایش یابد این در حالی است که از 70 هزار چاه مجوز دار در مازندران 710 میلیون مترمکعب آب برای کشاورزی تامین می شود.

فرهادی با بیان اینکه 35 درصد از میزان بارندگی مازندران در فصول زراعی است و 65 درصد دیگر در فصول غیر زراعی از طریق نزولات جوی تامین می شود که با آب بندان می توان آب را کنترل شده استفاده کرد، گفت: 80 درصد از آب بندان های مازندران نیاز به مرمت و بهسازی دارد.

وی با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی آب بندان های مازندران، با عمق یک متر به ازای هر هکتار حدود 3 تا 4 هکتار از اراضی شالیزاری این استان را آبیاری می کند، تصریح کرد: در کنار ذخیره آب در آب بندان‌ها پرورش ماهیان گرم آبی و گردشگری در برنامه مطالعاتی سازمان قرار گرفته است.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه آب بندان یک سازه درون مزرعه ای است و تولیت این سازه دست ساز به جهاد کشاورزی واگذار شد، گفت: از سدها برای صنعت و مصرف شرب استفاده می شود اما آب بندان اختصاصی برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرهادی با اشاره به ضرورت بهسازی آب بندان‌ها در شمال کشور به ویژه در مازندران، اظهار کرد: پراکنش نامنظم زمانی و مکانی بارش در استان های شمالی کشور و مازندران، افزایش جمعیت و رشد تقاضای آب در بخش های دیگر، بروز خشکسالی در سال های اخیر، برداشت آب از سرشاخه های رودخانه های اصلی مانند تجن و هراز، نیاز آبی بالای برنج برای عملیات گل آب کردن و آماده سازی زمین و غیره زمینه ای شده است تا ضرورت بهسازی آب بندان ها افزایش یابد.

وی با بیان اینکه سازه آب بندان، سازه دوست دار محیط زیستی است، تصریح کرد: بخش عمده‌ای از 213 هزار هکتار اراضی کشاورزی، به دلیل فقدان زیرساخت مناسب و سیستم کشت سنتی نیمی از سال به دلیل آب ماندگی و خطر سیلاب و نیمی دیگر به دلیل تنش های آبی، عمدتا تک کشتی و یا راندمان تولید نسبتا پائین باقی مانده و امکان بهره وری مناسب از منابع تولید و مدیریت علمی مزرعه در آنها وجود ندارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهادکشاورزی مازندران با تاکید بر توجه به ضرورت بررسی اجتماعی آب بندان‌ها، گفت: شناسایی اجمالی تنش ها و چالش های اجتماعی مربوط به آب و کشاورزی و گروه بندی های نواحی مختلف بر حسب نوع این تنش ها و چالش ها در صورت امکان، بررسی راهکارهای ممکن جهت استقرار تشکل بهره برداری برای هر آب بندان و تدوین نظام جامع بهره برداری بر اساس ساختار مالکیت و الگوی بهره برداری مشارکتی از دلایل ضرورت بررسی اجتماعی آب بندان ها است.

وی به مشکلات و نواقص آب بندان های سنتی نیز اشاره و اظهار کرد: نامناسب بودن سیستم آبگیری و نداشتن یک سیستم رسوب گیر، کم عمق بودن و حجم ذخیره بسیار کم با وجود دارا بودن سطح وسیع، نداشتن سیستم خروجی کارآمد و عدم تقسیم مناسب آب به علت استفاده نکردن از سازه های فنی یا احداث دریچه های مناسب، فقدان سرریز مناسب که پس از پر شدن آب بندان ها، هرز آبها به پایین دست و نقاط امن هدایت می شود، استفاده از خاک با درصد مواد آلی زیاد برای احداث دیواره ها، عرض کم دیواره و غیره برخی از این مشکلات است.

فرهادی با بیان اینکه آب بندان ها محیط مناسب جهت رسوبگیری هستند و موجب افزایش سطح زیر کشت و حصول اطمینان کشاورزان از آب مطمئن می شود، تصریح کرد: جمع آوری رواناب های سطحی، آب های برگشتی و کنترل سیلاب، جلوگیری از حصر بی رویه چاه در منطقه، توسعه اقتصادی و غیره از دستاوردهای طرح بهسازی آب بندان ها در مازندران است.

وی با اشاره به اینکه 150 هزار حلقه چاه فاقد و واجد پروانه در مازندران وجود دارد، اظهار کرد: وجود آب بندان نیاز حفر چاه و برداشت آب از زیر زمین را کاهش می دهد و از این میزان آب بندان در مازندران 718 قطعه هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اند.


برچسب ها : #مازندران #جهاد کشاورزی #محیط زیست #منابع طبیعی #مرمت و بهسازی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 80 درصد از آب بندان های مازندران نیاز به مرمت و بهسازی دارد


X https://sport45.site/