سیل اخیر حاصل سوءمدیریت است

تاریخ انتشار : سه شنبه 06 فروردین 1398 - ساعت : 13:54

کد مطلب: 237148 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کارشناس محیط‌زیست در گفت‌و‌گو با مازندمجلس

سیل اخیر حاصل سوءمدیریت است

اختصاصی مازندمجلس: این کارشناس محیط‌زیست گفت: به طور مرتب در جلسات رسمی و غیررسمی بیان کردیم که تغییر کاربری‌ها‌ی اراضی، دخالت در طبیعت و از بین بردن دیواره و حریم رودخانه‌ها اثرات منفی دارد و در آینده دامن‌گیر مردم خواهد شد.

اختصاصی مازندمجلس: داریوش عبادی فعال محیط‌زیست و نماینده تشکل‌های منابع طبیعی و زیست‌محیطی استان مازندران با اشاره به از بین رفتن ۵۰ درصد از جنگل‌های شمال کشور در ۵۰سال اخیر عنوان کرد: سطح جنگل‌های شمال کشور از نظر کمی و کیفی کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سیل یک پدیده طبیعی بوده و به تغییرات اقلیمی مرتبط است. اما بروز این ویرانی‌ها به دلیل دخالت در طبیعت است. البته این موضوع فقط برای طبیعت نیست؛ در مدیریت شهری و اراضی کشاورزی نیز اشتباهاتی صورت گرفته که موجب ایجاد اینگونه ویرانی‌ها شده است.

این فعال محیط‌زیست اظهار داشت: طی سال‌های اخیر در بستر رودخانه‌ها نهال‌کاری کرده و حتی پل احداث کردیم. شاهد بودید که در سیل اخیر یک پل غیرمهندسی در شهرستان سیمرغ باعث شد تا این سازه همانند سد عمل کند و در شرایط طغیانی باعث بازگشت آب شود.


عبادی گفت: احداث ریل در گرگان‌رود نیز باعث شد تا ریل همانند سد عمل کند که در نهایت مجبور به انفجار آن ریل شدند تا آب خارج شود. این موارد به مدیریت غلط و دخالت در طبیعت مرتبط است.

نماینده تشکل‌های منابع طبیعی و زیست‌محیطی استان مازندران بیان کرد: ۳۲ تشکل محیط زیستی در استان مشغول به فعالیت هستند و رویکرد آن‌ها طی سال‌های اخیر بیشتر فرهنگ‌سازی بوده است. در سیل اخیر نیز کمک‌های مالی و اقلام اولیه تهیه شده که به مناطق سیل‌زده ارسال خواهد شد.

این کارشناس محیط‌زیست گفت: به طور مرتب در جلسات رسمی و غیررسمی بیان کردیم که تغییر کاربری‌ها‌ی اراضی، دخالت در طبیعت و از بین بردن دیواره و حریم رودخانه‌ها اثرات منفی دارد و در آینده دامن‌گیر مردم خواهد شد.

عبادی در پایان گفت: به طور مثال ساخت و ساز در بستر رودخانه و ساخت فضایی همانند پارک ملل اقدامی بود که بر حجم طغیان آب اضافه کرد. این سیل نتیجه عملکرد غلط خودمان است.


برچسب ها : #مازندران #ساری #پارک ملل #سیل #محیط زیست #منابع طبیعی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سیل اخیر حاصل سوءمدیریت است


X https://sport45.site/