تغییرات آب‌و‌هوایی از ایران تا سوئد

تاریخ انتشار : سه شنبه 06 فروردین 1398 - ساعت : 14:27

کد مطلب: 237150 چاپ به اشتراگ گذاشتن

تغییرات آب‌و‌هوایی از ایران تا سوئد

مازندمجلس: دانش‌آموزان می‌دانند آینده وقتی فرابرسد؛ هیچکدام از این مغزهای پوسیده نیستند تا به آنها جواب بدهند، این است که خودشان آستین‌هایشان را بالا زده‌اند و وارد میدان عمل شده‌اند!

مازندمجلس: گرتا تونبرگ یک دختر ۱۵ساله اهل کشور سوئد، کلاس‌های مدرسه را رها کرد، یک پلاکارد برداشت و رویش نوشت: "اعتصاب مدرسه برای تغییرات آب و هوایی" و بعد جلوی پارلمان سوئد نشست تا سیاستمداران را به کنشگری بیشتر برای مقابله با تغییرات آب و هوایی دعوت کند.

او به کمک شبکه‌های فضای مجازی توانست تشکل‌های دانش‌آموزی را در سوئد، آلمان، ژاپن، استرالیا و آمریکا سازماندهی کند.

گرتا تونبرگ در تظاهرات اعتراض‌آمیز ۳۰۰۰ تن از دانش‌آموزان آلمانی شرکت کرد و رهبری آن را برعهده گرفت.

گرتا سپس از کشورش با قطار (که کمتر از هواپیما هوا را آلوده کند!) به اجلاس داووس در سوئیس آمد تا سهم خود را در حفاظت از زمین ادا کند.

گرتا پس از ورودش به داووس به خبرنگاران گفت: "این یک رویداد بسیار مهم است؛ جایی که قدرتمندترین افراد جهان در آن حضور دارند. من قصد دارم به آنجا بروم و توجه آنها را به مساله تغییرات آب و هوایی جلب کنم".

 همچنین، بعنوان سخنران به اجلاس سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی دعوت شد و در آنجا گفت:
"چرا ما باید برای آینده‌ای آموزش ببینیم که ممکن است اصلا وجود نداشته باشد؟"، "...من به رهبران جهان برای مراقبت از آینده خودمان التماس نمی‌کنم، بلکه به آنها می‌گویم تغییرات در راه‌اند، چه آنها بخواهند و چه نخواهند".

درحالیکه سیاستمداری مثل ترامپ می‌گوید بعید می‌دانم تغییرات آب و هوایی منشاء انسانی داشته باشند و با آمدن برف منکر گرم شدن زمین می‌شود!دانش‌آموزان می‌دانند آینده وقتی فرابرسد؛ هیچکدام از این مغزهای پوسیده نیستند تا به آنها جواب بدهند، این است که خودشان آستین‌هایشان را بالا زده‌اند و وارد میدان عمل شده‌اند!

این در حالی است که:

۱- کشور سوئد با بیش از ۲۰۰,۰۰۰ دریاچه، جنگل و مرتع گسترده و بارش فراوان برف و باران و استکهلم با پاکترین هوا در سطح جهانی، اگرچه اکنون با مساله حادی از نظر تغییرات آب و هوایی روبرو نیست؛ ولی نهادهای مردمی آن بسیار زیاد و فعالان مدنی و زیست محیطی آن بسیار فعال هستند.

۲ - ولی در ایران با بارش سالانه کمتر از متوسط جهانی، با داشتن فقط چند دریاچه و رودخانه آنهم در حال خشکیدن، با جنگل و مرتع محدود و در حال نابودی، با سیل‌های بنیان‌برکن روبه‌افزایش، با آلوده‌ترین هوا در تهران و کلانشهرها، و با بیشترین اسراف در مصرف آب و انرژی و دورریز غذا؛ ....

 


دکتر مصطفی معین
وزیر علوم دولت‌های مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و سید محمد خاتمی


برچسب ها : #منابع طبیعی #سیل #فرهنگسازی #محیط زیست #ایران #سوئد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تغییرات آب‌و‌هوایی از ایران تا سوئد


X https://sport45.site/