احمدی لاشکی: منع کاندیداتوری بیش از سه دوره مجلس موجب گردش نخبگان می‌شود

تاریخ انتشار : شنبه 17 فروردین 1398 - ساعت : 12:12

کد مطلب: 237179 چاپ به اشتراگ گذاشتن

احمدی لاشکی: منع کاندیداتوری بیش از سه دوره مجلس موجب گردش نخبگان می‌شود

مازندمجلس: عضو مجمع نمایندگان مازندران گفت: احتمال می‌دهم این موضوع با برخی از اصول قانون اساسی مغایر باشد و در شورای نگهبان تایید نشود.

مازندمجلس: یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در مجلس اظهار کرد: احتمال می‌دهم این موضوع با برخی از اصول قانون اساسی مغایر باشد و در شورای نگهبان تایید نشود، اما اگر این موضوع در شورای نگهبان تایید شود می تواند کمک کند.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل موضوع منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در مجلس بیان کرد: باید توجه کنیم که موضوع استانی شدن انتخابات مجلس هم مزایا و هم معایبی به دنبال دارد، اما موضوع مهم این است که این موضوع حتما از شرایط موجود بهتر است، این مصوبه سطح تصمیم گیری‌ها را در مجلس ارتقا خواهد داد، یکی از اشکالاتی که همیشه وارد است این است که افراد شاخص و عنوان‌دار در مجلس می‌مانند و عرصه را برای افراد جدید باز نمی کنند و گردش نخبگان اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به موضوع منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در مجلس با بیان اینکه احتمال می‌دهم این موضوع با برخی از اصول قانون اساسی مغایر باشد و در شورای نگهبان تایید نشود، افزود: سه دوره نمایندگی یعنی ۱۲ سال زمان کمی نیست؛ در این مدت یک نماینده می‌تواند هر آنچه ایده و طرحی را که در ذهن دارد ارائه دهد. من معتقدم اگر این موضوع در شورای نگهبان تایید شود می تواند کمک کند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: برخی می‌گویند هنگامی که یک نماینده در مجلس در حوزه تقنین به مرز پختگی می‌رسد چه اشکال دارد که از حضور وی در دوره‌های بعد هم استفاده کنیم، اما ما باید توجه کنیم که پس از سه دوره فقط یک دوره در این خصوص این روند را منقطع می کند و نماینده اگر انگیزه داشته باشد می‌تواند پس از یک دوره استراحت دوباره به عرصه فعالیت خود بازگردد.

احمدی لاشکی تصریح کرد: ما جامعه شناسان در این خصوص موضوعی را تحت عنوان دلزدگی از نقش مطرح می‌کنیم، دلزدگی از نقش می گوید تکرار نقش موجب دلزدگی از نقش می‌شود، ما اکنون نمایندگانی داریم که ۵ یا ۶ دوره و شاید هم بیشتر نماینده مجلس هستند، هنگامی که اینگونه افراد را در صحن می‌بینم در اکثر موارد شاهد بی‌تحرکی آنها هستیم؛ برای ماندن در مجلس صرف این که فرد تقنین را به خوبی آموخته کفایت نمی کند به همین دلیل به شخصه معتقدم موضوع منع کاندیداتوری بیش از سه دوره در مجلس امری مطلوب و به نفع است؛ با این وجود جوانانی که با انگیزه به دنبال ایجاد تغییرهستند می‌توانند فعالیت خوبی را داشته باشند.


برچسب ها : #مجلس #شورای نگهبان #قانون اساسی #احمدی لاشکی #منع کاندیداتوری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : احمدی لاشکی: منع کاندیداتوری بیش از سه دوره مجلس موجب گردش نخبگان می‌شود


X https://sport45.site/