جدال سنت و مدرنیته

تاریخ انتشار : سه شنبه 27 فروردین 1398 - ساعت : 16:00

کد مطلب: 237275 چاپ به اشتراگ گذاشتن

تحلیلی بر ده دوره انتخابات مجلس در مازندران/ حوزه انتخابیه بابل

جدال سنت و مدرنیته

اختصاصی مازندمجلس: بابل یکی از مهم ترین حوزه ها در مسائل سیاسی است و کارزار انتخابات در این حوزه همواره از پیچیدگی های خاصی برخوردار بوده است. بابل دارای چارچوب های سنتی مستحکمی در مباحث سیاسی است که البته به گفته فعالان این حوزه طی دو دهه اخیر دستخوش تغییرات بزرگی شده است. گزارش تحلیلی بررسی ده دوره انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه بابل در ادامه می آید:

اختصاصی مازندمجلس:طبق سرشماری صورت گرفته در سال 95 شهرستان بابل با بالغ بر 530هزار نفر جمعیت پرجمعیت‌ترین شهرستان استان مازندران است. همچنین بابل تنها شهرستان استان است که به تنهایی دارای دو نماینده مجلس می‌باشد. شهرستان بابل متشکل از هفت بخش به نام‌های: امیرکلا، بابل‌کنار، بندپی شرقی، بندپی غربی، گتاب، لاله‌آباد و بخش مرکزی شهرستان بابل است. بابل یکی از مهم ترین حوزه ها در مسائل سیاسی است و کارزار انتخابات در این حوزه همواره از پیچیدگی های خاصی برخوردار بوده است. بابل دارای چارچوب های سنتی مستحکمی در مباحث سیاسی است که البته به گفته فعالان این حوزه طی دو دهه اخیر دستخوش تغییرات بزرگی شده است. گزارش تحلیلی بررسی ده دوره انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه بابل در ادامه می آید:

 
گذر از سنت، حرکت به سوی مدرنیته

گذر از سنت به سوی مدرنیته نه یک جمله کلیشه ای بلکه نتیجه بدست آمده از بررسی معادلات انتخاباتی حوزه انتخابیه بابل در دو دهه اخیر است. در تحلیل ساختار سنتی سیاست در این حوزه انتخابیه و عوامل تعیین سرنوشت انتخابات مجلس می¬توان به نقش حوزه های علمیه، قومیت ها و فعالان اقتصادی اشاره کرد.

این سه رکن اساسی نزدیک به پنج دوره انتخابات مجلس نقش اصلی را در تعیین نتیجه انتخابات ایفا نمودند. به گواه فعالان سیاسی این حوزه، نوعی میراثداری بر آسمان سیاست بابل حاکم بود. بکارگیری فعل زمان گذشته برای جمله ی قبل به این علت است که سرانجام رقابت سنت و مدرنیته در حوزه سیاست به پیروزی مدرنیته منجر شد. اما بیان این موضوع به معنی حذف چارچوب های سنتی از ساختار سیاسی شهرستان بابل نیست. به طورکلی رویکرد سیاسی بابل در یک دهه اخیر تغییر کرده است.

وجود دانشگاه­های متعدد در این حوزه انتخابیه و اهمیت به بحث تولید علم را می­توان یکی از مهم­ترین دلایل گسست ساختار­های سنتی بابل نامید.
این جمله نه یک فرض بلکه حکمی است پرمعنا در تحلیل رقابت های انتخاباتی گذشته و پیش بینی آینده. از سوی دیگر وجود دانشگاه های متعدد در این حوزه انتخابیه و اهمیت به بحث تولید علم را می توان یکی از مهم ترین دلایل گسست ساختار های سنتی بابل نامید. مطالب فوق به معنای حذف ساختار سنتی از زمین سیاست حوزه انتخابیه بابل نیست. بلکه بیانگر ایجاد زمین مرغوب دیگری به نام پویایی و کادرسازی احزاب است. همچنین پیوست تبلیغاتی این موضوع و نگاه ویژه سیاسیون به بحث تبلیغات و برندسازی سیاسی در ایجاد این زمین نقش مهمی ایفا کرده است.


وقتی احزاب جانی دوباره می گیرند

پس از انقلاب اسلامی و در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مردم حوزه انتخابیه بابل با رای خود محمد فاضل استرآبادی را به عنوان نماینده برگزیدند. فاضل پس از گذشت مدتی به دلایلی از نمایندگی مجلس استعفا کرد و در سال 1363حوزه علمیه بابل را تشکیل داد.

دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد و نتایج نشان از پیروزی ولی الله زمانی داشت. وی پس از حضور در مجلس به فعالیت در کمیسیون امور نفت روی آورد. از مهم ترین سوابق زمانی می توان به پایه‌گذاری انجمن جوانان قائمشهر در سال ۱۳۴0 و انجمن اسلامی معلمان بابل اشاره کرد. او دوره سوم انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه قائمشهر شرکت کرد که موفق به کسب آرای لازم نشد و از حضور در مجلس بازماند.

نتایج رای گیری در دوره سوم انتخابات مجلس از پیروزی محسن نریمان حکایت می کرد. در حالی که فاضل و زمانی نمایندگان دوره اول و دوم مجلس از حوزه انتخابیه بابل به ترتیب متولد نجف و شهمیرزاد بودند پس از دو دوره این بار مردم بابل نماینده ای متولد شهر خود را راهی خانه ملت می کنند. نریمان با عملکرد مثبت در مجلس سوم زمینه را برای تمدید دوران نمایندگی و حضورش در مجلس چهارم فراهم می کند. پس از اعلام نتایج انتخابات دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، محسن نریمان با درصد آرایی بیش از دوره سوم مجددا به عنوان نماینده حوزه انتخابیه بابل راهی مجلس می شود.

انتخابات مجلس پنجم محل رقابت میان جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز بود. به طورکلی با بررسی تعداد نمایندگانی از هر دوره که موفق شدند دوره ی بعد نیز راهی مجلس شوند، می توان دریافت که آن ها از شانس کمی برای تمدید دوران نمایندگی خویش برخوردارند.

نریمان نیز از این قاعده و قانون نانوشته ی رقابت انتخاباتی مجلس مستثنی نشد و پس از دو دوره فعالیت در مجلس به عنوان نماینده حوزه انتخابیه بابل، صندلی نمایندگی را به حسینعلی قاسم زاده سپرد. قاسم زاده در پنجمین دوره انتخابات مجلس و در دور دوم توانست با کسب بیش از 50درصد آرا راهی مجلس شود. حسینعلی قاسم زاده را می¬توان سیاستمداری پرورش یافته در مکتب مرحوم آیت الله هادی روحانی امام جمعه وقت بابل نامید. از این رو حمایت جناح راست (اصولگرا) و امام جمعه وقت در انتخاب قاسم¬زاده به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس پنجم بی تاثیر نبوده است.


روی کار آمدن دولت اصلاحات و گسترش گفتمان اصلاحات در سپهر سیاسی کشور، بالتبع شرایط مناسبی را برای پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس ششم فراهم نمود. از سوی دیگر واجدین شرایط رای در حوزه انتخابیه بابل با توجه به افزایش جمعیت باید دو نماینده را راهی خانه ملت می کردند.

پس از برگزاری انتخابات مجلس ششم مشخص شد، محسن نریمان نماینده دوره سوم و چهارم و حسینعلی قاسم زاده نماینده دوره قبل حوزه انتخابیه بابل به عنوان دو نماینده منتخب این حوزه در مجلس انتخاب شده اند. خواستگاه سیاسی نریمان و قاسم زاده متفاوت بود اما این دو با انعطاف در رفتار سیاسی و عملکرد، توانستند دوره ششم مجلس را سپری کنند.


انتخابات مجلس هفتم با توجه به برخی ردصلاحیت های صورت گرفته و همچنین اعتراض اصلاح طلبان در شرابط ویژه ای برگزار شد. از سوی دیگر شرایط اصولگرایان برای به قدرت رسیدن و تصاحب اکثریت مجلس مناسب بود. با تمام این تفاسیر انتخابات برگزار شد و نتایج در حوزه انتخابیه بابل از پیروزی علی اکبر ناصری و حسینعلی قاسم زاده حکایت می کرد.

قاسم زاده در این دوره به نسبت ادوار اخیر، قرابت کمتری با جریان اصولگرایی داشت. درحالی که نماینده منتخب بعدی یعنی علی اکبر ناصری گزینه اصلی اصولگرایان بابل بود.


با توجه به یک دوره دوری اصلاح طلبان از پارلمان پیش بینی می شد انتخابات مجلس هشتم محل رقابت سنگین تری میان دو جناح سیاسی کشور باشد. نریمان گزینه مطمئن اصلاح طلبان بود. از سوی دیگر اصولگرایان طبق جمع بندی های خود حامی علی کریمی فیروزجایی بودند. با توجه به تمام این موارد کریمی و نریمان توانستند بر اساس عملکرد مناسب احزاب حامی خود، راهی مجلس شوند.

پس از حوادث سال 88ساختار اصلاح طلبان بابل دچار گسست اساسی شد. اما اصولگرایان با توجه به شرایط حاکم بر مجلس هشتم و دولت دهم از شرایط ایده آلی برخوردار بودند. این موضوع در کنار عدم انسجام اصلاح طلبان در اولین انتخابات پس از وقایع سال 88 باعث شد تا انتخابات مجلس نهم با پیروزی دو گزینه نزدیک به اصولگرایان یعنی علی اکبر ناصری و حسین نیاز آذری پایان یابد.

توافق هسته ای ایران و کشور های 1+5 موسوم به برجام، یکی از مهم ترین اتفاقات و توافق های امضا شده در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی است. این توافق که در ماه های پایانی عمر مجلس نهم به تصویب این نهاد رسید، ضمینه ساز تغییر در معادلات انتخابات مجلس دهم شد.

در حوزه انتخابیه بابل علی نجفی خوشرودی به عنوان یک دیپلمات باسابقه وارد عرصه انتخابات شد. وی ابتدا قصد داشت از حوزه انتخابیه تهران در انتخابات شرکت کند اما در روزهای منتهی به شروع تبلیغات به حوزه انتخابیه زادگاه خود بابل انتقالی گرفت و به جمع داوطلبان اضافه شد.

وی موفق شد با کسب بیش از 60هزار رای راهی مجلس شود. از سوی دیگر سرنوشت انتخاب دومین نماینده منتخب این حوزه انتخابیه به دور دوم انتخابات کشیده شد. انتخابات دور دوم مجلس دهم در اردیبهشت 95 برگزار شد که حسین نیازآذری با کسب اکثریت آرا به عنوان دومین نماینده حوزه انتخابیه بابل راهی مجلس شد. گرچه نیازآذری پایگاه رای مناسبی در جریان اصولگرایی داشت اما در این دوره به عنوان داوطلب مستقل وارد عرصه انتخابات شده بود.

تحلیل روند تغییرات در معادلات انتخاباتی این حوزه نشان می­دهد انتخابات مجلس یازدهم، محل رقابت سنگین میان جریانات سیاسی است


تحلیل روند تغییرات در معادلات انتخاباتی این حوزه نشان می دهد انتخابات مجلس یازدهم، محل رقابت سنگین میان جریانات سیاسی است. جریاناتی که یک سوی آن در صدد حفظ جایگاه خود در مجلس و گسترش گفتمان شان در جامعه هستند و سوی دیگر آن به دنبال بدست آوردن اکثریت کرسی های مجلس بوده تا زمینه پیروزی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را فراهم سازند.

نویسنده :

برچسب ها : #مازندران #احزاب #بابل #سنت؛مدرنیته #انتخابات #مجلس #مجلس یازدهم #مازندمجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : جدال سنت و مدرنیته


X https://sport45.site/