استانی شدن انتخابات مجلس ضد دموکراسی است؟

تاریخ انتشار : دوشنبه 09 اردیبهشت 1398 - ساعت : 15:21

کد مطلب: 237329 چاپ به اشتراگ گذاشتن

استانی شدن انتخابات مجلس ضد دموکراسی است؟

مازندمجلس: نماینده مردم دامغان در مجلس گفت: این شیوه سبب می‌شود که شخصی که در حوزه انتخابیه فرعی مورد اعتماد مردم بوده و درصد بالاتری از آرا را به دست آورده وارد مجلس نشود.

مازندمجلس: ابوالفضل حسن‌بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس درباره استانی شدن انتخابات پارلمان، گفت: براساس طرح مذکور، کاندیدایی که 15 درصد آرای حوزه فرعی را به دست بیاورد، آرای این کاندیدا در سطح استان شمارش می‌شود و هر شخصی که بالاترین رأی را در استان داشته باشد وارد پارلمان می‌شود.

وی افزود: اگر کاندیدایی در حوزه انتخابیه فرعی 40 درصد آرا را به دست بیاورد و رقیب دیگر که 15 درصد آرا را در حوزه فرعی به دست آورده اما در سطح استان آرای بیشتری را کسب کرده، این شخص تقدم پیدا کرده و وارد مجلس می‌شود.

 

نماینده مردم دامغان در مجلس با بیان اینکه این شیوه سبب می‌شود که شخصی که در حوزه انتخابیه فرعی مورد اعتماد مردم بوده و درصد بالاتری از آرا را به دست آورده وارد مجلس نشود، ادامه داد: همین مسئله باعث نارضایتی مردم و ضد دموکراسی است.

حسن‌بیگی تصریح کرد:می‌گویند این شیوه برگزاری انتخابات سبب می‌شود تا شهرهای کوچک و روستاها به دلیل جمعیت کمترشان نتوانند تأثیری در انتخابات نامزد مورد نظرشان داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه زیرساخت‌ها برای استانی شدن انتخابات مجلس فراهم نشده است،گفت: این شیوه انتخابات نیازمند  فراهم شدن زیرساخت‌ها و الزاماتی است که متأسفانه این سازوکارها فراهم نشده است. در شرایطی انتخابات مجلس باید استانی شود که احزاب و گروه‌های اجتماعی بسیار تقویت شده باشند و از سوی دیگر برنامه‌های کشور به لحاظ شرایط برنامه‌ریزی و اجرا دارای یک انسجام قوی باشد.


برچسب ها : #انتخابات #مجلس یازدهم #دموکراسی #استانی شدن انتخابات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : استانی شدن انتخابات مجلس ضد دموکراسی است؟


X https://sport45.site/