سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است

تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 اردیبهشت 1398 - ساعت : 15:40

کد مطلب: 237382 چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتقاد تند زیباکلام از اصلاح طلبان

سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است

مازندمجلس: بعد از 6سال اصلاح‌طلبان دور هم جمع نمی‌شوند تا یک‌رویه واحد درباره روحانی در پیش بگیرند.

مازندمجلس: علی صوفی، وزیر دولت اصلاحات و فعال سیاسی در گفت‌وگویی سخن از استعفای روحانی به میان آورده است. علی صوفی در این مصاحبه پا را فراتر از انتقادهای عادی اصلاح‌طلبان به دولت گذاشته و گفته است: «ما همچنان به آقای روحانی توصیه استعفا را داریم چرا که اگر شرایط طوری است که به آقای روحانی اجازه ادامه کار نمی‌دهد باید فکری کنند یعنی ساختار را درست کرده و تغییرات لازم را ایجاد کنند و اگر نمی‌توانند نیز با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شود». این سخن درحالی است که معلوم نیست او از جانب خودش چنین سخنی را مطرح کرده یا آنکه دیگر اصلاح‌طلبان نیز با این نظر همراهند.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران باور دارد که چنین سخنی مورد تأیید رهبر اصلاحات نیست اما در عین حال نداشتن موضعی واحد در قبال دولت روحانی را یکی از ضعف‌های بزرگ جبهه اصلاحات می داند. او درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «اصلاح‌طلبان هیچگاه سیاست منسجم، پخته و یکپارچه‌ای در مواجهه با روحانی در پیش نگرفتند. از اردیبهشت سال96 به تدریج شاهد به‌راه‌افتادن پشیمانی‌ها از انتخاب روحانی بودیم و اصلاح‌طلبان در تمام این ایام نتوانستند به یک موضع معقول دست‌ یابند. وقتی به جلوتر که آمدیم برخی از آنها بر موضع اولیه خود یعنی حمایت از روحانی ایستادند و برخی دیگر گفتند که دیگر با او و حزب متبوعش یعنی اعتدال و توسعه همراهی نمی‌کنیم و از این پس ائتلافی با روحانی نخواهیم داشت. چنین شرایطی در حالی است که ضرورت داشت اصلاح‌طلبان با رویکردی مشخص با دولت حسن روحانی روبه‌رو شوند. می‌دانیم که بخش گسترده‌ای از آراء انتخاباتی به واسطه دعوت اصلاح‌طلبان از مردم بود. اصلاح‌طلبان بخشی از مردم را پای صندوق رأی آوردند اما بعد از انتخابات دیگر کاری به مردم نداشتد».

اصلاح‌طلبان دربرابر تمام نقدها یا سکوت می‌کنند یا هرچندوقت یک‌بار برخی از آنها اظهاراتی انفرادی و نه تشکیلاتی اظهار می‌کنند. سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است که نتوانسته یک سیاست واحد را برای جریان اصلاحات تبیین کند؛ رهبر اصلاحات به‌معنی تمام شخصیت‌هایی است که از جانب جبهه اصلاحات سخن می‌گویند اعم از آقای خاتمی و دیگران.زیباکلام  گفت : سرنوشتی که امروز جریان اصلاحات به آن چار شده است و بخش عمده ای از اعتبار سیاسی و اجتماعی اش را از دست داده است مقصر فقط رهبری اصلاحات است . نه می توانیم بگوییم اصولگرایان مقصر هستند و نه شورای نگهبان و نه صدا و سیما.

زیباکلام درباره اظهارات اخیر صوفی اظهار کرد: «آنچه آقای صوفی گفته است سخن رهبر اصلاحات نیست و مشکل از همینجا آغاز می‌شود؛ یعنی بعد از 6سال اصلاح‌طلبان دور هم جمع نمی‌شوند تا یک‌رویه واحد درباره روحانی در پیش بگیرند. اصلاح‌طلبان اهل کارهای فکری و تشکیلاتی نیستند و هر کدام نظر خود را می‌دهند و می‌بینیم که کرباسچی، عارف، مرعشی، صوفی و... هرکدام یک‌نظر خود را ارائه می‌دهند. پس از آنکه آقای خاتمی گفت دیگر درخواست ما برای رأی‌دادن موثر نخواهد بود یک‌نامه ‌سرگشاده نوشتم و گفتم که مشکل اصلی اصلاح‌طلبان غفلت از آزادی و دموکراسی‌خواهی است. اصلاح‌طلبان دربرابر تمام چنین نقدهایی یا سکوت می‌کنند یا هرچندوقت یک‌بار برخی از آنها اظهاراتی انفرادی و نه تشکیلاتی اظهار می‌کنند. سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است که نتوانسته یک سیاست واحد را برای جریان اصلاحات تبیین کند. رهبر اصلاحات به معنی تمام شخصیت‌هایی است که از جانب جبهه اصلاحات سخن می‌گویند اعم از آقای خاتمی و دیگران».

این استاد دانشگاه درباره میزان تقصیر دولت در به‌وجود آمدن بحران‌ها و نابسامانی‌های اخیر کشور گفت: «اکنون تورم نزدیک به 50درصد رسیده است که در تاریخ معاصر کم‌نظیر است و گفته می‌شود رشد اقتصادی در سال96 به منفی 6درصد سقوط خواهد کرد. باید بررسی کرد و دید که آیا مسئولیت چنین بحران‌هایی سراسر بر دوش ترامپ است


برچسب ها : #اصلاحات #زیباکلام #مجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سرنوشت فعلی اصلاح‌طلبان تقصیر رهبر اصلاحات است


X https://sport45.site/