اما و اگرهای نامزدی و بی تفاوتی مردم

تاریخ انتشار : شنبه 29 تیر 1398 - ساعت : 15:54

کد مطلب: 237620 چاپ به اشتراگ گذاشتن

اما و اگرهای نامزدی و بی تفاوتی مردم

مازندمجلس:بی تفاوتی مردم در انتخابات ناشی از دلایلی است که فارغ از مسائل سیاسی و حزبی باید در رفتار و عملکرد منتخبین و نیز شعارهای کاندیداها جستجو کرد.

مازندمجلس:انتخابات یک کنش اجتماعی است که در قالب فرایندی مدنی مردم با تصمیم خود اداره امور عمومی را به موکلان خود سپرده که از آن به عنوان دموکراسی نیابتی یاد می شود.از سده ی ۱۷ میلادی به این سو انتخابات با سازکاری معمولی شکل و مردم در سرنوشت خود در تعیین حکومتها سهیم شدند.

اما سابقه انتخابات در ایران بر می گردد به دوره قاجار و پس از انقلاب مشروطه که برای اولین بار در تاریخ ۱۴ مرداد سال ۱۲۸۵ مردم در انتخابات مجلس شورای ملی شرکت کردند.

بالغ بر یک قرن از سابقه انتخابات در ایران می گذرد و با همه چالش ها و فراز و فرودها، آنچه که اعیان است روندی است تکاملی که در این سیکل انتخابی نحوه ی انتخاب ها سیر صعودی داشته و هر چه از زمان آغاز فاصله میگیریم به تدریج سطح سواد و آگاهی مردم بالا رفته و نیز با گسترش وسایل ارتباط جمعی انتخاب ها هدفمند شدند.

مردم فارغ از تعصبات بر اساس سنجش مطالبات خود با برنامه های کاندیداها گزینش مورد نظر را برگزیده و به نسبت هر چقدر برنامه های کاندیداها با مطالبات عامه مردم مطابقت و هم خوانی داشته میزان مشارکت بالا و در پی آن شور و نشاط اجتماعی به همراه داشته است.

با این تفاسیر می توان ادعا کرد یکی از کارکردهای مهم انتخابات همدلی و همبستگی و نقطه مقابل بی تفاوتی می باشد.

اما طی یکی دو دوره اخیر سیر صعودی انتخابات متوقف و جهت معکوس بخود گرفته بطوریکه مردم سرخورده شده و نسبت به انتخابات بی انگیزه و بی تفاوت هستند.این بی تفاوتی ناشی از دلایلی است که فارغ از مسائل سیاسی و حزبی باید در رفتار و عملکرد منتخبین و نیز شعارهای کاندیداها جستجو کرد.

کاندیداها با طرح شعارهای پر طمطراق ، واهی و غیرقابل تحقق و معرفی خود به عنوان ناجی و خادم ملت پای به این عرصه گذاشته غافل از اینکه خروجی این شعارها ایجاد تورم توهم و خارج شدن از ریل نمایندگی و گرایش به مسائلی غیر از وظایف ذاتی یک نماینده مجلس از جمله عزل و نصب ها و زد و بندهای جناحی و عملکردی ناقص منحر می گردد.

فی الواقع اینگونه به مردم القا می شود که نماینده وکیل عده ای خاص بوده و رای آنها تاثیری در فردای خود ندارد لذا با این طرز تفکر رای خود را غیر سودمند دانسته و ممکن است به رای (نظر و عقیده) به عنوان یک کالا نگریسته شود.

این بی تفاوتی و خرید و فروش رای پدیده ای خطرناک بوده و در آینده اگر مردم احساس کنند از طریق صندوق رای به خواسته های خود نائل نشوند خودبخود انگیزه ای معلول در ضمیر ناخوداگاه آنها مستتر شده که همانا قهر با انتخابات است.

امید است هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک می شویم تنور آن گرم شده و کاندیداها شعارهای خود را بر مبنای توانایی خود و ظرفیت های منطقه طرح کنند و از کارهای غیر اخلاقی و نامعقول در جذب آرا پرهیز شود تا اعتماد عمومی از دست رفته جلب و انتخابات با شور و نشاط بر همان روند و روال اصلی خود پیگیری شود.


منبع : تابناک

برچسب ها : #انتخابات #مجلس شورای اسلامی #نامزد #کاندیدا #نمایندگان #رای #مردم #مازندمجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اما و اگرهای نامزدی و بی تفاوتی مردم


X https://sport45.site/