آب‌وهوای انتخابات در شرقی‌ترین حوزه مازندران چگونه است؟

تاریخ انتشار : پنج شنبه 18 مهر 1398 - ساعت : 14:24

کد مطلب: 238020 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کمتر از 5 ماه مانده تا انتخابات مجلس یازدهم

آب‌وهوای انتخابات در شرقی‌ترین حوزه مازندران چگونه است؟

اختصاصی مازندمجلس: پایگاه خبری مازندمجلس در مدت زمان کمتر از 5ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم آخرین شرایط سیاسی حوزه های اتخابیه استان مازندران را بررسی می کند. در تحلیل کوتاه زیر نگاهی به تحرکات جریانات سیاسی این حوزه داشتیم. در تحلیل های بعدی حیات سییاسی کاندیداهای ادوار مجلس این حوزه انتخابیه را بررسی می کنیم.

اختصاصیی مازندمجلس: بهشهر، نکا و گلوگاه شرقی‌ترین حوزه انتخابیه استان مازندران است. طی ده دوره اخیر انتخابات مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه، شش نفر توانسته‌اند به عنوان نماینده به خانه ملت راه یابند.

احمد توکلی، علی‌اصغر رحمانی‌خلیلی، سید رسول حسینی کوهستانی، محمدحسن جمشیدی اردشیری، احمدعلی مقیمی و علی‌محمد شاعری (نماینده فعلی) نمایندگان این حوزه انتخابیه در طی ده دوره گذشته مجلس هستند.

هر کدام از اسامی عنوان شده حاصل استفاده یا حمایت یک اهرم رای‌آوری در این حوزه است. به طور مثال نقش ویژه روحانیون مطرح منطقه در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی برای ورود داوطلبان به مجلس غیرقابل انکار است.
اما با گذشت زمان و رشد بیشتر جریانات سیاسی معادلات به نحو دیگری رقم خورد.

از سوی دیگر آرای قومیتی نقش مهمی در انتخابات‌های مجلس این حوزه دارد.
با در نظر گرفتن چنین شرایطی به تحلیل جو سیاسی این حوزه در کمتر از ۵ماه مانده به انتخابات مجلس می‌پردازیم:

فعالان سیاسی استان مازندران اسم تنها شهرستان حامی ابراهیم رئیسی در استان مازندران را خوب به یاد دارند. نکا تنها شهرستانی در استان مازندران بود که درصد آرای حسن روحانی در جایگاه پایین‌تری نسبت به ابراهیم رئیسی قرار گرفت. از قرار معلوم و با توجه به آخرین سلیقه سیاسی مردم این حوزه، نمیتوان با قاطعیت یکی از جناح‌های سیاسی را از پیش برنده انتخابات مجلس یازدهم دانست.

از سردرگمی اصلاح‌طلبان برای معرفی یک گزینه واحد و شوکه شدن اصولگرایان از حاشیه اخلاقی به وجود آمده برای نماینده ادوار این حوزه که بگذریم به آرای قومیتی بر می‌خوریم.

درصد زیادی از آرای این حوزه در انتخابات مجلس یازدهم همانند ده دوره گذشته سوای از جناج بندی‌های سیاسی به صندوق ریخته خواهد شد.

همچنین از تغییر و تحولات شورای بهشهر نیز نباید غافل شد. برخی اعضای شورا به علت حواشی مالی به دستور دادستان بهشهر استعفا دادند و اعضای جدید معرفی شدند. استعفا این افراد که از منتقدان نماینده فعلی این حوزه هستند، در نهایت به نفع کسی تمام نخواهد شد جز علی‌محمد شاعری.

تفاسیر بالا نشان از شانس بالای نماینده فعلی این حوزه برای تمدید چهارساله مدت نمایندگی خود دارد اما کارزار انتخابات هیچگاه قابل پیش‌بینی نبوده و نیست.

مازندمجلس در ادامه حیات سیاسی نمایندگان ادوار این حوزه را بررسی خواهد کرد.


برچسب ها : #انتخابات #مجلس #مجلس یازدهم #حوزه انتخابیه بهشهر و نکا و گلوگاه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آب‌وهوای انتخابات در شرقی‌ترین حوزه مازندران چگونه است؟


نظرات کاربران در مورد : آب‌وهوای انتخابات در شرقی‌ترین حوزه مازندران چگونه است؟

ولایی

جمعه 19 مهر 1398

مازند مجلس سایتی که به دنبال کاسبی هست اون هم در قبال تخریب وافترا ودروغ به دیگران باید به حالش تا سف خورد واز عاقبت کار مدیرش نگران شد مطمئن پیام منو هم درج نمیکنه دزد سر گردنه جیب آدمهای بی عقل رو خالی میکنه

ناشناس

جمعه 19 مهر 1398

مازند مجلس با مطالب سخیف وتحلیلهای آبکی با انشایی ضعیف که از رسالت واقعی رسانه فرسنگها فاصله داره فقط دنبال کاسبی حالا به هر روشی هست .مدیرش جواب خدا رو چی میخواد بده به خاطر این همه دروغ وافترا میدونم پیام چاپ هم نمیشه

X https://sport45.site/