مطالبه‌گری زنان عامل قوی‌تری از فشار فیفا برای این اتفاق ماندگار بود

تاریخ انتشار : شنبه 20 مهر 1398 - ساعت : 15:06

کد مطلب: 238034 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در رابطه با حضور بانوان در بازی ایران-کامبوج؛

مطالبه‌گری زنان عامل قوی‌تری از فشار فیفا برای این اتفاق ماندگار بود

مازندمجلس: سیاوشی در صفحه‌ی اینستاگرام خود نوشت: به همراه فاطمه سعیدی، پروانه سلحشوری و فریده اولادقباد و در پی حضور آزادانه‌ی زنان در ورزشگاه آزادی، به تماشای بازی تیم ملی ایران با کامبوج نشستیم.

مازندمجلس: شخصاً از سال نخست نمایندگی همواره به ورزشگاه آمده‌ام! به امید دیدن امروز؛ امروزی که که زنان ایرانی، آزادانه توانستند در عرصهٔ هواداری ورزش، مشارکت اجتماعی فعالانه و گسترده‌ای داشته باشند.

 از آنجا که تجارب «گذشته» ثابت کرده فشار خارجی برای پیشبرد «مطالبات داخلی» چندان مؤثر نیست، نباید تلاش‌های جامعهٔ مدنی، فراکسیون زنان و دولت و برخی دیگر از مقامات را کتمان کرد. بارها در گذشته نمونه‌هایی را تجربه کردیم که حتی با وجود فشار خارجی شدید، گشایشی حاصل نشد.

 هیچ‌کس منکر رایزنی‌های فیفا نیست؛ اما محرّک اصلی اتفاق امروز، شما زنانِ مطالبه‌گر بودید که تا رسیدن به این حق بدیهی، دست از پیکار مدنی نکشیدید.

 شروع این اتفاق با هیچ فرد و مسئول داخلی یا خارجی نبوده و هیچ‌کس حق ندارد تحقق مطالبه‌ی امروز را به نام خود بنویسد. هرچند گفت‌وگوهای درون حاکمیت و رایزنی‌های خارجی در آن نقش داشته، اما از همه مهم‌تر، خواست جمعی جامعه‌ی زنان کشور است. بنابراین استمرار این حضور نیز همچنان نیازمند این پتانسیل اجتماعی بالفعل است‌.

 بی‌شک اشک‌هایی که زنان ایرانی، امروز از سر شعف و تجلی حسّ رهایی و لمسِ «آزادی» نصیب‌شان شد، از ماندگارترین و شیرین‌ترین تجارب زندگی‌شان خواهد بود. به این امید که چنین نقاط عطفِ امیدبخشی در آینده‌ی ایران عزیزمان بیش و بیشتر شود و موانع موجود به‌تدریج مرتفع گردد.


برچسب ها : #مطالعات زنان #ورود بانوان به ورزشگاه آزادی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مطالبه‌گری زنان عامل قوی‌تری از فشار فیفا برای این اتفاق ماندگار بود


X https://sport45.site/