طرح های علمی نجات بخش میانکاله به دست حافظان محیط زیست مازندران گم می شوند!

تاریخ انتشار : دوشنبه 07 بهمن 1398 - ساعت : 11:15

کد مطلب: 238655 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طرح های علمی نجات بخش میانکاله به دست حافظان محیط زیست مازندران گم می شوند!

اختصاصی مازندمجلس: کارشناس ارشد اکوتوریسم گفت: علی رغم اینکه طرحی کارشناسانه در خصوص نجات میانکاله به فرمانداری بهشهر، محیط زیست مازندران و استانداری از حدود 2 سال گذشته ارائه کردیم اما عاقبت اجرای این طرح در مسیر ناهموار عدم دانش اداری حافظان محیط زیست گم و فراموش و بلا استفاده شد.

اختصاصی مازندمجلس:هدی نتاج: علی شادلو کارشناس ارشد اکوتوریسم و توسعه دهنده پروژه های بوم گردشگری و طبیعت گردی در گفتگو با خبرنگار مازند مجلس اظهار داشت: مشکلات موجود در میانکاله سوای مناطق دیگر سرزمینمان نیست، در واقع ما به واسطه عدم رعایت اصول آمایش سرزمین، دچار بدهی اکولوژیک و برهنگی در این حوزه شده ایم. واضح است که سرزمین ما در تمام کشور به ویژه در میانکاله حتی نمی تواند پاسخ معیشتی ساکنان خود را بدهد . مشکلات عدیده ی صیادان منطقه بهترینگواه برای این مدعا است.

آنچه که ما در خصوص پساب و پسماند بر سر آب راهه های منتهی به دریای خزر آورده ایم منجر به کاهش زیست مندان دریایی شده و همین مسئله صید را از انتفاع اقتصادی خارج  و در نتیجه صیادان با بحران های چند وجهی اجتماعی و اقتصادی در این منطقه رو به رو شده اند.

تیم کارشناسی ما جهت  مرتفع کردن این مشکل طرحی را ارائه کرده بود که مبتی بر پتانسیل های سرزمینی میانکاله به عنوان یک شبه جزیره ویژه در اقلیم معتدل و مرطوب خزری در مدار حدود 37 درجه تدوین شده است. طرح مورد نظرما ازظرفیت طبیعی و توانمندی های صنعت اکوتوریسم استفاده کرده و منطبق بر استعدادهای ذاتی و محیطی این شبه جزیره  بوده است تااز طریق الگوهای توسعه گردشگری جامعه محور و حفاظت محور علاوه بر حفظ ارزش های زیست محیطی منطقه با ارائه شیوه ایی علمی و منطقی به دنبال تامین نیاز معیشتی مردم نیز بی انجامد.

علی رغم آنکه از حدودا 2 سال پیش طرح مذکور را  که با استفاده از تجربیات و سابقه ی اجرای موفق طرح مشابه در جزیره قشم  تهیه شده  و در آن حامی مالی نیز مشخص گشته بود؛به فرمانداری بهشهر، محیط زیست مازندران و استانداری ارائه گردید، اما عاقبت اجرای این طرح در مسیر ناهموار عدم دانش اداری حافظان محیط زیست گم وفراموش و بلا استفاده شد و این در حالی است که  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مازندران، مدیران میراث فرهنگی و دیگرمسئولین ذیربط این حوزه در تمامی جلسات از طرح ارائه شده بسیار استقبال کرده و هیچ گونه مخالفتی با طرح نداشتند.

در واقع مقرر شد ه بود تا نتیجه جلسات به کمیته طبیعت گردی استان مازندران که متشکل از ادارات جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و گردشگری است، منتقل شود و در نهایت طرح به عرصه ملی برسد اما دیگر هیچ خبری از مدیران نشد در حالی که در تمامی جلسات در باغ سبز نشان داده شده بود. علت این موضوع علاوه بر ضعف دانش اداری به نگاه تاریخ مصرف گذشته حافظان این حوزه بر می گردد  که نتایجی جز نابودی و تخریب محیط زیست ندارد.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب ها : #حافظان-محیط-زیست #طرح-نجات-بخش-میانکاله #تخریب-میانکاله #مازندمجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : طرح های علمی نجات بخش میانکاله به دست حافظان محیط زیست مازندران گم می شوند!


X https://sport45.site/