تاریخ انتشار : جمعه 25 بهمن 1398 - ساعت : 12:00

کد مطلب: 238764 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نیازمند نگاه ویژه دولت هستیم

اختصاصی مازندمجلس: دهیار اروت گفت: لوله‌کشی‌های گاز در داخل محل روستا صورت گرفته است اما چون هنوز انتقال گاز به دودانگه کامل نشده است، روستا اروت از نعمت گاز برخوردار نیست.

اختصاصی مازندمجلس: روستای اروت یکی از روستاهای منطقه چهاردانگه بوده که در فاصله‌ی 60 کیلومتری جنوب ساری و 15 کیلومتری کیاسر واقع‌شده است. سید رضا حمیدی دهیار این روستا است. در گفت‌وگویی با حمیدی، تجربیات مدیریتی او و همچنین معضلات روستای اروت را بررسی نمودیم. متن این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

جوانان برای کار زمین‌های کشاورزی سایر  روستاها را  اجاره می‌کنند 

حمیدی در آغاز مصاحبه عنوان کرد: روستای اروت 62 خانوار و 170 نفر جمعیت دارد. تعداد 40 خانوار در شش ماه دوم هم ساکن هستند. اکثر مردم روستا کشاورز یا دامدار هستند. 10 یا 15 خانوار از اهالی هم به شکل سنتی به دامداری مشغول هستند.

حمیدی ادامه داد: لوله‌کشی‌های گاز در داخل محل روستا صورت گرفته است اما چون هنوز انتقال گاز به دودانگه کامل نشده است، روستا اروت از نعمت گاز برخوردار نیست. اگر لایروبی آب‌بندان اروت نهایی شود، می‌توانیم شاهد باشیم که در مورد آب کشاورزی چالش ها برطرف شود. البته که با همین لایروبی اقتصاد روستا هم رونق می‌گیرد. در شش ماه اول سال شاهد بازگشت جمعیت به روستا هستیم. اگر کمبود آب نداشته باشیم دیگر جوانان ما مجبور نیستند که برای کار، زمین‌های کشاورزی سایر روستاها را اجاره کنند. 

 به دلیل نبود امکانات رفاهی، نمی‌توانیم تجربه‌ی خوبی برای مسافران رقم بزنیم

دهیار اروت بیان کرد: روستا مشکلات زیادی دارد اما ما هم نسبت به مشکلات اقتصادی کشور واقف هستیم. انتظار داریم که دولت کمک‌هایی داشته باشد. باوجود خلأ دولت ما سعی کردیم از پیمانکارهایی که در منطقه حاضر هستند کمک بگیریم. شرکت‌هایی مانند نکا چوب یا چوب و کاغذ در جنگل فعال هستند. پیمانکارهای گاز هم به ما کمک کرده‌اند. این شرکت‌ها در راه‌سازی و کارهای عمرانی کمک‌های بسیاری به روستا داشته‌اند. در زمینه‌ی گردشگری منطقه کیجالته در تابستان مسافرهای زیادی به خود می‌بیند اما متأسفانه به دلیل نبود امکانات رفاهی، نمی‌توانیم تجربه‌ی خیلی خوبی برای مسافران رقم بزنیم.

 امکانات اروت ضعیف است

این مسئول اظهار داشت: در این روستا گندم و جو کشت می‌شود و در سال‌های اخیر با کمک‌های دولتی در قالب وام، مردم روستا به کشت کلزا علاقه‌مند شده‌اند. ازنظر امکانات، اروت بسیار ضعیف است. نیازمند نگاه ویژه‌ی دولتی هستیم. طبق طرح تنفس جنگل دیگر نمی‌توانیم از پیمانکارهای جنگلی بهره‌مند شویم.

 آب‌های زیرزمینی منطقه تحت تأثیر آلودگی شیرابه قرار دارند

حمیدی در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: زباله شاید به شکل مستقیم روستای ما را درگیر نکند اما 14 سال است که چهاردانگه را آزار می‌دهد. وقتی سایر روستاهای منطقه اذیت می‌شوند، انگار ما آسیب‌دیده‌ایم. آب‌های زیرزمینی منطقه هم تحت تأثیر آلودگی شیرابه قرار دارند. جاده‌ی کیاسر هم که سال‌هاست با شیرابه‌ها لغزنده‌تر می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

  


برچسب ها :

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نیازمند نگاه ویژه دولت هستیم


X https://sport45.site/