پیشنهادات وزارت کشور برای زمان برگزاری انتخابات مجلس در دور دوم

تاریخ انتشار : جمعه 25 بهمن 1398 - ساعت : 14:30

کد مطلب: 238767 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پیشنهادات وزارت کشور برای زمان برگزاری انتخابات مجلس در دور دوم

وزیر کشور گفت: در صورتی که انتخابات در برخی حوزه‌ها به دور دوم کشیده شود، در فروردین ماه سال ۹۹، بعد از سیزدهم؛ دو جمعه متوالی را در نظر گرفتیم و به شورای نگهبان پیشنهاد دادیم.

مازندمجلس: عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در پایان همایش استانداران که در آستانه انتخابات برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره محورهای این همایش گفت: با توجه به اینکه تبلیغات برای انتخابات مجلس از بامداد 24 بهمن آغاز شده، نشست با استانداران برای بررسی و تحلیل مجدد فضای انتخابات و بالا بردن و نحوه مشارکت، اجرای قانونی، امنیت و سلامت در انتخابات بود.

وی تصریح کرد: با توجه به گزارشی که تا‌کنون به بنده داده شده است، از نظر امنیت، فضای انتخاباتی خوب است و از نظر تدارکات و پشتیبانی همه امکانات مهیا است و از نظر آموزشی تمام عوامل اجرا، آموزش لازم را دیده‌اند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: یکی از مسائل محوری در جلسه امروز موضوع مشارکت و الزامات افزایش مشارکت بود، البته موضوع مشارکت به صورت مستقیم در دستور کار وزارت کشور نیست و نهادهای تبلیغاتی و رسانه‌ای و کسانی که تریبون دارند و همچنین خود نامزدها و احزاب و گروه‌ها و ستادهای نامزدها، باید در این زمینه فعال باشند.

رحمانی‌فضلی در همین زمینه ادامه داد: با این وجود، به استانداران و فرمانداران، باتوجه به نقش هماهنگ‌کنندگی که در این حوزه دارند، تأکید و توصیه شد که فضای تبلیغاتی و امکانات رسانهای و دعوت به مشارکت از طریق مراجع و گروه‌های مرجع در استان‌های خود را تقویت کنند تا انتخابات با مشارکت بالایی برگزار شود.

وی درباره نحوه نظارت بر هزینه‌کرد نامزدها در انتخابات، گفت: این موضوع اصلاحیه‌ای بوده است که اخیراً در قانون انجام شد و چند روزی بیشتر نیست که به ما ابلاغ شده است، در اجرای این مهم همه نامزدهای نمایندگی باید، حساب باز کنند و در کنار آن حسابرس داشته باشند و باید همه منابع را از طریق این حساب تأمین کنند، بنابراین لازم است اقدامات حسابرسی روی آن اتفاق بیافتد، لذا در عمل نیاز به زمان متناسب خواهد بود.

وزیر کشور ادامه داد: با این وجود، وظیفه وزارت کشور، ابلاغ این مصوبه است که ما به همه فرمانداری‌ها ابلاغ کرد‌ه‌ایم، یکی از وظایفی هم که به عهده وزارت کشور گذاشته شده تعیین میزان منابع لازم سرانه برای تبلیغات هر نامزد در انتخابات است که این را گفته‌ایم تا محاسبه کنند، ولی نحوه محاسبه و نظارت بر آن به دلیل آنکه زمان خیلی کوتاه است، حتماً امسال نامزدها به صورت کامل نمی‌توانند دنبال کنند.

رحمانی‌فضلی گفت: توصیه ما به همه این است که هرچقدر می‌توانند این کار را انجام دهند، زیرا قانون است، تا بعد از طریق دستگاه‌های نظارتی دچار اشکال نشوند.

وی، درباره تعداد واجدین شرایط گفت: تعداد واجدین شرایط اخذ رأی را همچنان که قبلا اعلام کرده‌ایم، بیش از 57 میلیون نفر ( 57.928.159 ) است.

وزیر کشور ادامه داد: در صورتی که انتخابات در برخی حوزه‌ها به دور دوم کشیده شود، در فروردین ماه سال 99، بعد از سیزدهم؛ دو جمعه متوالی را در نظر گرفتیم و به شورای نگهبان پیشنهاد دادیم که هرکدام را قبول کنند، ما آمادگی برگزاری داریم.

رحمانی‌فضلی درباره رسیدگی به تخلفات انتخاباتی نیز گفت: البته امیدواریم تخلفی صورت نگیرد، چرا که همه باید به صورت قانونی و دقیق طبق قانون عمل کنند. لکن ما در وزارت کشور گروه‌های بازرسی داریم که از یک ماه قبل فعال شدند و تمام اقدامات و تمام رفتارها و اقدامات و عناصر مرتبط به نامزدها را و خود نامزدها را در نظر داشته اند که تا الآن گزارشات زیادی مبنی بر امر تخلف نداشته‌ایم.

وی گفت: مردم به ما گزارش می‌دهند، خود نامزدها و ستادهایشان هم گزارش می‌دهند که باید، بررسی و ارزیابی شوند و اگر مواردی باشد که از قانون تخلف شده باشد، ما آنها را به مراجع صالحه معرفی می‌کنیم، ضمن اینکه قوه‌قضائیه امسال یک هیئت پیشگیری از تخلف در استان‌ها تشکیل داده و بازرسی این کار را انجام می‌دهند و در کنار آن شورای نگهبان هم این نقش نظارتی را انجام می‌دهد، بنابراین هم شورای نگهبان به عنوان ناظر و هم قوه‌قضائیه به عنوان پیشگیری و هم وزارت کشور این کار را به عنوان مجری انجام می‌دهد.


منبع : تسنیم

برچسب ها : #وزارت-کشور #برگزاری-انتخابات-مجلس-در-دور-دوم #مازندمجلس

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پیشنهادات وزارت کشور برای زمان برگزاری انتخابات مجلس در دور دوم


X https://sport45.site/