کدخدایی: پیش بینی می‌کنم مشارکت در انتخابات بالای ۵۰ درصد باشد

تاریخ انتشار : چهار شنبه 30 بهمن 1398 - ساعت : 12:04

کد مطلب: 238793 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کدخدایی: پیش بینی می‌کنم مشارکت در انتخابات بالای ۵۰ درصد باشد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: پیش بینی می‌کنم مشارکت مردم در انتخابات بالای ۵۰ درصد باشد.

مازندمجلس: عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که صبح امروز (چهارشنبه، 30 بهمن) با حضور رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد، درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس گفت: پیش بینی می‌کنیم مشارکت بالای 50 درصد باشد و می‌دانیم عوامل مختلفی در انتخابات موثر است.

وی درباره ملاک‌های شورای نگهبان برای رد صلاحیت‌های داوطلبان نیز اظهار داشت: ما تابع قانون انتخاباتی هستیم که توسط خود مجلس تصویب شده و بارها هم اصلاح شده و به عنوان مجری قانون تلاشمان این بوده که قانون را به درستی اجرا کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات مجلس، گفت : بارها عرض کردم شورای نگهبان نسبت به احزاب سیاسی با چشمان بسته قضاوت می‌کند و آنچه مهم است، قوانین مصوب است.

کدخدایی درباره تبلیغات کاندیداها نیز گفت: اگر تبلیغاتی غیر واقع باشد و در نتیجه انتخابات اثرگذار باشد قطعاً مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه درباره فرآیند رد صلاحیت کاندیداها که مورد سؤال خبرنگار cnn قرار گرفت، اظهار داشت: بررسی صلاحیت‌ها در مراحل مختلف از فرمانداری و هیئت نظارت است و در مرحله بعد مرحله اول شورای نگهبان را داریم و در کسانیکه در این مرحله تأیید صلاحیت نشدند در مرحله دوم هم مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و مواد معروفی داریم که مواد 28 و 30 در مورد تخلفات و سوابق کاندیداها از جمله کلاهبرداری و سوء استفاده های مالی است و برخی نبر مستندات در پرونده کاندیداهاست که بررسی می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد استناد جدید ارائه شده و قابل ارائه پیرامون صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: همه می‌دانند پایان بررسی‌ها صلاحیت ها 22 بهمن بود و همه می‌دانند بررسی صلاحیت 16 هزار صلاحیت انجام شده و شایعاتی که در مورد رسیدگی مجدد به صلاحیت‌ها مطرح شده، تکذیب می‌کنم چنین مساله‌ای نیست و البته در مورد عدالت من می‌گویم با ثبت نام بی محابا و تعداد بالا ممکن است چنین اشکالی هم به وجود بیاید.

کدخدایی تأکید کرد : فرایند بررسی صلاحیت‌ها زمان‌اش گذشته و شایعات روزهای گذشته مبنی بر رد یا تأیید صلاحیت‌ها تکذیب می‌شود.

وی ادامه داد : هیچ نگرانی از امنیت انتخابات نداریم، در طول 40 سال گذشته نیز انتخابات ایران سالم برگزار شده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به خبرنگار روسیه در خصوص تدابیر امنیت در برگزاری انتخابات، گفت : اگر منظور شما امنیت صندوق های انتخابات است، بر اساس دستور العمل های وزارت کشور نیروهای انتظامی و امنیتی این امنیت را تامین می‌کنند و ما اخلال و مشکل خاصی را در انتخابات پیش رو پیش بینی نمی‌کنیم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس که در مورد ابلاغ قانون شفافیت انتخابات و گزارش احتمالی از ورود پول‌های کثیف به چرخه انتخابات پرسید، گفت: خوشحالیم این قانون ابلاغ شد و اگر گزارشی به ما برسد که هزینه‌های نامتعارف در تبلیغات انتخابات صورت گرفته باشد، ورود خواهیم کرد و اگر در نتیجه انتخابات موثری باشد، درباره ابطال آراء هم تصمیم خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به خبرنگار ژاپن که از دلایل رد صلاحیت و اعلام نشدن آن نیز سؤال کرد، اظهار داشت : قانون انتخابات مقرر کرده جواب رد صلاحیت را به طور محرمانه به خود کاندیدها بگوئیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در خصوص برخی از شیوه‌های تبلیغاتی انتخاباتی در فضای مجازی که موضوع پرسش خبرنگار شبکه خبر بود، گفت: بارها در مورد تبلیغات عرض کردم که در قانون خیلی به آن پرداخته نشده و تکالیف دستگاه‌ها و نوع و شیوه آن چندان مشخص نیست و تا زمانیکه انتخابات برگزار می‌شود، اگر تخلفی که در سرنوشت انتخابات تاثیر گذار باشد شورای نگهبان ورود می‌کند و اگر تخلفی باشد که در سرنوشت انتخابات موثر نباشد، قوه قضائیه به آن ورود می‌کند.

کدخدایی درباره با تخلفات انتخاباتی که سوال خبرنگار اسپانیا بود، گفت: یا تخلفات اقتصادی و یا تخلفات اخلاقی و روابط نامتعارف و با حرکت در جهت خلاف جمهوری اسلامی که از عمده تخلفات بوده که موجب رد صلاحیت ها شده.


منبع : تسنیم

برچسب ها : #سخنگوی-شورای-نگهبان #مشارکت-در-انتخابات #مازندمجلس - ضرب و شتم نماینده مجلس - مامور راهنمایی و رانندگی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کدخدایی: پیش بینی می‌کنم مشارکت در انتخابات بالای ۵۰ درصد باشد


X https://sport45.site/