مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1940 -تاریخ انتشار : شنبه 20 تیر 1394 -ساعت : 13:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پویایی اصولگرایان و جمود اصلاح‌طلبان

اختصاصی مازندمجلس/

پویایی اصولگرایان و جمود اصلاح‌طلبان

اختصاصی مازندمجلس: اصلاح‌طلبان برخلاف اصولگرایان در چهره‌سازی بسیار ضعیف عمل کرده‌اند به طوری که در انتخابات مجلس دهم هنوز اسامی تکراری که متعلق به نسل اول اصلاح‌طلبی هستند شنیده می‌شود و دریغ از معرفی یک چهره جوان که در سال‌های گذشته رشد و ترقی کرده باشد. این در حالی است که اصولگرایان با حرکتی سازمان یافته و نگاهی حمایتی به چهره‌های جوان، پوست اندازی کرده و نسل دوم اصولگرایی را وارد میادین سیاسی کرده‌اند.

اختصاصی مازند مجلس : با گذشت بیش از سی و پنج سال از عمر انقلاب اسلامی و پشت سر گذاشتن هشت سال دفاع مقدس و در پی آن دولت سازندگی، در سال 76 و آغاز به کار دولت اصلاحات، فصل جدیدی در گفتمان سیاسی ایران بوجود آمد که با نام اصلاح‌طلبی شناخته شد. دیری نپایید که جریان رقیب که سابقه بیشتری نیز داشت نام اصولگرایی را بر خود نهاد تا ساختار دوقطبی سیاسی در ایران شکل بگیرد که در حقیقت موجب ترقی و پویایی و نشاط در عرصه سیاسی بگردد.

پس از شکل‌گیری دو قطب سیاسی و فراز و فرودهایی که در این 18 سال بوجود آمد و با رسیدن موسم انتخابات مجلس شورای اسلامی، این دو جریان در حال تلاش و تکاپو برای آماده سازی خود برای رقابت پیش رو در اسفند 94 هستند.

اما یکی از وظایف اصلی یک جریان که نه تنها در موسم انتخابات بلکه در تمام لحظات حیات جریان باید به آن توجه داشت، تربیت چهره‌های جوان برای ادامه دادن راه و اندیشه‌ و آرمان‌های حزب است. اما مازندران چه میزان در این زمینه خوب عمل کرده است؟ سهم جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی از چهره‌سازی جوانان چه میزان بوده است؟ سوالی که به صورت جدی مطرح می‌شود این است که اصلاح‌طلبان ساری که پیشانی اصلاح‌طلبان مازندران محسوب می‌شوند چه عملکردی داشته‌اند؟

چیزی که مشخص است این است که اصلاح‌طلبان برخلاف اصولگرایان این منطقه در چهره‌سازی بسیار ضعیف عمل کرده‌اند به طوری که در انتخابات مجلس دهم هنوز اسامی تکراری همچون عباسعلی بهاری اردشیری، یوسف‌نژاد، آقامیری و نقیبی که متعلق به نسل اول اصلاح‌طلبی هستند شنیده می‌شود و دریغ از معرفی یک چهره جوان که در سال‌های گذشته رشد و ترقی کرده باشد.

در حالی اصلاح‌طلبان همچنان در انتخاب چهره‌های قدیمی و نسل اول خود در حال تقلا هستند که اصولگرایان با حرکتی سازمان یافته و نگاهی حمایتی به چهره‌های جوان، پوست اندازی کرده و نسل دوم اصولگرایی را وارد میادین سیاسی کرده‌اند.

با این مقدمه نگاهی می‌اندازیم به چند چهره شاخص جوان اصولگرایی که در سال‌های گذشته معرفی شده‌اند و به خوبی توانستند خود را به عنوان یک مدیر و سیاستمدار قدرتمند در استان معرفی کنند.

 

 

محمد دامادی

فرزند مرحوم عزت ا... دامادی یکی از چهره‌های شاخصی بود که عقبه‌ی اصولگرایی دارد و برای ورود به مجلس نهم شورای اسلامی در لیست جبهه متحد اصولگرایان قرار گرفته بود. محمد دامادی یکی از سیاستمداران جوان و خوش‌نام ساروی است که محبوبیتی در سطح استان مازندران کسب کرده است و توانست در اولین حضور خود در انتخابات مجلس اسلامی از مردم ساری و میاندرود رای اعتماد بگیرد.

دامادی که دو سال ابتدایی ورودش به مجلس مصادف با دو سال پایانی دولت احمدی‌نژاد بود، از مخالفان سرسخت سیاست‌های دولت وقت محسوب می‌شد تا به جایی که او را مطهری دوم مجلس می‌خواندند. با شروع فصل انتخابات ریاست جمهوری 92 محمد دامادی از شهردار تهران یعنی قالیباف، نامزد شاخص جریان اصولگرایی، حمایت کرد اما با اعلام پیروزی حسن روحانی برخلاف بسیاری همکارانش در مجلس که همچنان بر طبل مخالفت می‌کوبیدند، تمام قد پشت دولت پیروز ایستاد و از آن حمایت کرد.

محمد دامادی

در نگاه اول ممکن است تغییر موضع دامادی یک چرخش سیاسی به حساب بیاید اما اگر از پیله نگاه جرئی بیرون بیاییم و کلی‌تر به قضیه بنگریم، متوجه می‌شویم شجاعت دامادی در حمایت تمام قد از دولت در جهت تقویت نظام و کارایی بیشتر دولت روی کار آمده و فارغ از قطب بندی‌های سیاسی بود.

اگر هدف اصلی از ایجاد احزاب و جریان‌های سیاسی را پیشرفت و ترقی جمهوری اسلامی بدانیم –که قطعا همینطور است- بنابراین حرکت محمد دامادی در زمانی که دولت بسیار غریب و تنها بود و یاران چندانی در مجلس نداشت، بسیار باارزش و تاثیرگذار بود.

تصمیمات محمدی دامادی در دو سال اخیر باعث مقبولیت وی در جریان اصلاح‌طلبان ساری شد به طوری که بخش عظیمی از اصلاح‌طلبان اکنون خواهان ورود مجدد محمد دامادی در دهمین مجلس شورای اسلامی هستند که با توجه به رای خیره کننده بیش از 93 هزار رای در سال 90 بعید هم به نظر نمی‌رسد.

 

 

مهدی عبوری

عبوری که یکی دیگر از جوانان سیاست‌مدار ساروی است که با حمایت گروه مشخصی از اصول‌گرایان پیشرفت کرد و اکنون حدود سه سال است که در راس شهرداری مرکز استان توانست محبوبیت و مقبولیت بسیاری را برای خود ایجاد کند.

عبوری پس از استیضاح حجازی (شهردار فعلی قائم‌شهر) با هفت رای اعتماد از هفت عضو وقت شورای اسلامی شهر ساری به شهرداری راه پیدا کرد. عبوری پیش از شهردار شدن تنها پست مهم معاونت صدا و سیمای مرکز مازندران را در کارنامه خود داشت. در ابتدای حضور عبوری در مسند شهرداری ساری، هجمه‌های بسیاری به وی و شورای شهر وارد می‌شد اما اکنون بخش بزرگی از شهروندان ساری حامی وی محسوب می‌شوند.

عبوری را باید یکی از استعدادهای جریان اصولگرایی دانست که با حمایت درست و به موقع اکنون یکی از وزنه‌های سیاسی در استان به حساب می‌آید و ارتباط بسیار خوبی با گروهی از اصلاح‌طلبان ساروی دارد. تا به حدی که عکس دو نفره از وی و یوسف‌نژاد، از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب مازندران که اکنون از شانس‌های ورود به مجلس در انتخابات پیش رو است، در یکی از نماز جمعه‌های مرکز استان منتشر شد که اوج صمیمیت و حمایت متقابل این دو چهره از یکدیگر را نشان می‌دهد.

گفته می‌شود یوسف‌نژاد زمانی که در کسوت معاونت حقوقی و پارلمانی وزارت امور اقتصاد و دارایی قرار داشت حمایت بسیاری از شهرداری ساری انجام داد و در جریان جذب اعتبارات برای مرکز استان وزنه سنگینی به نفع عبوری بود.

در ماه‌های پیش صحبت از خروج احتمالی مهدی عبوری از شهرداری ساری به منظور شرکت در انتخابات مجلس شنیده می‌شد اما با اتمام مهلت استعفای مدیران، این تحلیلی به حقیقت نپیوست تا عبوری همچنان در جایگاه خود بماند اما بازار شایعات همچنان گرم است. طبق اخبار منتشر شده در فضای غیررسمی حرکت آهسته‌ی عبوری برای نشستن بر صندلی استانداری مازندران به تدریج ادامه دارد و در این میان حمایت برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از وی در این راه غیرقابل کتمان است.

 

 

هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی دیگر جوان سیاستمدار ساروی است که محصول طیفی از جریان اصولگرایان است که در سال‌های ریاست جمهوری احمدی‌نژاد با حمایت برخی چهره‌های اصولگرا به سرعت پله‌های ترقی را طی نمود و طی مدت کوتاهی از مدیریت رادیو مازندران به معاونت سیاسی و امنیتی استانداری در دوران طاهایی رسید.

ابراهیمی در عرض چند سال پست‌های مدیریتی مهمی همچون معاونت سیاسی صدا و سیمای استان، فرمانداری شهرستان تنکابن و مدیر کلی فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران را تجربه کرد تا در نهایت به مهم‌ترین معاونت در استانداری مازندران دست پیدا کند.

هادی ابراهیمی اگرچه اکنون از سیاست کنار رفته است اما این کناره‌گیری شاید موقتی باشد زیرا طبق شنیده‌ها احتمال حضور وی در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ساری و میاندرود وجود دارد.

فارغ از عملکرد وی در پست‌های مختلف مدیریتی، باید قبول کرد ابراهیمی یکی از نمونه‌های موفق چهره‌‌سازی جریان اصولگرایی بود که در سال‌های اخیر معرفی شد.

 

 

البته پرورش نیروهای جوان در جریان اصولگرایی بیش از این سه مورد است اما همین مقدار نشان می‌دهد که چگونه جریان اصولگرایی پویایی خود را حفظ کرده است و نسل دوم جریان متبوعش را تربیت و راهی میادین سیاسی کرده است تا جایگزین نسل اول شوند.

هدف از این نوشتار نه تعریف و تمجید از یک حزب سیاسی و زیر سوال بردن حزب دیگر، بلکه جلب توجه اعاظم و مکارم جریانی است که پس از سال‌ها هنوز نتوانستند یک چهره شاخص پرورش بدهند تا پویایی جریان اصلاح‌طلبی در مازندران حفظ شود و در گذشته خودش غوطه‌ور نباشد.

واضح است که در جریان اصلاح‌طلبی مازندران جوانانی بسیار توانمند حضور دارند که می‌توانند نماینده‌ای شایسته حتی در عرصه‌های ملی باشند اما عدم وجود نگاه‌های حمایتی باعث شد که اکنون دست جریان اصلاح‌طلبی برای وارد کردن جوانان در عرصه‌های مدیریتی کلان خالی باشد و البته همواره بهانه‌های ثابت و همیشگی را برای این عدم تحرک خود می آورند. تحت فشار بودن و نبود منابع مالی از بهانه‌های همیشگی اصلاح‌طلبان بوده است اما اگر با توجه بیشتری به عملکرد این جریان بنگریم مشاهده می‌شود گاهی گروهی از اصلاح‌طلبان مانع پیشرفت گروهی دیگر می‌شوند و حتی زیرآب‌زنی هم بسیار اتفاق می‌افتد تا به جایی که حتی مانع انتصاب جوانان اصلاح‌طلب از طیف دیگر در پست‌های مختلف مدیریتی می‌شوند که در این مطلب نمی خواهم وارد مصادیق شوم.

اما هرچه هست می‌شود نتیجه گرفت زنگ خطر برای اصلاح‌طلبان مازندران که به شدت در نسل گذشته خود غرق شده‌اند به صدا درآمده است.

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصولگرایان مازندران - اصلاح طلبان مازندران - محمد دامادی - مهدی عبوری - هادی ابراهیمی - چهره سازی - محمد سفری -

نظرات کاربران در مورد : پویایی اصولگرایان و جمود اصلاح‌طلبان
  • راضیه سجودیپاسخ1شنبه 20 تیر 1394

    با احترام مطلب پر بار . بسیار منطقی خوندم میشه بفرمایین تحقیق و تفحص در دوره استانداری طاهایی بالاخره چی شد؟ چون همانطور پول در رده های بالا حیف و میل می شد در مازندران هم شد مستنداتی در اختیار هست که نشونئمیده وام های عجیب و غریب به کسایی دادند که واویلا

  • سارویپاسخ0سه شنبه 06 مرداد 1394

    اصلاح طلبان فرصت نداشته اند . مطمئن باشید طی چند سال آینده گزینه های خوبی پرورش خواهند یافت.

نظر شما در مورد : پویایی اصولگرایان و جمود اصلاح‌طلبان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها