مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1981 -تاریخ انتشار : دوشنبه 22 تیر 1394 -ساعت : 12:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیا ربیع فلاح میزبان روحانی در استان خواهد بود؟

اختصاصی مازند مجلس/ اولین استاندار دولت تدبیر و امید، آخرین میزبان رئیس جمهور!

آیا ربیع فلاح میزبان روحانی در استان خواهد بود؟

اختصاصی مازند مجلس: نکته قابل توجه در سفرهای استانی دولت این است که حسن روحانی زیرکانه اولین استانی که برای سفر انتخاب کرد خوزستان بود. از این جهت این انتخاب‌ جالب بود که خوزستان بزرگترین استانی بود که بیشترین رای را به محسن رضایی داد و در واقع بزرگ‌ترین استان مخالف حسن روحانی در انتخابات محسوب می‌شد. از طرفی مازندران اولین استانی بود که در آن استاندار تعیین شد و به نظر می‌آمد این استان شمالی اهمیت بسیاری برای دولت داشته باشد اما گذر زمان ثابت کرد که اینطور نیست...

مازند مجلس : در دو سال گذشته استان‌های بسیاری میزبان رئیس جمهور و هیات دولت بوده‌اند اما تاکنون مازندران از این اتفاق محروم مانده است. آخرین سفر روحانی به مازندران برمی‌گردد به خرداد 92، زمانی که حسن روحانی در سفرهای تبلیغاتی‌اش پس از گیلان به مازندران سفر کرد. اتفاقی که پس از سفرش در کسوت رئیس جمهور به گیلان، تکرار نشد.

 

"امروز حمایت می‌کنیم، جمعه قیامت می‌کنیم"

بیش دو سال از انتخابات با شکوه 24 خرداد 92 می‌گذرد. روزی که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب با رای قاطع مردم ایران و با شعار تدبیر و امید انتخاب شد. مردم ایران که به شدت از دولت گذشته ناراضی بودند پیام اعتراض خود را در قالب ریختن آرای خود به نام حسن روحانی فریاد زدند تا به تغییر اساسی در روند اداره کشور رای داده باشند.

در این میان مازندران با 1.107.494 رای از بین 1.851.523 رای دهنده پس از استان‌های بزرگ تهران و فارس و خراسان رضوی (که هر سه استان بیش از 2 میلیون و دویست هزار رای دهنده دارند) بیشترین سهم را در پیروزی حسن روحانی داشت به طوری که با نگاهی به آمار و ارقامی که وزارت کشور منتشر کرده است، رایی که مردم مازندران به روحانی دادند تقریبا برابر با مجموع آرای روحانی در استان‌های قم، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، ایلام، چهار محال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد بود!

بنابراین می‌توان به جرات گفت مردم مازندران به عهدی که در مسجد جامع ساری و در حضور حسن روحانی با او بستند، آنطور که شایسته بود عمل کردند. شعار "امروز حمایت می‌کنیم، جمعه قیامت می‌کنیم" که مردم ساری در سفر تبلیغاتی حسن روحانی در مسجد جامع ساری سردادند، با رای 60 درصدی مردم مازندران به حسن روحانی تحقق یافت.

 

 

 

وعده چندباره سفر روحانی به مازندران

اهمیت سفر هیات دولت به یک استان و نقشی که تخصیص بودجه و افتتاح پروژه‌های پی در پی دارد بر هیچکس پوشیده نیست اما هنوز بخت مازندران برای میزبانی از هیات دولت گشوده نشده است. هر چند که بارها خبر از سفر هیات دولت به مازندران به شنیده شد.

دیروز، عبدالوحید فیاضی نماینده مردم نور و محمود در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری شهرستان نور به نقل از نوبخت معاون رئیس جمهور از احتمال سفر ریاست جمهوری به استان در پایان شهریور یا اوایل مهر خبر داد. (فارس/13940420001348)

خبر سفر هیات دولت به مازندران اولین بار نیست که شنیده می‌شود. پیشتر قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در جمع راهپیمایان 22 بهمن 93 خبر از سفر رئیس جمهور در ماه‌های آینده داده بود. (مشرق/ ۳۸۸۷۴۶)

احمد مظفری دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در مازندران هم مسئول دیگری بود که در جلسه شورای اطلاع رسانی دولت با قطعیت از سفر رئیس جمهور در بهار 94 خبر داده بود. (تسنیم/ ۶۷۵۰۴۴)

البته پیشتر هم اخباری مبنی بر قصد دولت برای سفر به مازندران در اواخر خرداد 93 هم شنیده شده بود (مازندنومه) اما متاسفانه هیچکدام از این خبرها به وقوع نپیوست.

دولت یازدهم تا کنون به استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، لرستان،‌ هرمزگان، ایلام، چهارمحال و بختیاری،‌ اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، قم، اصفهان، آذربایجان غربی، گیلان،   تهران، فارس، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی سفر کرده است. همچنین طبق اخبار منتشر شده هیات دولت قصد دارد پس از پایان ماه مبارک رمضان به استان کردستان سفر کند.

نکته قابل توجه در انتخاب استان‌ها این است که حسن روحانی زیرکانه اولین استانی که برای سفر انتخاب کرد خوزستان بود. از این جهت این انتخاب‌ جالب بود که خوزستان بزرگترین استانی بود که بیشترین رای را به محسن رضایی داد. حدود یک میلیون رای در آن انتخابات به صندوق رضایی ریخته شد و در واقع بزرگ‌ترین استان مخالف حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 خوزستان بود.

اما چرا رئیس جمهور روحانی پس از گذشت بیش از دو سال از روی کار آمدن، با وجود سفر به بسیاری از استان‌های کشور و حتی دو استان شرق و غرب مازندران، هنوز به استانی که بیشتری رای را به نام وی به صندوق رای سپردند نیامده است؟ با توجه به اینکه مازندران اولین استانی بود که در آن استاندار تعیین شد به نظر می‌آمد این استان شمالی اهمیت بسیاری برای دولت داشته باشد اما گذر زمان ثابت کرد که اینطور نیست.

 

 

علت نیامدن روحانی به مازندران چیست؟

محمد نوبخت در مراسم سالگرد یادبود عزت ا... دامادی نماینده اسبق ساری در مجلس شورای اسلامی، روند سفر هیات دولت به یک استان را اینطور توصیف کرد: (در ابتدا استانداری باید تمام طرح‌ها و پروژه‌های استانی که قرار است در همان سال و یا سال آینده و یا نهایت پایان دوره ریاست جمهوری افتتاح شود را به تفکیک بخش دسته‌بندی و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تحویل دهد. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پس از بررسی، برنامه را به ریاست جمهوری ارجاع می‌دهد. سپس نهاد ریاست جمهوری با توجه به موضوع برنامه‌ها تدارکات مورد نیاز برای سفر استانی را در نظر می‌گیرد و وزرای مربوطه را همراه خود می‌برد.)

محمد نوبخت در ادامه تاکید کرد: (استانداری مازندران تاکنون این کار را انجام نداده است.)

بنابراین می‌شود نتیجه گرفت عدم سفر هیات دولت به مازندران نه به خاطر بی‌میلی یا بی‌مهری دولت به استان شمالی کشور، بلکه کم‌کاری استانداری مازندران و عدم برنامه‌ریزی مناسب از داخل استان است.

در این میان شاید اخبار غیر رسمی منتشر شده از تغییر قریب الوقوع استاندار مازندران که در محافل غیر رسمی شنیده می‌شود، عاملی برای بی‌انگیزگی استانداری در انجام وظایف اصلی باشد که امیدواریم اینگونه شایعات تاثیری در عملکرد استاندار نداشته باشد و تا آخرین لحظه از خدمت‌گزاری به مردم استان غافل نماند.

در هر صورت امیدواریم که این وعده سفر هیات دولت به مازندران در ماه‌های آینده تحقق پیدا کند و مانند وعده‌های قبلی در محاق قرار نگیرد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسن روحانی - سفر استانی هیات دولت - حسن روحانی در مصلای - رای مازندران در انتخ - محمد سفری -

مطالب مرتبط با : آیا ربیع فلاح میزبان روحانی در استان خواهد بود؟
نظر شما در مورد : آیا ربیع فلاح میزبان روحانی در استان خواهد بود؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها