مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1983 -تاریخ انتشار : دوشنبه 22 تیر 1394 -ساعت : 13:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شکاف بین اصولگرایان معتدل و تندروی بابل/ برخی نقش جوانان را صرفا پیاده نظام تلقی می‌کنند

اشکان ذهابیان، فعال اصلاح‌طلب بابل در گفتگو با مازندمجلس؛

شکاف بین اصولگرایان معتدل و تندروی بابل/ برخی نقش جوانان را صرفا پیاده نظام تلقی می‌کنند

اختصاصی مازند مجلس: رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان برابر نیست/ اصولگرایان معتدل بابل، از سفر احمدی‌نژاد به بابل حمایت نکردند/ فضای شهرستان بابل طی سالیان اخیر به نفع جریان اصلاحات تغییر کرده/ آفت بزرگان اصلاح‌طلب بابل، بی‌اعتمادی به جوانان است/ در یک دهه آینده با کمبود مدیران اصلاح‌طلب مواجه می‌شویم/ در کادرسازی نیروها، اصولگرایان عالی و اصلاح‌طلبان ضعیف عمل کردند

اختصاصی مازند مجلس :در سلسله گفتگوهای مازندمجلس با جوانان اصلاح‌طلب مازندران، این بار به سراغ اشکان ذهابیان فعال اصلاح‌طلب بابل رفتیم تا در جریان آخرین وضعیت اصلاح‌طلبان این شهر و چگونگی فضای انتخاباتی این حوزه، قرار بگیریم. باهم این گفت‌وگو را می‌خوانیم:

 

مازند مجلس : در ابتدا برای مخاطبان پایگاه خبری مجلس مازندران، خود را معرفی کنید و ازمهمترین سوابق سیاسی‌تان بگویید؟

ذهابیان: اشکان ذهابیان هستم، تحصیلاتم در رشته شیمی از دانشگاه فردوسی مشهد هست. فعلا عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان بابل، استان مازندران و عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی مازندران هستم. ضمن اینکه در دوران دانشگاه نیز از فعالان سیاسی بودم. عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، عضویت در شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت، نایب رییس جهاد دانشگاهی دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد، و عضویت در شورای مرکزی احیای انجمن های اسلامی دانشگاه های کشور از جمله فعالیت‌های سیاسی من در دوران دانشجویی است.

 

 

مازند مجلس : آرایش سیاسی حوزه انتخابی بابل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ذهابیان: آرایش فضای انتخاباتی امروز در بابل کمی پیچیده است و باید گفت هنوز وارد فاز جدی نشده است، منتها به طور قطع اصلاح طلبان با برنامه ریزی مدون در فضای انتخابات حضور خواهند داشت. به نظر می رسد شکافی بین جناح اصولگرای میانه و تندرو در شهرستان بابل ایجاد شده است و شواهد آن‌را می‌توان، همراهی نکردن طیف معتدل اصولگرایان بابل در روز سیزده رجب مراسم احمدی نژاد دانست. اصولگرایان تندرو که میزبان احمدی نژاد در بابل بودند، نتوانستند حمایت اصولگرایان میانه رو و حتی امام جمعه شهرستان را در برگزاری این مراسم در مصلای بابل جلب کنند و این نکته بسیار مهم و قابل تامل است از همین رو می توان پیش‌بینی کرد اصولگرایان با تعدد کاندیدا رو به رو می شوند.

نکته اساسی در فضای انتخاباتی این است که رقابت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان برابر نیست. اصولگرایان ازهم اکنون مشغول برنامه ریزی برای تعیین لیست نهایی می باشند ولی اصلاح طلبان باید تا تاییدیه شورای نگهبان صبر کنند و گاهی مشاهده شده تا پایان مهلت اعتراض شورای نگهبان هم، کاندیدای رد صلاحیت شده امید به تایید صلاحیت دارند. ضمن اینکه در بعضی از محافل شنیده می شود برخی کاندیدای اصولگرا بحث از رد صلاحیت کاندیدای منتصب به جریان اصلاح طلبان می کنند که امیدواریم این حرف ها در حد شایعه باشد و همه به فکر رقابت سالم، عادلانه و برابر باشند.

اصلاح طلبان، با وجود تمام این ناملایمت‌ها، هرگز ناامید نخواهند شد و از تمامی ظرفیت خود استفاده خواهند کرد.

 

مازند مجلس : وضعیت اصلاح طلبان بابل و حامیان دولت در بابل چگونه است؟

ذهابیان: سیاست ما نسبت به دولت و مسولین دولتی در سطح استان مازندران به تعبیر دکتر حجاریان اتحاد - انتقاد می‌باشد. اتحاد خود را با صدای بلند به گوش همگان می‌رسانیم و انتقادها را در خلوت به گوش مسئولین می‌رسانیم.

درباره حامیان دولت باید عرض کنم احتمالا لیست حامیان دولت در انتخابات پیش رو در شهرستان بابل با اصلاح طلبان هماهنگ است. کاندیدای حامی دولت نمی‌تواند از سبد رای اصولگرایان استفاده نماید.

بنده معتقدم که نمی‌شود و نباید از پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان به کام اصولگرایان استفاده کرد. کانون تدبیر و امید در بابل به نام اصلاح طلبان و با برنامه ریزی و هدایت اصلاح طلبان برنامه برگزار می‌کنند و آن‌وقت مسئول آن در سخنرانی خود نامی از اصلاح طلبان نمی‌آورد.

کافی است حامیان دولت به ضیافت افطاری رئیس جمهور دقت نمایند. ضیافت افطاری رئیس جمهور با فعالین سیاسی دو جناح حاوی سه نکته اساسی بود:

نخست آنکه پس از سال 88 اولین بار بود که فعالین سیاسی دو جناح در یک ضیافت رسمی در کنار یکدیگر نشستند.

دوم حضور اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل و دعوت نشدن اصولگرایان افراطی در این مراسم بود.

سوم، حضور هفتاد درصدی اصلاح طلبان در این مراسم، به نظر می رسد ترکیب مورد انتظار از یک دولت ائتلافی در آینده نزدیک با درصدی تغییر همین مقدار باشد.

 

 

مازند مجلس : فعالیت‌ها و اقدامات شورای مشورتی و مجمع اصلاح طلبان بابل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ذهابیان: جریان اصلاح طلبی در بابل به نام شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان بابل فعالیت می‌کند. این مجموعه از سال قبل با همت بزرگان اصلاح طلب شهرستان با برگزاری انتخابات رسما آغاز به کار کرد و سعی در سازماندهی تشکیلاتی مناطق و بخش‌های مختلف شهرستان نمودند و بر اساس همین مدل در مناطق مختلف با حضور چهره های شاخص خود انتخابات برگزار نمودند و موفق شدند برای اولین بار طی 16 سال اخیر به صورت تشکیلاتی و منظم مناطق را سازماندهی کنند و ماحصل فعالیت یک سال اخیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان بابل، انتخابات ماه گذشته شهر بابل بود. پس از انتخابات شورای شهر و همراهی نمایندگان بخش‌های هشت گانه، موفق به تشکیل شورای مرکزی شهرستان شدیم و توانستیم نمایش خوبی از برنامه‌ریزی، اتحاد و انسجام را به نمایش بگذاریم و باید گفت این انسجام قطعا به حضور پررنگ و مقتدر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس منتهی خواهد شد.

شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان بابل با تشکیل کمیسیون سیاسی و حضور افراد مجرب در این کمیسیون در صدد برنامه ریزی برای انتخابات برآمدند.

قطعا ماحصل این کمیسیون تبیین شاخصه‌های کاندیدای اصلح برای اصلاح‌طلبان خواهد بود. شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان از تمامی افرادی که این روزها بعنوان کاندیدا مطرح شده‌اند و خود را متعلق به خانواده اصلاح طلبی نیز می‌دانند استقبال می‌کند و قطعا نحوه فعالیت و سوابق آنها در کمیسیون سیاسی شورای هماهنگی بررسی می‌شود و باید عرض کنم عملکرد تک تک کاندیدا را در محافل عمومی و خصوصی با دقت رصد می‌کنیم.

 

 

مازند مجلس : برنامه جوانان در انتخابات و نقشی که در این مهم دارند، چیست؟

ذهابیان: رقابت امسال در مجلس یک تفاوت اساسی با سال های گذشته دارد و آنهم حضور پررنگ و نقش بی بدیل جوانان، نه تنها در شهرستان بابل بلکه در سطح استان مازندران است.

مجمع اصلاح طلبان جوان در تمام حوزه‌های انتخاباتی با برنامه وارد می‌شود.

بعید می دانم مجمع بخواهد در این دوره کاندیدای جوان برای شرکت و رقابت در انتخابات معرفی کند ولی از فعالیت و تحرک و ایجاد فضای پرشور غافل نمی‌نشیند.

برای حضور پررنگ جوانان در فضای انتخابات نخست باید شاخصه‌هایی را تبیین کرد و این شاخص‌ها را به بزرگان ارائه کرد. قدم بعدی می‌تواند ایجاد کمپین‌ها و پویش در سطح حوزه‌های مختلف باشد.

مجمع اصلاح طلبان جوان در سطح حوزه‌های انتخاباتی با حضور و نقش پررنگ خود باعث تغییر معادله انتخابات خواهند شد و قطعا طی ماه های آینده حضور و نقش جوانان بیشتر به چشم خواهد آمد و مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. فضای شهرستان بابل طی سالیان اخیر به نفع جریان اصلاحات تغییر کرده و نمی توان از تغییر فضای شهرستان سخن گفت و از نقش بی بدلیل جوانان اصلاح طلب سخن نگفت.

ذات اصلاح طلبی با افراط و تفریط در تضاد است. متاسفانه برخی از دوستان خودی به اشتباه از واژه اصلاح طلب تندرو استفاده می‌کنند و باید گفت اصلاح طلبی بالذات با تندروی مخالف است. جوانان اصلاح طلب به تبع بزرگان خود وظیفه خود را اصلاح تندروی و کندروی جامعه در چارچوب قانون می‌دانند.

جوانان به طور قطع حضور تاثیر گذار خواهند داشت چون صاحب استراتژی، برنامه خلاقیت و تحرک هستند و تاثیر خود را در شکل گیری معادله در انتخابات خواهند داشت. جوانان موتور محرک جریان اصلاحات و نخ تسبیح بزرگان جریان اصلاحات در سطح استان خواهند بود.

جوانان شهرستان بابل علاوه بر حضور در کمیسیون‌های مختلف شورای اصلاح طلبان نقش و ایفای نقش خود برای تعیین کاندیدای اصلاح طلب سعی در مدون کردن استراتژی و برنامه برای انتخابات خواهد بود و در این راه سعی در کمک گرفتن از اساتید دانشگاه خواهد داشت.

جوانان اصلاح طلب قطعا به دنبال نهایی شدن یک لیست مشترک از کاندیدای اصلاح طلبان در سطح استان و حوزه‌های انتخاباتی خواهند بود و در این راه از همه بزرگان انتظار دارند که با اتحاد و انسجام به این امر مبادرت کنند. این قول را به شما می‌دهم که جوانان در صورت بروز اختلاف نظرهای احتمالی بین بزرگان سعی در حل اختلاف خواهند نمود و با اجازه از بزرگان اصلاح طلب سعی در نزدیک کردن نقطه نظرهای مختلف بین آنان خواهند نمود.

 

مازند مجلس : به عنوان یک جوان، بزرگترین مشکلات جوانان اصلاح‌طلب بابل را چه می‌دانید؟

ذهابیان: آفت بزرگان اصلاحات که موجب دلسردی جوانان می‌شود، بعضا بی‌اعتمادی به جوانان است. نمی‌شود در کادرسازی و کار تشکیلاتی و سازماندهی از جوانان بهره جست و پس از گذر از روزهای سخت جوانان را فراموش کرد.

از لحاظ سازماندهی برای استفاده از جوانان در ساختار اصولگرایان در هشت سال اخیر عالی عمل کردند و جوانان زیادی را در سطح میانی اداره‌ها و نهادهای مختلف سازماندهی کردند و اگر اصلاح طلبان و اعتدالیون به همین شکل ادامه دهند در یک دهه آینده پس از بازنشست شدن طیف عظیمی از مدیران اصلاح‌طلب شاهد کمبود نیروی مجرب اصلاحاتی خواهیم بود و بیش از نود درصد مدیران ناگزیر از اصولگرایان خواهند بود در صورتی که حتی خود اصولگرایان شهادت می‌دهند که جوانان اصلاح طلب از لحاظ هوش فردی، هوش اجتماعی و خلاقیت به مراتب بالاتر هستند.

برخی از فعالین سیاسی نقش جوانان را صرفا حضور پیاده نظام در انتخابات تلقی می‌کردند ولی به طور قطع عرض می‌کنم این دوره تفاوت جدی دارد.

گفت و گو: مجید ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوزه انتخابیه بابل - شورای اصلاح طلبان ما - شورای اصلاح طلبان با - اشکان ذهابیان -

نظرات کاربران در مورد : شکاف بین اصولگرایان معتدل و تندروی بابل/ برخی نقش جوانان را صرفا پیاده نظام تلقی می‌کنند
  • میرحسینپاسخ0چهار شنبه 24 تیر 1394

    اصلاح طلبی یعنی این! اشکان ذهابیان محروم از تحصیل می شود، بازداشت می شود، به زندان متی کلا منتقل می شود.... اما هنوز هم از قانون صحبت می کند، از احترام به خردجمعی اصلاح طلبان می گوید، از دوری از افراط و تفریط سخن می راند و باور دارد که خاک ایران زمینمان جز با باران آرام و ملایم امید به اصلاحات بارور نخواهد شد. درود بر شرفت ای دوست

نظر شما در مورد : شکاف بین اصولگرایان معتدل و تندروی بابل/ برخی نقش جوانان را صرفا پیاده نظام تلقی می‌کنند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها