مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1999 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 تیر 1394 -ساعت : 09:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رشد اقتصادی و چرخش مالی مازندران  وحشتناک منفی است/ مازندران در بهبود فضای کسب و کار در کشور سی‌ام است

بابایی کارنامی در گفت‌وگو با مازندمجلس؛

رشد اقتصادی و چرخش مالی مازندران وحشتناک منفی است/ مازندران در بهبود فضای کسب و کار در کشور سی‌ام است

اختصاصی مازند مجلس: در آخرین گزارشی که از طرف سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور ارائه شد، از 10 نقطه مهم نقطه‌عطفی و کاراکتر اقتصادی، وضعیت مازندران در هر 10 نقطه مهم، وحشتناک منفی است و جالب اینکه هر 10 نقطه‌ای که رتبه استان منفی‌ست در نقطه مقابل اشتغال قرار دارد!/ من چنین اعتقادی ندارم که با تغییر دولت همه مدیران تغییر کنند

اختصاصی مازند مجلس علی بابایی کارنامی مدیر کل سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی از نامزدهای حوزه ساری و میاندورود است که مدعی است با برنامه خاصی پای در عرصه انتخابات نهاده است. وی با حضور در دفتر پایگاه خبری مجلس مازندران (مازندمجلس)  پاسخگوی سوالات مطروحه بوده است.

مازند مجلس : برخی معتقدند تثبیت مدیران احمدی نژاد مانع تحقق شعارهای دولت شده است، حضرتعالی این مساله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بابایی کارنامی: من چنین اعتقادی ندارم که با تغییر دولت همه مدیران تغییر کنند. حتی اگر رئیس‌جمهور 40 میلیون رای بیاورد بنده کنار گذاشتن مدیران خوب قبلی را نمی‌پسندم. هرگاه مصداق‌های خیانت یک مدیر به اهداف دولت محرز شد حتما باید با وی برخورد شود و همان شب اول باید عزل شود اما وقتی منشور سیاست‌های اجرایی دولت را پذیرفتند و در چارچوب آن عمل می‌کنند چرا برکنار شوند؟ یکی از سیاست‌ها و شعارهای زیبای آقای روحانی که بنده در زمان تبلیغات وی پسندیده بودم این بود که تاکید کرده بود «من داس نمی‌گیرم» و مثل دولت قبلی که یک شبه 15 هزار مدیر را قیچی کرده بود، عمل نخواهم کرد. حالا چرا برخی اصرار دارند که رئیس‌جمهور داس بدست بگیرد؟ به نظر من همه مدیران و مسئولان کشور ظرفیت‌اند و باید در جای مناسب خود استفاده شوند.

 

 

مازند مجلس : در زمان مدیریت شما آیا نمایندگان در امور سازمان شما دخالت می‌کردند؟

بابایی کارنامی:   بله صد در صد

 

 

مازند مجلس : واکنش شما چه بود؟

بابایی کارنامی:  در این گونه موارد ما تابع دستورالعمل‌های وزارتخانه‌ هستیم و وزارتخانه نیز تابع سیاست‌های وزارت کشور است. مشکل از سیستم و چرخه نظارت است که ایراد دارد. ببینید وزیر زیر سوال نمایندگان است و فقط 10 نماینده می‌توانند وزیر را استیضاح کنند. من نیز می‌خواهم با این وزیر با این مجموعه کار کنم پس باید تابع دستوالعمل‌های آنها باشم چون نیروی انسانی این کشورهستم، بنده مادر زاد مدیر نشدم بلکه 21 سال تلاش کردم زحمت کشیدم تا به اینجا رسیدم. اگر علی بابایی 21 سال قبل را با علی بابایی امروز مقایسه کنید می‌شود سرمایه کشور. من الان ادعا دارم سرمایه این مملکت هستم. دوست دارم در این سیستم بمانم و به کشورم خدمت کنم اما در چارچوب وظایفم. چارچوبی که وزیر یا استاندار تعیین می‌کند. من خدا را شاکرم درفراز و نشیب استعفایم که 2 استاندار با 2 نگرش مختلف (طاهایی استاندار احمدی‌نژاد و فلاح استاندار روحانی) هر دو یک نگاه داشتند و مخالف استعفای من بودند و معتقد بودند در اداره کار بمانم، بهتر است و این نشان از توانایی بنده است. شاید بر این 2 عزیز که از زحمت کشان نظام هستند، انتقاداتی وارد باشد اما مهم این است که وجه اشتراک 2 استاندار با 2 نگرش مختلف این بود که علی بابایی نامزد انتخابات نشود و مدیر کل بماند. بعد من با گفتمانی که انجام دادم متقاعدشان کردم بیایم بهتر است.

 

مازند مجلس : بفرمایید در حالت کلی واکنش‌تان در برابر منتقدان چیست؟

بابایی کارنامی:  من در مقابل انتقادات سکوت می‌کنم البته تا زمانی که در اجرا هستم، سکوت می‌کنم. اما به عنوان نماینده سکوت نمی‌کنم. چون در جایگاه اجرایی پاسخگو هستم اما در جایگاه نماینده پرسشگر. آنجا از طرف دولت وکیل بودم اینجا از طرف مردم وکیل هستم.

 

مازند مجلس : یکی از مسائلی که منتقدان شما همواره مطرح می‌کنند این است که در دوره خدمت‌تان، برای ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی اقدامات خاصی انجام نشده، نظر شما در این باره چیست؟

بابایی کارنامی:   وضعیت اشتغال در کشور ما یک چارچوبی دارد که ربطی به یک دستگاه ندارد. اداره تعاون هیچ مسئولیت مستقیمی در این باره ندارد. نه اینکه اصلا نداشته باشد بارها گفتم باز هم می‌گویم اشتغال پارامتری‌ست که تابع اقتصاد کلان کشور است. وقتی رشد اقتصادی و چرخش مالی کشور منفی است. وقتی رشد اقتصادی و چرخش مالی استان وحشتناک منفی است، خب طبیعی‌ست که نمی‌توان برای ایجاد اشتغال اقدامات شایسته انجام داد. آمار نرخ بیکاری، تابع اقتصاد کلان و خرد کشور است. وقتی نرخ GDP (نرخ جی‌دی‌پی کشور عبارت است از کل ارزش تولید کالا و خدمات در یک کشور به قیمت بازار در یک بازه زمانی معمولا یک سال) کشور و استان منفی است دیگر اداره تعاون متولی جی‌دی‌پی و بهبود فضای کسب و کار استان نیست که بین 31 استان کشور مازندران رتبه سی‌ام را دارد! پس اشتغال مستقیما به این شاخص‌ها ارتباط دارد. در آخرین گزارشی که از طرف سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور ارائه شد، از 10 نقطه مهم نقطه‌عطفی و کاراکتر اقتصادی، وضعیت مازندران در هر 10 نقطه مهم، وحشتناک منفی است و جالب اینکه هر 10 نقطه‌ای که رتبه استان منفی‌ست در نقطه مقابل اشتغال قرار دارد!

اگر این موارد در مازندران خوب بود، مطمئنا اشتغال نیز وضعیت بهتری داشت. اشتغال چیزی نیست که دست من و شما باشد مثلا در سند توسعه اشتغال که در سال 85-84 تدوین شده قرار بر این بوده 40 درصد متولی اشتغال جهاد کشاورزی باشد که محقق نشد و حتی چند وقت پیش تجمع مرغداران را شاهد بودیم و امسال نیز به خاطر سیاست‌های مرغ که در کشور بوده شاهد تعطیلی برخی مرغداری‌ها بودیم. با این وضعیت چه می‌کردیم؟ طبق همان سند قرار بوده 40 درصد اشتغال در زمینه خدمات، هتلداری و گردشگری باشد وضعیت هتل‌های استان چگونه است؟ هتلینگ به معنای واقعی تابع سیاست‌های خارجی کشور است که گردشگر از خارج کشور باید بیاید در اینجا مستقر شود.

اول اینکه آیا هتل 5 ستاره در استان وجود دارد که یک گردشگر اقامت کند؟ حالا اگر هتل باشد فضای کشور برای حضور گردشگران چند کشور باز است؟ آقایانی که آمار می‌دهند و می‌گویند در ایام عید 12 میلیون گردشگر به مازندران می‌آیند، لازم بذکر است اینها گردشگر نیستند اینها خانواده‌هایی هستند در داخل ایران که برای دیاربستگان و آشنایان به مازندران (برای شب نشینی) می‌آیند نه تنها سودی ندارند بلکه صاحب‌خانه باید برای اینها هزینه کند.(با لبخند) این چه ارتباطی به اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی دارد. اینها در توسعه پایدار است که به وقتش خواهیم گفت. بالاخره بنده رشته‌ام اقتصاد است، طبیعتا اداره تعاون هم سهمی در اشتغال داشت مثلا در سال 1393 (پارسال) که سالی بحرانی نیز بوده 24 هزار اشتغال پایدار در استان ایجاد شد. اتفاقا از این مقدار 15 هزار تا عملکرد اداره تعاون بوده است.

بابایی کارنامی در گفت‌وگو با مازندمجلس عنوان کرد: سه انتقاد جدی به نمایندگان فعلی مجلس مازندران/ بیشترین پایگاه اجتماعی من اقشار آسیب‌پذیر جامعه‌اند!

علی بابایی کارنامی: رقابت در ساری بین بنده و سایر نامزدهاست/ فضای 2 قطبی این حوزه انتخابیه باید شکسته شود

تنظیم: مجید ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی بابایی کارنامی - حوزه انتخابیه ساری و - کسب و کار - اشتغال پایدار -

مطالب مرتبط با : رشد اقتصادی و چرخش مالی مازندران وحشتناک منفی است/ مازندران در بهبود فضای کسب و کار در کشور سی‌ام است
نظر شما در مورد : رشد اقتصادی و چرخش مالی مازندران وحشتناک منفی است/ مازندران در بهبود فضای کسب و کار در کشور سی‌ام است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها