مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 23322 -تاریخ انتشار : سه شنبه 24 فروردین 1395 -ساعت : 16:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ساری12 سال/ قائمشهر 4 سال/ بابل ؟؟

رقابت بر سر تجربه؛

ساری12 سال/ قائمشهر 4 سال/ بابل ؟؟

اختصاصی مازندمجلس: دو نماینده ساری در مجلس دهم در مجموع 12 سال تجربه حضور در عرصه تقنین در عالی‌ترین نهاد قانونگذاری را دارند که سهم علی‌اصغر یوسف نژاد 8 سال (مجالس پنجم و هفتم) و سهم محمد دامادی 4 سال (مجلس نهم) است. این رقم در قائمشهر فارغ از نتیجه مرحله دوم انتخابات 4 سال است زیرا هم کمال علیپور و هم علی‌ ادیانی تجربه یک دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را داشته‌اند. اما این تجربه شاید برای بابل صفر باشد

اختصاصی مازندمجلس: انتخابات مجلس دهم را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی و تحلیل نمود اما شاید وجه تمایز این دوره با دوره‌های قبل، گرایش توده مردم در حوزه‌های انتخابیه بزرگ به رای براساس لیست احزاب باشد. به طوری که کسب 30 کرسی پایتخت توسط یک لیست، بسیار نادر و غیرمترقبه است. در حوزه‌های بزرگ استان مازندران (ساری- قائمشهر و بابل) نیز مردم بیش از مسائل خُرد، به مسائل کلان توجه کردند و فارغ از دیدگاه‌های قومی یا منافع شخصی،  به حزب‌گرایی و خِرد جمعی گرایش پیدا کردند به طوری که از صندوق‌های سه حوزه بزرگ مازندران که دارای دو کرسی در مجلس شورای اسلامی هستند (ساری - قائمشهر - بابل) رای‌های کاملا سیاسی بیرون آمد. در حوزه ساری هر دو نامزد جریان اصلاح طلبی و در حوزه‌های قائمشهر و بابل نفر اول احزاب اصلاح طلب توانستند اکثریت آرا را کسب کنند و وارد مجلس شورای اسلامی شوند.

میل به تحزب گرایی فصل جدیدی در سپهر سیاسی ایران باز کرده است، اما فرای نقاط روشن و نکات مثبت این تغییر اندیشه جمعی، باید آسیب‌شناسی دقیقی هم در این باره صورت بگیرد.

یک آسیب بزرگ که در این دوره از انتخابات شاهد آن بودیم، ورود چهره‌های جوان و بی‌تجربه  است به طوریکه در پایتخت، بسیاری از منتخبان ملت حتی فاقد رزومه کافی و مناسب برای نمایندگی مجلس هستند و صرفا با قرار گرفتن در لیست امید، توانستند به مجلس راه یابند. این بی‌تجربگی ممکن است در طول 4 سال موجب نارضایتی کلی شود و در نتیجه در انتخابات مجلس یازدهم، مردم اعتماد به لیست‌ها را از دست بدهند و شاخص‌های دیگری را برای رای دادن برگزینند.

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

اما از آنجایی که در مسائل کلان، رای نمایندگان به یک طرح مهم است، نمایندگانی که تجربه حضور در مجلس را داشته باشند می‌توانند نقش لیدری را در مجلس ایفا کنند و نمایندگانی که برای اولین بار است پا به مجلس شورای اسلامی گذاشته اند (به خصوص در دو سال اول) را با خود همراه سازند. در اینجا نقش تجربه نمایندگان، بسیار کاربردی و مفید خواهد بود و نمایندگانی که با قانونگذاری به خوبی آشنا باشند، قطعا خواهند توانست نقش اثرگذاری در مجلس دهم داشته باشند و حوزه‌هایی که دارای نمایندگان باتجربه باشد، در این چهار سال قطعا پیشرفت‌های شگرفی خواهند کرد.

به خصوص در مجلس دهم که عصر پساتحریم شروع خواهد شد و با رشد و شکوفایی اقتصادی، نمایندگان باتجربه و آشنا به امور مجلس، بسیار بهتر می‌توانند از موقعیت‌های پیش آمده استفاده کنند و برای حوزه خود مفید باشند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در 4 سال آینده، آن شهرهایی بُرد خواهند کرد که نمایندگان باتجربه‌تری به مجلس بفرستند.

در انتخابات 7 اسفند، از بین 290 کرسی موجود در مجلس شورای اسلامی، تکلیف 226 کرسی در دور اول انتخابات مشخص شد که از این تعداد، 67 منتخب از نمایندگان مجلس فعلی (نهم) هستند و مابقی چهره‌های جدید و یا نمایندگان ادوار هستند. در بعضی استان‌ها مانند اردبیل و بوشهر 100% تغییرات نماینده وجود داشته و در مجموع درصد تغییرات نمایندگان بالا بوده که در مازندران این رقم بدون احتساب دو کرسی باقیمانده به 60 درصد می‌رسد.

(حداقل 50 درصد از نمایندگان مازندران از ورود به مجلس بازماندند/ آرای سیاسی مازندرانی‌ها در حوزه‌های بزرگ استان/ سرنوشت دو کرسی باقیمانده + جدول)

(با انتخابات 7 اسفند، چند درصد ترکیب مجلس تغییر کرد؟+ جدول استان‌ها)

در استان مازندران، با بررسی سه حوزه مهم که دو سهمیه مجلس دارند، مشخص می‌شود مردم ساری با زیرکی تمام با تجربه‌ترین کاندیداهای خود را به مجلس فرستادند. در حوزه انتخابیه ساری و میاندورود از بین 24 نامزد حاضر در انتخابات مجلس، تنها دو نفر سابقه کار پارلمانی داشتند. علی‌اصغر یوسف‌نژاد با سابقه حضور در مجالس پنجم و هشتم و محمد دامادی نماینده مجلس دهم تنها نامزدهایی بودند که رنگ مجلس را دیده بودند و مردم ساری هم به آنها اعتماد کردند.

محمد دامادی نماینده جوان ساری پیش از این در مصاحبه با مازندمجلس با اظهار اینکه قطعا تجربه و اطلاعات امروزم حاصل 7 سال سابقه مدیریتی (شورا و مجلس) است، تصریح کرد: این تجربه فقط مال خودم نیست بلکه برای نظام است و قطعا بهتر می‌توانم در آینده به کشور و مردم حوزه انتخابیه‌ام خدمت کنم. (لینک)

قابل ذکر است سابقه یک دوره حضور در مجلس معادل یک مقطع تحصیلی است که اهمیت تجربه حضور در مجلس را نشان می‌دهد. مجلس شورای اسلامی پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی دارد که مدتی طول می‌کشد تا نمایندگان تازه وارد با چم و خم آن آشنا شوند.

در حوزه قائمشهر از بین علی ادیانی و کمال علیپور یک نفر به مجلس دهم راه خواهد یافت که هر دوی آنها تجربه حضور یک دوره در بهارستان را داشته‌اند. ادیانی ( در مجلس هشتم) و علیپور (در مجلس نهم). ترکیب یکی از اینها در کنار رضیان که ارتباطات بسیار خوبی با دولت دهم دارد و می‌تواند در رایزنی‌های سیاسی دولت مردان را متقاعد کند برای حوزه پهناور قائمشهر بسیار مفید و اثربخش خواهد بود.

اما در حوزه بابل، علی نجفی دیپلمات باسابقه‌ای است که سال‌ها به عنوان سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران، در جمهوری قرقیزستان حضور داشته و پیش از آن  سال ها در سفارت ایران در ارمنستان خدمت کرده است. ارتباط بسیار عالی وی با سران دولت قطعا به کمک بابل خواهد آمد. از سویی شاید رسیدگی به جزئیات برجام به خصوص پس از باز شدن درهای ایران برای مناسبات سیاسی و اقتصادی به روی بسیاری از کشورهای جهان، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه را به مهم‌ترین و پرکارترین کمیسیون مجلس دهم تبدیل کند که خوشبختانه به احتمال بسیار زیاد برای اولین بار مازندران نماینده‌ای در این کمیسیون خواهد داشت.

حال باید مردم بابل از بین دو نامزد حاضر یعنی حسین نیازآذری (نماینده مجلس نهم) و همت اله طاهری‌نژاد (قاضی دادگستری) یکی را انتخاب کنند تا همکار نجفی را در 4 سال آینده مشخص کنند.

با توجه به سکوت لیست امید در حوزه بابل، اصلاح طلبان و حامیان دولت انتخاب برای دومین کرسی حوزه بابل را برعهده مردم گذاشتند تا فرای نگاه‌های سیاسی، فرد مناسب را برای شهر خود انتخاب کنند. شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با اعلام اینکه هر دو کاندیداهای فعلی حامی دولت هستند، هیچکدام را از نظر نگاه سیاسی بر دیگری ترجیح نداده و سکوت اختیار کرد.

در کارنامه همت اله طاهرنژاد لداری، قاضی عالی دادگستری کل استان مازندران، قاضی عالی دادگاه کیفری استان مازندران، مستشار عالی دادگاه های تجدیدنظر دادگستری کل استان مازندران و استاد دانشگاه دیده می‌شود.

در کارنامه عملکرد حسین نیاز آذری نیز مسئولیت‌های زیر به چشم می‌خورد. نماینده مردم بابل در مجلس نهم، فرماندار شهرستان بابل، مدیر عامل آب و فاضلاب تهران بزرگ و قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران به چشم می‌خورد.

در نهایت باید دید مردم بابل به چه کس رای خواهند داد. آیا بابل از نظر تجربه از شهرهای دیگر مازندران عقب خواهد افتاد و یا با انتخابی دیگر، علاوه بر فرستادن دو نماینده همسو با دولت به مجلس، از تجربه‌ای که در طول 4 سال برای این شهر اندوخته شده، استفاده خواهد کرد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسین نیازآذری - نیاز آذری - مجلس دهم - حوزه بابل - حسین نیاز آذری -

نظر شما در مورد : ساری12 سال/ قائمشهر 4 سال/ بابل ؟؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها