مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 23652 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 25 فروردین 1395 -ساعت : 12:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

اعضای شورای اسلامی دهستان میان‌بند شهرستان نور با حضور در دفتر مازندمجلس؛

در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

اختصاصی مازندمجلس: وقتی گفتیم در تایید امضای نقشه‌های لحاظ شده تردید داریم و حتی معترض هستیم در اداره کل بنیاد مسکن به ما گفتند شما چه امضا بکنید چه امضا نکنید ما مصوب می‌کنیم و این طرح را اجرایی می‌کنیم

اختصاصی مازندمجلس: بر اساس آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه عمران محلی، ناحیه ای، منطقه‌ایی، و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب مورخه 12/10/78 هیأت دولت، «طرح هادی روستايی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود ، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌نماید».

بر این اساس مراحل تهيه طرح هادی «تهیه نقشه پایه و وضع موجود روستا، مطالعات پایه و تشخیص وضعیت، تحلیل و استنتاج از بررسیها و تدوین چشم‌اندازها وتعيين پروژه های پيشنهادی و تهيه طرح هادی» هست به گونه ای که وقتی طرح هادی برای روستایی تهیه می‌شود، کلاف آن روستا مشخص شده و خارج از آن نمی‌توان مبادرت به ساخت و ساز کرد. در این موضوع متراژ در نظر گرفته شده برای بنا اهمیت ندارد و زمان تهیه و تصویب طرح هادی براساس نیازهای روستا اراضی مربوط به مراکز آموزشی، ورزشی و بهداشت مشخص می‌شود.

اما اجرای طرح هادی در مازندران، مشکلات و دردسرهایی برای مردم و اعضای شوراهای اسلامی روستاها، ایجاد کرده که در راستای تعامل مسئولان با مردم و رفع مشکلات و مسائل موجود به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شاپور نائیج نوری رئیس شورای روستای گلندرود، علی حیدری رئیس شورای روستای وازک، حیدر کُپُج رئیس شورای لشکنار، مرتضی هزارجریبی رئیس شورای روستای چالسیو، علی حسین‌پور رئیس شورای پیمد، محمدعلی سیار عضو شورای لشکنار، مهری بور عضو شورای پیمد و کیانوش نائیج عضو شورای گلندرود، از دهستان میان‌بند بخش مرکزی شهرستان نور،  با حضور در دفتر مازندمجلس، به بیان مشکلات خود در حوزه مختلف با محوریت طرح هادی پرداختند که از نظرتان می‌گذرد:

در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد

اعضای شورای اسلامی دهستان میان‌بند شهرستان نور، با بیان اینکه طرح هادی، روستاهای دارای جمعیت بالای 20 خانوار را شامل می شود، گفتند: متاسفانه برای اجرای این طرح، فشارهای بی‌رویه بر اعضای شورا و مردم اعمال شد که بیشترین فشارها مربوط به شهر نور بوده است که داد مردم را درآورده است با این وضعیت قابل پیش‌بینی است که به زودی روستاها خالی می شود.

نحوه اجرای طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

آن‌ها با اظهار اینکه شورای اسلامی روستاها با اجرای طرح هادی مشکلی ندارند، افزودند: همه اعضای شوراها از این طرح استقبال می‌کنیم و اگر شرایط مناطق مختلف درنظر گرفته شود و مطابق با بافت روستاها(کشاورزی، دامداری، و ...) باشد و به خوبی کارشناسی و اجرا شود طرحی بسیار مفید است اما به اینگونه که اجرا می‌کنند موجب تنش در روستاها که غالب مردم آن با هم خویشاوند هستند، می‌شوند و نتیجه آن می‌شود که مردم از شوراها گریزان شوند.

برخی منازل مسکونی مجوزدار خارج از بافت قرار گرفتند!

نمایندگان مردم روستاهای دهستان میان‌بند، ادامه دادند: برخی از خانه‌های مسکونی داخل بافت روستا که مجوز ساخت هم دارند، طبق نقشه‌های فعلی، خارج از بافت قرار گرفتند و حتی می‌گویند در خطر تخریب قرار دارند! مگر می‌شود ساختمانی که پروانه ساخت دارد آب و برق دارد را تخریب کرد؟  در حالی که در داخل بافت روستایی که در نظر گرفتند زمین و فضایی برای ساخت و ساز وجود ندارد با این حساب تکلیف ساکنان که می‌خواهند در روستای خود سرپناهی داشته باشند، چیست؟

آنها، تصریح کردند: ما می‌خواهیم آرامش مردم و شکل ظاهری روستاها حفظ شود آیا با لحاظ این تصمیمات مردم مجبور نمی شوند از راه‌های دیگری برای ساخت و ساز اقدام کنند یا از روستاها مهاجرت کنند؟ تعطیلات عید امسال برای اعضای شوراهای اسلامی روستاها، واقعا روزهای سختی بود چرا که با اعتراضات و گلایه‌های مردم همراه بود، مردم چنین مواردی را از چشم ما می‌بینند و فکر می‌کنند شورا در خارج از بافت قرار گرفتن ساختمان‌های آن‌ها نقش دارد.

شرایط بافتی منطقه و خواسته‌های مردم را لحاظ نکردند

اعضای شورای اسلامی دهستان میان‌بند، با اشاره به اینکه زمان لازم برای بررسی و شناسایی بافت روستاها در نظر گرفته نشد، گفتند: به نظر می‌رسد مجریان طرح، می‌خواستند تا پایان سال 94 این طرح بسته شود و حضور یا عدم حضور اعضای شورای اسلامی روستاها در جلسات چندان مهم نبود. حتی وقتی گفتیم در تایید امضای نقشه‌های لحاظ شده تردید داریم  و حتی معترض هستیم در اداره کل بنیاد مسکن به ما گفتند شما چه امضا بکنید چه نکنید ما مصوب می‌کنیم و این طرح را اجرایی می‌کنیم چون طبق قراردادی که تا پایان سال 94 داشتند فقط می‌خواستند تا مهلت مقرر، تهیه نقشه‌های موردنیاز آن‌ها برای این طرح انجام شود و شرایط بافتی منطقه و خواسته‌های مردم را لحاظ نکردند.

جلسات ما با بخشدار، فرماندار، بنیادمسکن نور، محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، نماینده مجلس بی نتیجه بود

نمایندگان مردم دهستان میان‌بند نور، با ابراز نگرانی از مهاجرت مردم به شهرها، بیان کردند: وام مسکن شهر حدود 2 برابر وام روستاهاست دسترسی به امکانات و مصالح نیز آسان‌تر است با این وضعیت چطور می‌توان انتظار داشت مردم در روستاها بمانند؟

آن‌ها، افزودند: در این رابطه با بخشدار، فرماندار، بنیادمسکن نور، محیط زیست، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، نماینده مجلس جلسه گذاشتیم صحبت کردیم مسائل را مطرح کردیم حتی در جلسه‌ای که در دفتر بخشدار برگزار شد همه اعضای شورای روستاهای منطقه امضا کردیم که از این طرح ناراضی هستیم ولی نتیجه‌ای نداشت.

اعضای شورای اسلامی دهستان میان‌بند ، ابراز امیدواری کردند که این مسائل با همت مسئولان مربوطه به زودی مرتفع شود و گفتند: نظر ما این است که در چنین مواردی (اجرای طرح هادی) که بحث عموم مردم در میان است با شوراها که نماینده مردم هستند مشورت شود و نظرات آن‌ها نیز شنیده شود تا مشکلات این‌چنینی به وجود نیاید.

ماهانه 250 تا 500 هزار تومان کرایه سرویس مدارس می‌دهیم

نمایندگان مردم دهستان میان‌بند، در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کردند: مدارس روستاهای منطقه در حال تعطیلی است و به علت کمبود دانش‌آموز، فرزندان ما در مجتمع‌هایی که آموزش‌و پرورش در نظر گرفت تحصیل می‌کنند که هزینه رفت آمد آن برعهده اولیای دانش‌آموزان است واقعا برای یک خانواده روستایی که یکی یا 2 تا محصل دارد پرداختن ماهی حدود 250 تا 500 هزارتومان کرایه رفت و برگشت دشوار است. مگر درآمد مردم چقدر است چند ساعت باید کار کنند؟ 

آن‌ها، با اشاره به اینکه در سال‌های 58 تا 65 منطقه میانوند حدود 300 دانش‌آموز داشت، افزودند: امروز با توجه به افزایش جمعیت طبیعتا باید حدود 500 دانش‌آموز داشته باشد اما اکنون این منطقه فقط 13 دانش‌آموز دارد و اکثر مدارس در خطر تعطیلی قرار دارد که علت آن هم نبود امکانات و مهاجرت مرم به شهرهاست.

فقط 2ساعت در شبانه روز آب آشامیدنی داریم

اعضای شورای اسلامی دهستان میان‌بند، با بیان اینکه همه روستاها از آب چشمه استفاده می‌کنیم، تاکید کردند: آب موجود چشمه‌ها جوابگوی نیازهای مردم (مخصوصا در ماه‌های گرم سال) نیست در برخی روستاها آب آشامیدنی نداریم یا از 24 ساعت فقط 1.5 تا 2 ساعت آب آشامیدنی وصل می‌شود و مجبوریم از آب کشاورزی استفاده کنیم.

نمایندگان مردم دهستان میان‌بند، در پایان، نبود اشتغال، مشکلات کشاورزی و دامپروری، کمبود امکانات آموزشی و بهداشتی، تعطیلی پست‌بانک‌ها را از دیگر مشکلات مردم منطقه عنوان کردند.  

    


در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : طرح هادی - دهستان میان وند - سرویس مدارس - اب آشامیدنی -

مطالب مرتبط با : در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است
نظر شما در مورد : در اجرای طرح هادی، فشارهای بی‌رویه بر شورا و مردم اعمال شد/ بنیاد مسکن با شوراها مشورت نکرده است/ طرح هادی موجب تنش در روستاها شده است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها