مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 140 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 فروردین 1394 -ساعت : 15:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دو چالش اصلاح‌طلبان برای ورود حداكثری به مجلس

دو چالش اصلاح‌طلبان برای ورود حداكثری به مجلس

اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آینده با دو معضل روبه‌رو خواهند بود؛ یكی رد صلاحیت‌ها معضل دیگر این است كه بالاخره انتخابات مجلس محلی است، رقابت‌های محلی هم باعث می‌شود كه تاثیرگذاری جریان‌های سیاسی به اندازه رقابت‌های ملی مثل انتخابات ریاست‌جمهوری نباشد بنابراین سهم احزاب و تاثیرگذاری‌شان كمتر است

مازند پارلمان: بالاخره سال انتخابات مجلس رسید؛ سالی كه پایان آن با انتخاب وكلای مردم در مجلس شورای اسلامی همراه خواهد بود و فعالان و گروه‌های سیاسی ١١ ماه فرصت دارند تا خود و اندیشه‌های‌شان را برای مجلسی بهتر از آنچه امروز هست به مردم عرضه كنند. اصلاح‌طلبان نیز همان‌طور كه از سال گذشته فعالیت خود را آغاز كرده بودند حالا با تمركز بر حفظ انسجام طی ماه‌های آتی وارد انتخاب مصادیق و تعیین كاندیداها خواهند شد. به‌همین جهت نیز آنها از رقیب اصولگرا جلوتر حركت می‌كنند. ابراهیم امینی، عضو حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با «اعتماد» درباره نقش و كاركرد شورای مشورتی، شورای هماهنگی و احزاب اصلاح‌طلب پرداخت. او از‌جمله اصلاح‌طلبانی است كه ائتلاف با اصولگرایان معتدل را تنها در حوزه‌هایی اجرایی می‌داند كه اصلاح‌طلبان كاندیدای مشخص نداشته باشند و بخواهند برای جلوگیری از ورود كاندیداهای تندرو اقدام كنند.

 آیا اصلاح‌طلبان برنامه‌ای برای تبیین نقش احزاب اعم از قدیم و جدید در انتخابات مجلس دارند؟

معیارها و چارچوب‌هایی برای حضور در شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان وجود دارد. اگر احزاب تازه تشكیل شده به عنوان یكی از احزاب اصلاح‌طلب این چارچوب‌ها را بپذیرند، مانعی برای حضورشان در شورای هماهنگی اصلاحات وجود ندارد.

 در میان شورای هماهنگی و شورای مشورتی اصلاحات كدام یك از نظر ساختاری، اهداف اصلاح‌طلبان را برای انتخابات مجلس برنامه‌ریزی می‌كند؟ نقش هر یك از این دو شورا در تعیین راهبرد برای انتخابات مجلس چیست؟

هر یك از تشكل‌های اصلاح‌طلب با توجه به مقبولیت‌شان در بدنه جامعه از وزنی برخوردار هستند. متاسفانه در گذشته مشكلاتی در شورای هماهنگی وجود داشت. برخی تشكل‌ها هستند كه صرفا به ثبت نام و كسب مجوز از كمیسیون ماده ١٠ احزاب بسنده كرده‌اند. این تشكل‌ها و احزاب دفاتر فعالی در استان‌ها ندارند. حزب یا تشكل‌هایی هم درون اصلاحات وجود دارند كه در تمام استان‌ها حضور فعال دارند در مورد میزان تاثیرگذاری این دو نوع حزب در شورای هماهنگی اصلاحات باید توجه لازم و كافی باشد. این از جمله مسائل و مشكلاتی بوده است كه اصلاح‌طلبان در شورای هماهنگی با آن مواجه بوده‌اند. عده‌ای در شورای هماهنگی قایل هستند كه هر یك از احزاب باید بر اساس بدنه اجتماعی فعال و تاثیرگذار باشند. عملكرد شورای هماهنگی در انتخابات شورای اسلامی شهر تهران نتیجه خوبی را به دنبال نداشت. این مشكلی است كه در آن زمان به دلیل عملكرد نه‌چندان خوب شورای هماهنگی به وجود آمد. یكی دیگر از این اشتباهات معرفی افرادی به‌عنوان كاندیدا بود كه نسبت به آرمان‌های اصلاح‌طلبان وفادار نبودند كه نتیجه آن را در انتخاب شهردار تهران دیدیم. این مساله نشان‌دهنده این است كه شورا دقت نظر را در آن زمان نداشت. اگر شهروندان جامعه به لیست اصلاح‌طلبان اعتماد می‌كنند، نباید این اعتماد را با عملكرد ضعیف خدشه‌دار كنیم. كسانی كه بر مبنای اعتماد مردم رای می‌آورند، باید نسبت به آرمان‌ها و گفتمان اصلاح‌طلبان مسوولیت‌پذیر باشند. آنها باید نسبت به تعهدی كه دارند وفادار باشند و به آرمان‌های حزبی و سیاسی‌شان پشت پا نزنند. از طرفی رییس دولت اصلاحات یك چهره كاریزماتیك بین اصلاح‌طلبان و شهروندان است. او می‌تواند فضا را با مقبولیت اجتماعی كه در بدنه جامعه دارد، تحت تاثیر قرار دهد و بازی رقبا را به هم بزند. چنانچه در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر شاهد آن بودیم. شورای مشورتی هم به شخص رییس دولت اصلاحات مشورت می‌دهد تا او بتواند هر چه بهتر و بیشتر بر انتخابات تاثیرگذار باشد. ما باید اعتبار اجتماعی او و تاثیر‌گذاری او بر بدنه اجتماعی و رای شهروندان را به فال نیك بگیریم. این قطعا سرمایه بزرگی برای اصلاح‌طلبان است. همچنین نباید نقش شورای مشورتی و رییس دولت اصلاحات را با شورای هماهنگی یا هر مجموعه اصلاح‌طلبی دیگر مقایسه كنیم.

برنامه‌ریزی‌های اصلی برای انتخابات مجلس بر عهده شورای هماهنگی است؟

تقسیم وظایف به این صورت نیست. هر یك تلاش‌هایی را انجام می‌دهند. همچنین این كارها نباید تلاقی داشته باشد و باعث تنش و انشقاق و اختلاف باشد. من فكر می‌كنم همه اصلاح‌طلبان باید آنچه را رییس‌دولت اصلاحات و شورای مشورتی او به جمع‌بندی می‌رسند، مدنظر قرار دهند.

اشاره كردید كه در انتخابات شورای شهر اشتباهاتی وجود داشته است، چه باید كرد كه این اشتباهات برای انتخابات مجلس اتفاق نیفتد؟

تشكل‌های اصلاح‌طلب باید سازوكارهایی را تبیین و تلاش كنند تا افرادی كه عنوان اصلاح‌طلبی را تنها نامی برای جذب رای و موفقیت خود می‌دانند، به آن نفوذ نكنند. باید كاندیداهای اصلاح‌طلبان كسانی باشند كه در عمل و سابقه وفاداری خود را اثبات كرده باشند. آنها باید وفاداری خود را به آرمان‌های اصلاح‌طلبی و گفتمان آن نشان داده باشند. همچنین ساز و كارهای دیگری كه باید در نظر گرفته شود. بعضی‌ها ممكن است با كاركرد حزبی آشنا نباشند و فكر كنند كه تحمیل است در صورتی كه فلسفه تشكیل حزب و رقابت‌های سیاسی همین است كه افراد به دیدگاه‌ها و جریان سیاسی خودشان پایبند باشند.

در حال حاضر اجماع و وحدت اصلاح‌طلبان را چطور می‌بینید؟

اصلاح‌طلبان از نظر اجماع و وحدت مشكلی ندارند. البته اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس آینده با دو معضل روبه‌رو خواهند بود؛ یكی رد صلاحیت‌ها كه برای اصلاح‌طلبان خودنمایی خواهد كرد و اجازه حضور به نیروهای تاثیرگذار به آن شكل كه لازم است داده نشود و با این شرایط اصلاح‌طلبان نمی‌توانند از لایه‌های اولیه‌شان استفاده كنند. معضل دیگر این است كه بالاخره انتخابات مجلس محلی است، رقابت‌های محلی هم باعث می‌شود كه تاثیرگذاری جریان‌های سیاسی به اندازه رقابت‌های ملی مثل انتخابات ریاست‌جمهوری نباشد بنابراین سهم احزاب و تاثیرگذاری‌شان كمتر است. از طرفی اختلافاتی در رقابت‌های محلی معمولا پیش می‌آید كه اصلاح‌طلبان باید آن را ساماندهی كنند تا اگر نیرویی از لایه اولیه اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شد بقیه به نفع او كنار بروند تا تعدد كاندیداها باعث تجزیه آرا و شكست آنها نشود.

اشاره كردید كه انتخابات ریاست‌جمهوری با انتخابات مجلس تفاوت‌هایی دارد. آیا اصلاح‌طلبان برای شهرستان‌ها به ائتلاف با اصولگرایان معتدل هم فكر می‌كنند؟

من فكر می‌كنم فلسفه كار حزبی این است كه احزاب و جریان‌های سیاسی هم باید برنامه برای اداره كشور داشته باشند هم به تربیت نیرو و كادرسازی اقدام كنند. به هر حال باید احزاب برنامه‌شان را اعلام و نیروهای خود را هم معرفی كنند. جریان اصلاح‌طلب نمی‌تواند با نیروهای اصولگرا برنامه‌های خود را پیش ببرد بنابراین باید در وهله اول تلاش كنند از نیروهای همین جریان استفاده كنند مگر اینكه در یك حوزه انتخابیه چاره‌ای نباشد و نیروی اصلاح‌طلبی وجود نداشته باشد و رقابت بین نیروهای اصولگرا باشد كه یكی دیدگاه افراطی و دیگری نگاه معتدل و واقعگرایانه دارد. با این شرایط مسلما حضور افرادی كه دیدگاه افراطی ندارند و به صورت واقع‌بینانه به مسائل نگاه می‌كنند هم به نفع كشور است و هم به نفع اصلاح‌طلبان.

بحث حضور شخص آقای ناطق یا نیروهای نزدیك به ایشان هم در میان اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس مطرح است. شما در این مورد چطور فكر می‌كنید و آیا امكان این ائتلاف وجود دارد؟

حضور افرادی مثل آقای ناطق كه در عمل در سال‌های اخیر نشان داده‌اند كه با افراط‌گری مخالفند و دیدگاه واقع بینانه‌ای به جامعه دارند و از سویی نگاه نزدیكی به آقای هاشمی و خاتمی دارند قطعا می‌تواند تاثیرگذار باشد و به پالایش فضای جامعه كمك كند و می‌تواند افراطی‌گری را از عرصه سیاسی دور كند.

اصلاح‌طلبان جلساتی را با آقای ناطق داشته‌اند. ایشان برای همكاری با اصلاح‌طلبان تمایلی داشته‌اند؟

من اطلاع دقیق ندارم باید از كسانی كه در جلسه بوده‌اند سوال كنید.

آیا اصلاح‌طلبان كاندیداهای شهرستان‌ها را شناسایی كرده‌اند و برای شهرستان‌ها برنامه‌ای دارند؟

عملا اقداماتی از سوی شورای هماهنگی و با مدیریت آقای موسوی‌لاری انجام شده است. تیم‌هایی هم برای این شناسایی تشكیل شده است. من فكر می‌كنم با فعال كردن نمایندگان اصلاح‌طلب ادوار مختلف و چهره‌های شاخص این جریان در استان می‌توان گام‌های اساسی برداشت و تلاش كرد افراد توانمندی را كه در بدنه اجتماعی دارای نفوذ هستند و سبد رای قابل توجهی دارند متقاعد كرد كه وارد انتخابات بشوند و با برنامه‌ریزی دقیق به اهداف خود برسند.

اصلاح‌طلبان بیشتر به دنبال اكثریت هستند یا اقلیت قدرتمند هم برای آنها مطلوب است؟

باید رسیدن به اجماع كامل و رسیدن به اكثریت كرسی‌های مجلس را در نظر گرفت و برای آن برنامه‌ریزی كرد و اگر برای كمتر از این برنامه‌ریزی كنیم باعث می‌شود همین هم عاید ما نشود. البته لازم نیست همه كسانی كه وارد مجلس می‌شوند چهره‌های مطرح سیاسی و نظریه‌پرداز باشند اگر تعداد محدودی هم باشند كه از عقبه رای برخوردار باشند و بتوانند برنامه‌ها را اجرایی كنند همین امر می‌تواند اهداف اصلاح‌طلبان را تامین كند.

نویسنده :
منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید ابراهیم امینی - حزب اعتماد ملی - مجلس دهم - انتخابات - اصلاح طلبان -

مطالب مرتبط با : دو چالش اصلاح‌طلبان برای ورود حداكثری به مجلس
نظر شما در مورد : دو چالش اصلاح‌طلبان برای ورود حداكثری به مجلس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها