مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 25756 -تاریخ انتشار : دوشنبه 30 فروردین 1395 -ساعت : 11:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کوچک سازی دولت با توسعه مدیریت محلی

کوچک سازی دولت با توسعه مدیریت محلی

مازندمجلس: بزرگترین سرمایه شهرداری‌ها اعتماد عمومی شهروندان به شهرداری و مشارکت‌های اجتماعی آنان است که این مشارکت اجتماعی به دولت مدنی محلی و مردم مدنی منجر می‌شود

مازندمجلس: خوشبختانه دولت با ارائه لایحه مدیریت شهری پی به نقش و اهمیت مدیریت شهری برده و به دنبال آن است تا بسیاری از وظایف و تصدی گری‌های محلی خویش را به شهرداری‌ها واگذار کند. این بلوغ دولت تدبیر و امید در کوچک سازی دستگاه اجرایی که سبب چابک شدن آن می‌شود، باید با آغوش باز مدیران شهری مواجه گردد چراکه چابك‌سازی‌، تمركززدایی و برون‌سپاری برخی از وظایف دولت به نهادی‌های مدنی، مردمی و حتی بخش خصوصی علاوه بر ارتقا کیفیت سطح خدمات ارائه شده به شهروندان، سبب افرایش رضایت‌مندی آنان نیز می‌شود اما در میان همه نهادهای مردمی و غیردولتی که می‌توانند یاری‌گر دولت باشند، شهرداری‌ها در خط مقدم آن قرار دارند چراکه در سال‌های دور، حدود 30 درصد از جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کردند اما امروزه شاهد هستیم که بیش از 70 درصد مردم در شهرها زندگی می‌کنند.

از سویی بزرگترین سرمایه شهرداری‌ها اعتماد عمومی شهروندان به شهرداری و مشارکت‌های اجتماعی آنان است که این مشارکت اجتماعی به دولت مدنی محلی و مردم مدنی منجر می‌شود.

مشارکت شهروندان در مدیریت شهر و افزایش رضایت‌مندی آنان از مجموعه خدماتی که دریافت می‌کنند سبب افزایش مسئولیت پذیری آنان در مقابل مسائل و مشکلات شهر می‌شود و اگر مشارکت شهروندان در مدیریت شهر همراه با منافع اجتماعی، اقتصادی و.. از طریق سرمایه‌گذاری‌های مالی، ارائه ایده و پیشنهادات خلاقانه و... باشد، این مشارکت‌ها می‌تواند به شکل گسترده‌تری صورت پذیرد که برای این مهم باید به مزیت‌های رقابتی هر شهر یا استان به شکل بومی توجه کرد.

به عنوان مثال با رویکرد توسعه صنعت گردشگری در مازندران می‌توان از یک سو شرح وظایف و مسئولیت‌های دولت را محدود و از سویی دیگر با مشارکت شهروندان و هدایت شهرداری‌ها به توسعه این صنعت اهتمام ورزید. همچنان که شهرداری ساری چندین پروژه کلان را که در دولت‌های مختلف به بهره‌برداری نرسیده بود با مشارکت شهروندان افتتاح کرده است که اگر دولت محترم با اعتماد به مدیران محلی بتواند ابتکار عمل و مسئولیت بیشتری را به آنان بسپارد بی‌شک شاهد تحقق سریعتر کوچک سازی دولت و مشارکت بیشتر شهروندان در مدیریت محلی خواهیم بود.

نویسنده :
منبع : روزنامه وقایع اتفاقیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهدی عبوری - کوچک سازی دولت - توسعه مدیریت محلی - شهردار ساری -

مطالب مرتبط با : کوچک سازی دولت با توسعه مدیریت محلی
نظر شما در مورد : کوچک سازی دولت با توسعه مدیریت محلی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها