امروز یکشنبه 02 مهر 1396 ساعت 12:05:47

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 فروردین 1394 -ساعت : 15:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سال نو شدن مجلس شورای اسلامی

سال نو شدن مجلس شورای اسلامی

سال جاری ابستن یک رویداد مهم و ملی در کشور است. برگزاری انتخابات مجلس و صورت بندی جدید قوهٔ مقننه که به عنوان نمایندگان ملت از جایگاه رفیع حکومتی برخوردار هستند. لزوم ایجاد این مشارکت، وجود رقابتی سالم، جدی و با حضور تمامی سلایق و گروه‌های سیاسی است

مازند پارلمان - یک. نوروز آغاز فصل تازگی است، فصل رویش و شکوفایی، فرصتى است براى زدودن غبار کهنه گی‌ها و مجالى براى ساخت بنایى نو و تازه. همگام با بهار طبیعت، گویی انسان، تولد دوباره‌ای می‌یابد، آلودگی‌های یک ساله رنگ باخته و جای خود را به پاکیزگی و آراستگی می‌دهد، دشمنی‌ها رنگ باخته و برادری‌ها جایگزین آن می‌شود، سبزی و خرمی جایگزین سرمای زمستان شده و با دمیدن نسیم نوروزی، جان و روح، طراوت تازه‌ای می‌یابد. نوروز آینه هویت ایرانی است که با تار و پود تاریخ دیرپای آن درآمیخته و با وجود آنکه هزاران بار به جلوه درآمده، ولی هر بار جوان‌تر و شاداب‌تر و زنده‌تر و نیرومند‌تر جلوه می‌نماید. اکنون نوروز جمال و جلال خود را بر پهنه این خاک می‌نمایاند تا هدایای بزرگ خود را که عشق، نشاط و معنویت است بر دست‌های مشتاقانش بگذارد. نوروز جشن زمان و هنگام نو شدن و برآمدن امید و خوشی است. نوروز پیام آور عشق، دل‌ها را به هم نزدیک می‌کند، شهد محبت به کام آدمیان می‌ریزد، لب‌ها را به خنده می‌گشاید، به زندگی صفا و صمیمیت می‌بخشد، آدمیان را به مدارا و تسامح فرامی خواند، یعنی زندگی کنید و بگذارید زندگی کنند، سینه‌ها را از کینه‌ها پاک و آن را سراچه عشق و محبت سازید.

دو. نوروز ۹۴ اما به برکتى مضاعف آراسته شد. شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها به حکم بخت بلند، امسال بر نوروز منطبق شده است. تقارن نوروز و فاطمیه، نسیم یاسی به عطر خوش بهار افزوده است، به این اعتبار در کوچه باغ هاى سال ۹۴ دو پرستو بال خواهند زد: پرستوى نوروز با بالهاى سپید پر مى زند و پرستوى فاطمیه با بالهاى سرخ پرواز مى کند. یکى بر منقارش تازگی و طراوت است و دیگرى بر منقارش مجاهدت و جانبازى. بر همین اساس مناسب است بیش از پیش به فکر توسعه فرهنگ فاطمی در جامعه و روابط اجتماعی خویش باشیم. عهد ببنیدم همراه با رویش طبیعت، کینه ورزی، دشمنی، بی‌اخلاقی، دروغگویی، افترا، توهین، خشونت و ظلم را کنار گذاشته و مدافع راستی و درستی و مهربانی باشیم. دست از لجاجت و دل از کینه‌ها بشوییم، نفرت و خشم و خشونت را تمام کنیم و بی‌پروا و بى چشم داشت به هم خدمت نماییم و براى هم وقت بگذاریم.

سه. سالی که گذشت در مجموع سال خوبی برای مردم ایران بود، گرچه در این سال کشور ابستن حوادث تلخ و شیرین بسیاری بود، اما در مجموع سالی ارام همراه با روزنه‌های امید، برای بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور در اینده بود. مسئلهٔ مذاکرات هسته‌ای طی یک سال گذشته، مسئله‌ای مهم و سرنوشت ساز بود که زمان و سرمایه بسیاری را به خود مشغول کرد و نتیجه بخش بودن آن می‌تواند منشا خیر برای مردم عزیز ایران باشد. با این حال، مسئله‌ای که به دفعات کام این ملت را تلخ کرد، اشکار شدن تخلفات گسترده اقتصادی در کشور بود. مردم ما این روز‌ها و در سال جدید تشنه و نیازمند عدالت‌اند، عدالتی راستین برگرفته از دین و آیین ارزشمندمان، عدالتی نه صرفا شعار و دستاویزی برای بهره‌مندی سیاست مداران و جریان‌های سیاسی برای نیل به قدرت، بلکه عدالتی که زمینه ساز اصلاح امور، پایداری اجتماع، توسعه و ابادانی کشور باشد.. نابرابری، تبعیض، توزین نابرابر ثروت، قدرت و فرصت‌های اجتماعی همه از مصادیق فقدان عدالت در جامعه محسوب می‌شوند. تعلل قوه قضا در برخورد با دانه درشت‌ها و مفسدین بزرگ اقتصادی، جایی برای اعتماد به استیفای حقوق بیت المال باقی نمی‌گذارد. بر همین اساس لازم است قوهٔ قضاییه بیش از پیش در سال جدید به گسترش عدالت و برخورد با مجرمین اقتصادی اقدام نماید.

چهار. فشارهای اقتصادی بسیاری طی چند سال اخیر به علت سیاست‌های اشتباه اقتصادی و سیاسی دولت نهم و دهم بر مردم ایران وارد گردید. با وجود تلاش‌های گسترده دولت یازدهم، این فشار‌ها همچنان در طی سال ۹۳ بر مردم ادامه داشت. ایجاد اشتغال، ‌ کنترل قیمت‌ها، ‌ مقابله با تورم و ایجاد آسایش از مطالبات اصلی مردم در سال ۹۴ است. مردم انتظار دارند در سال جدید دولت و مجلس با تلاشی جهادی بدور از دعواهای سیاسی و حزبی، در راستای خشکاندن ریشه‌های فقر در جامعه اقدامات ماثری انجام دهند و توجهی جدی‌تر به پیشرفت و توسعهٔ اقتصاد و معیشت مردم داشته باشند.

پنج. سال جاری ابستن یک رویداد مهم و ملی در کشور است. برگزاری انتخابات مجلس و صورت بندی جدید قوهٔ مقننه که به عنوان نمایندگان ملت از جایگاه رفیع حکومتی برخوردار هستند. مشارکت پرشور مردم در این انتخابات می‌تواند اب سردی بر اتش دشمنی بیگانگان بوده و ایمنی غیر قابل بیانی برای کشور و ارمان‌هایش در مقابل دشمنان ایجاد نماید. لزوم ایجاد این مشارکت، وجود رقابتی سالم، جدی و با حضور تمامی سلایق و گروه‌های سیاسی است. فراهم نمودن لوازم اولیه رقابت توسط عناصر مسئول و ماثر می‌تواند شرایطی را فراهم کند که مردم نمایندگان واقعی و مطلوب خود را برگزیده و با حضور گسترده مردم، نظام مقدس جمهوری اسلامی پیروز این رقابت باشد.

شش. در میان اشعاری که در خصوص بهار سروده شده‌اند، شعری از امام خمینی (رحمت الله علیه) به دل زیبا می‌نشیند. تقدیم می‌کنم به خوانندگان عزیز ندای ایرانیان:

بهــــار آمد، جوانى را پس از پیرى ز سر گیرم کنـــار یــــار بنشینم ز عمـــر خــود ثمرگیرم

بــــه گلشن باز گردم، با گل و گلبن در آمیزم بـــه طرف بوستان دلدار مهوش را به برگیرم

خــــزان و زردى آن را نهم در پشت سر، روزى کـــه در گلـزار جان از گل‏عذار خود خبر گیرم

پَـــر و بالــــم که در دىْ از غم دلدار، پرپر شد بـــه فـروردین به یاد وصل دلبر بال و پر گیرم

بـــه هنگام خـزان در این خراب آباد، بنشستم بهـــار آمــد کـــه بهـــر وصل او بار سفر گیرم

اگر ساقى از آنجامى که بر عشاق افشاند بیفشـــاند، به مستى از رخ او، پرده بر گیرم


محمد حسین شیخ محمدی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سال نو شدن - مجلس شورای اسلامی -

نظر شما در مورد : سال نو شدن مجلس شورای اسلامی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها