مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2289 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 07 مرداد 1394 -ساعت : 10:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند/ عدم بسترسازی اموربانوان مازندران برای مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی

نظر دکتر صالحی جویباری درباره نقش بانوان در عرصه‌های سیاسی؛

اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند/ عدم بسترسازی اموربانوان مازندران برای مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی

اختصاصی مازند مجلس: بیش از 50 درصد بانوان، خواهان استقلال فکری‎اند/ اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند اما در نگرش، نه/ محدود کردن امور بانوان در یک دستگاه سیاسی بنام وزارت کشور، خود یک فاجعه است/ سهم بانوان از کل بودجه کشور به 10 درصدهم نرسیده است / عدم بسترسازی اموربانوان مازندران، برای حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی!

اختصاصی مازند مجلس : روح‌ا... صالحی جویباری، دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه، با حضور در دفتر مازندمجلس به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف، از جمله حضور بانوان در عرصه‌های سیاسی و نقش اموربانوان استانداری مازندران در بهبود و رشد این وضعیت پرداخت:

 

بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند و در حال تجربه شرایطی جدید هستند. شرایط جدید کشور کاملا با شرایط دهه 50 و قبل از آن تفاوت دارد، یعنی غالب زنان جامعه تحصیل‌کرده‌اند و دارای پست‌ها و شغل‌های گوناگون در نظام اداری، دولتی و غیردولتی هستند. بنابراین بخش مهمی از آنها دارای تحصیلات عالیه‌اند.

 

یک دوره در ایران می‌گفتند زن‌ها حق رای ندارند و نباید در مناسبات سیاسی و انتخابات شرکت کنند. حتی برای نخستین بار در دهه 40 حق رای به آن‌ها داده شد با مخالفت جدی اقشار، از جمله نیروهای مذهبی مواجه شد، اما وقتی انقلاب شد خوشبختانه هم رهبران مذهبی، هم نیروهای انقلابی موافق حق رای زنان، و حضور و مشارکت آنها در عرصه‌های سیاسی بودند. اما در فرایند گذر از دهه 60 تاکنون آرام آرام زنان نیز به این نتیجه رسیدند که از حالت انفعالی خارج شوند یعنی قبلا قالب زنان جامعه نگاه می‌کردند شوهران یا برادرانشان به چه کسی رای می‌دهند و همان را انتخاب می‌کردند و از تمایلی به اینکه خودشان انتخاب کنند، نداشتند. آرام آرام به این نتیجه رسیدند که وقتی خود با سواد و تحصیل‌کرده‌اند و اطلاعات کافی دارند چرا خود، انتخاب‌گر نباشند. به این نتیجه رسیدند که در قبال حق باید احساس مسئولیت کنند و تابع محض اطرافیان نباشند.

 

به این ترتیب به مرور زمان، شرایط فکری و نگرشی بانوان کاملا تغییر کرد و الان بیش از 50 درصد زنان جامعه ما اینگونه فکر می‌کنند. یعنی می‎‌خواهند استقلال فکری داشته باشند و این به نظر من جای خوشبختی‌ست. چون وقتی بخش مهمی از جامعه در سیاست، انفعالی رفتار بکنند آن جامعه هیچگاه نمی‌تواند از لحاظ سیاسی رشد کند. چون انفعال عامل انحطاط جامه است.

 

از طرف دیگر، در ادامه خود حکومت به این نتیجه رسید که مشارکت بانوان را بیشتر کند، ساختارهایی در نهادهای گوناگون از جمله بحث مشاوره زنان و امور بانوان شکل گرفت. منتها هنوز هم یک مشکلی وجود دارد اینکه غالب مدیران نهاد اداری به لحاظ کلامی در جمع طرفدار حقوق بانوان‌اند اما به لحاظ نگرشی هنوز تغییرات چندانی نکردند یعنی کافی‌ست که به جلسات خصوصی مردان وارد شوند رفتار و گفتارشان کاملا متفاوت می‌شود. پس نشان می‌دهد نگرش و رویکرد هنوز تغییر نکرده و آنها به فراخور زمان، مجبور به تغییر ساختاری شدند آن هم در حداقل‌ها.

 

امروز مدیران کلان ما کمتر جرات می‌کنند زیردستان‌شان را از زنان انتخاب کنند. در استان مازندران نیز وضعیت به همین صورت است یعنی یک مجموعه‌ای‌ست به نام امور بانوان استانداری، اما دقیق مشخص نیست شرح و وظایف و اختیاراتشان چیست و تا چه اندازه اختیار دارند چه اندازه می‌توانند با بانوان ارتباط پیدا کنند، یا با گروه‌های اجتماعی که از طریق بانوان تشکیل می‌شود، زنان جامعه را بیشتر مورد حمایت قرار دهند و یا احیانا بودجه‌های مخصوص برای آنها جذب کنند و درنظر بگیرند.

 

در دولت قبلی بودجه‌های ویژه‌ای برای سازمان‌های به (اصطلاح مردم‌نهاد که در واقع همان یا ادامه بحث جامعه مدنی دولت اصلاحات بود) خیلی کمک می‌کردند اما در آنجا نیز به تشکیلات امور بانوان از کل بودجه شاید 10 درصد هم تعلق نمی‌گرفت! چون تغییر نگرش هنوز ایجاد نشده بود. الان نیز به همین صورت است.

 

امروز در اکثر پست‌ها حتی در آموزش و پرورش، غیر از مدارس دخترانه، در ادارات آموزش و پرورش و مناطق تابعه چند درصد مدیران و معاونان خانم‌اند؟ چندتا از مدیران داخلی بانوان هستند؟ نداریم چون نگرش تغییر نکرد.

 

فقط ضرورت سیاسی و اجتماعی ایجاب کرد برخی از تغییرات ایجاد شود اما در ادامه چون نگرش ایجاد نشد، هنوز نمی‌توانند چنین کاری را به خوبی انجام دهند. ابتدا باید به این باور رسید تا تغییر نگرش ایجاد شود. تغییر ساختاری، امری قانونی و از الزامات اجتماعی‌ست که بخش‌نامه‌ای و اداری‌ پیگیری می‌شود، یعنی در این حالت هرکسی (چه تفکرات اصلاحاتی چه تفکرات اصولگرایی) در آن جایگاه باشد مجبور به انجام چنین کاری است، ساختار وجود دارد اما نگرش وجود ندارد که نفوذ بانوان در جامعه بیشتر شود و بودجه بیشتری به آنها تخصیص یابد.

 

اینکه بودجه اجتماعی بانوان صرف نیازها و مشکلات خانواده‌ها شود، صحیح نیست چون کمیته امداد، بهزیستی و نهادهای دیگر دارند چنین کاری را انجام می‌دهند. این ربطی به امور بانوان ندارد! محدود کردن امور بانوان در یک دستگاه سیاسی بنام وزارت کشور در این حوزه خود یک فاجعه است. رسیدگی به خانواده‌ها از وظایف کمیته امداد است و ورود امور بانوان، دخالت در کار آنها محسوب می‌شود و این یعنی حداقل نمودن کارکرد دستگاهی بنام امور بانوان استانداری!

 

در بحث انتخابات نیز، امور بانوان، یک سازوکار اداری در داخل وزارت کشور است ما معتقدیم که دولت‌ها و سازمان اداری نباید در حوزه انتخابات دخالت کنند و نمی‌کنند. طبیعی‌‌ست که امور بانوان به عنوان شاخه‌ای از دستگاه اجرایی نمی‌تواند در این حوزه دخالت کند. منتها این نهاد می‌تواند بسترها را آماده کند تا نهادهای اجتماعی و سیاسی بانوان شکل بگیرد. می‌تواند بستر حضور آنها را فراهم کند و آنها وارد عرصه انتخابات شوند. اگر خود مستقیما ورود پیدا کند دخالت دستگاه دولتی در انتخابات محسوب می‌شود.اما این بسترسازی در مازندران هنوز انجام نشده است.

تنظیم: ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : امور بانوان - استانداری مازندران - حضور بانوان - روح‌ا... صالحی جویبا - حوزه انتخابیه قائمشه -

مطالب مرتبط با : اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند/ عدم بسترسازی اموربانوان مازندران برای مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی
نظرات کاربران در مورد : اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند/ عدم بسترسازی اموربانوان مازندران برای مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی
  • مددیپاسخ0چهار شنبه 07 مرداد 1394

    کاملا صحیحه، حتی جرات استفاده از نیروهای جوون نیز وجود نداره!

  • دانشجوپاسخ1دوشنبه 12 مرداد 1394

    ما دانشجویان در صورت ورود دکتر صالحی جویباری به عرصه انتخابات( در حوزه انتخاباتی جویبار، قایمشهر، سوادکوه، کیاکلا ) ، با تمام قدرت به این استاد فرهیخته رأی خواهیم داد. هر دانشجویی یک جلسه در کلاس درسش بنشیند شیفته اش میشود. استادی آگاه، دلسوز، وقت شناس، و بسیار شجاع ،که شجاعتش قابل تحسین است.

  • آزیتا از قائمشهرپاسخ0چهار شنبه 01 مهر 1394

    جناب دکتر صالحی، اینجانب دانشجوی شما بودم. در طول دوره دانشجویی در قائمشهر تنها استادی که از حقوق زنان مستدل و منطقی دفاع میکرد شما بودید. هرگز شما را فراموش نمیکنیم. ما دختران و زنان قائمشهری در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 94 به شما رأی خواهیم داد.

نظر شما در مورد : اغلب مدیران در کلام مدافع حقوق زنان‌اند/ عدم بسترسازی اموربانوان مازندران برای مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها