مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 27718 -تاریخ انتشار : شنبه 04 اردیبهشت 1395 -ساعت : 11:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
در مورد ایده انتقال آب دریای خزر به سمنان، حامیِ منتقد یا حامی منفعلِ دولت باشیم؟

کدامیک به نفع دولت است؟/

در مورد ایده انتقال آب دریای خزر به سمنان، حامیِ منتقد یا حامی منفعلِ دولت باشیم؟

اختصاصی مازندمجلس: سد گتوند فاجعه‌بارترین نمونه در تاریخ سدسازی ایران است. مدت کوتاهی که از آبگیری گتوند گذشت. پیش‌بینی کارشناسان مستقل و مهندسان مشاور به حقیقت پیوست. دریاچه سد روی کوهی از نمک ایجاد شد و بدین‌ترتیب بزرگترین دریاچه آب نمک دست‌ساز بشر به وجود آمد. سدی که تا اینجا بیش از 3 میلیارد دلار هزینه داشته است

اختصاصی مازندمجلس- حبیب رستمی: جناب آقای حسن روحانی در سفر استانی در اواخر فروردین با هییت دولت به استان سمنان رفتند. استان پدری رییس جمهور و استان همجوار با مازندران.

یکی از موارد مطرح شده در این سفر وعده انتقال آب دریای مازندران به سمنان و ساختن سد مشترک بین سمنان و مازندران بود. وعده ای که برای تهییج و خوشحالی مردمی که در مسیر انتقال فرضی قرار میگیرند, هیجان انگیر و پر از "شور" است و در نگاه زیربنایی و زیست محیطی و اقتصادی , "شوربختی" است و دردسری بی پایان.

رییس جمهور محترم گفته اند ": این طرح مباحث فراوانی را در رسانه ها بدنبال داشت اما دولت طی ماه های آخر سال گذشته محیط زیست را مکلف کرد که مطالعات و اشکالات این طرح را بررسی کند و تقریبا ۸۰ درصد از این مسایل انجام شده و ۲۰ درصد مابقی نیز طی هفته های آینده بررسی خواهد شد."

و تاکید کرده اند : "می توان آب را از دریای خزر به سمنان منتقل کرد و در عین حال همه مسائل محیط زیستی را مد نظر قرار داد تا مشکلی به وجود نیاید."

این گفته ها پیام مهمی دارد. اینکه هنوز حداقل 20 درصد مطالعات و اشکالات کارشناسی شده طبق تعریف ایشان باقی مانده است( که قاعدتا باید قسمت تاثیرگذار و اصلیِ اشکالات و مطالعات باشد) و قبل از رفع ایرادات اصلی و باقیمانده این وعده داده شده است و هنوز ارزیابی زیست محیطی پروژه انجام نشده است.

انتقال آب دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان به بخش های میانی کشور از سالها پیش از رویاها بوده و هست . اما آیا شدنی هست؟چرا تا به حال انجام نشده است؟ آیا توجیه اقتصادی و زیست محیطی دارد؟ آیا سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها و سیستم های روز دنیا و تغییر الگوی مصرف وعده یِ شدنی تر و مناسب تری نیست؟

در واقع مهمترین مشکلی که تا امروز باعث عدم اجرای این پروژه شده است این است که ، اکثر طرفداران و کارشناسان محیط زیست با طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان مخالف هستند و این طرح را به لحاظ محیطی زیستی و مالی مخرب و غیر قابل توجیه و حتی نشدنی می دانند.

در حال حاضر تعدادزیادی پروژه های سد وجود دارد که به علت مطالعات ناکافی و گرفتن تصمیمات بدون کارشناسی تبدیل به معضلات عدیده ای شده اند. سدهایی که قرار بود به شکوفا شدن منطقه شان کمک کنند و با صرف هزینه ای گزاف اقتصادی و منابع انسانی حالا خود تبدیل به مساله غیر قابل حلی شده اند .

سد گتوند فاجعه‌بارترین نمونه در تاریخ سدسازی ایران است. مدت کوتاهی که از آبگیری گتوند گذشت. پیش‌بینی کارشناسان مستقل و مهندسان مشاور به حقیقت پیوست. دریاچه سد روی کوهی از نمک ایجاد شد و بدین‌ترتیب بزرگترین دریاچه آب نمک دست‌ساز بشر به وجود آمد. سدی که تا اینجا بیش از 3 میلیارد دلار هزینه داشته است.

سدهای لار، ماکو و دز از دیگر پروژه های از این دست بوده اند. در حالی که به دلیل خشکیدگی مفرط، سدسازی تا اندازه‌ای در ایران از سکه افتاده است، طرح‌های علاج‌بخشی گویی اسم رمزی است که بازار پروژه‌های مربوط به آب را حسابی داغ می‌کند.این طرح‌ها همچنان ردیف بودجه‌ جدید می‌طلبند تا شاید با صرف هزینه‌های کلان، مرهمی باشند بر تصمیمات نادرست گذشته.

نگارنده پیشنهاد میدهد مسایل مربوط به زیست محیط و زیربنا و منابع آبی و سدسازی و کشاورزی را به متخصصان و مشاوران امر که تحصیلات مربوطه ی دانشگاهی دارند و به روز هستند , سپرده شود و از مدیریت هیجانی و نگاه کوتاه مدت برای رسیدن به اموری خاص دوری شود.

در عین حال انتظار میرفت نمایندگان فعلی استان مازندران هم نظر کارشناسی و پیشنهادی میدادند که ظاهرا اولویتی برای این امر قایل نشدند و تنها امید این است که با ورود و حضور نمایندکان منتخب جدید که تجربه ملی و شناخت منطقه ای و جسارت انتقاد سازنده دارند این امر محقق شود.

نکته مهم و مغفول مانده در این مساله و مسایل مشابه , منفعل بودن حامیان دولت مستقر است که هر نوع انتقاد و پیشنهادی در حوزه های مختلف را برابر با مخالفت و سنگ اندازی می دانند و معتقدند تنها باید حامی دولت بود و فضا را برای مخالفان مهیا نکرد غافل از اینکه این انفعال و عدم انتفاد بجا هزینه های بیشتری را برای دولت خواهد داشت.

شاید بهتر باشد تا حامی منتقد دولت باشیم . دولت با تمام سعی و خطاها و بیشترین و بهترین تلاش ها و کوشش ها , برای بهتر شدن فضای اقتصادی و اجتماعی و باز شدن فضا پیش میرود و شایسته است حامیان دولت که همزمان حامی منافع ملی کشور هستند نسبت به تصمیمات دولت در حوزه های مختلف نگاه کارشناسی داشته باشند. اتفاقا با عدم انفعال و مشورت به حوزه های مربوطه ی دولت هزینه های اشتباه و دوباره کاری و از بین رفتن منابع زیست محیطی و زیربنایی و اقتصادی و اجتماعی را به حداقل میرساند تا نفع انجام و به ثمر رسیدن تصمیمات درست به همه مردم ایران برسد.

همین که دولت مسقر به نظرات کارشناسی درست و انتقادات بجا ترتیب اثر بدهد یعنی مسیر سیاسی و اجتماعی و اقتصادی درستی پیش رو است. یادمان نرود که همین حالا به دولت , فشار بسیار زیادی بابت پرداخت یارانه ها و و مسکن مهر و پروژهای غیرکارشناسی و بی مطالعه و صرفا برای تهییج و پیشبرد اهداف خاص وارد است که قسمت مهمی از انرژی و کارکرد دولت را میگیرد. و میبینیم که در مورد این پروژه های بدون کارشناسی و بی مطالعه حجم عظیمی از فساد اقتصادی و رانت و از بین رفتن منابع وجود دارد که خسارت و هزینه اش از حق الناس و بیت المال پرداخت میشود. به دولت کمک کنیم تا ایرانی بهتر داشته باشیم, تجربه ثابت کرده که با انکار هیچ مشکلی حل نمیشود. 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : در مورد ایده انتقال آب دریای خزر به سمنان، حامیِ منتقد یا حامی منفعلِ دولت باشیم؟
  • سیدمحمد هادی رضویپاسخ0چهار شنبه 23 تیر 1395

    سلام
    پاسخ طراح انتقال آب خزر به اساتید مخالف و منتقد سرچ کنید

  • سید محمد هادی رضویپاسخ0چهار شنبه 23 تیر 1395

    نامه طراح انتقال آب خزر به مردم و نماینده مازندران سرچ کنید

نظر شما در مورد : در مورد ایده انتقال آب دریای خزر به سمنان، حامیِ منتقد یا حامی منفعلِ دولت باشیم؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها