مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2335 -تاریخ انتشار : شنبه 10 مرداد 1394 -ساعت : 13:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار/ علت جذابیت حوزه اجرا در جامعه چیست؟

مسعود پیری در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس مطرح کرد:

بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار/ علت جذابیت حوزه اجرا در جامعه چیست؟

اختصاصی مازند مجلس: . مثلا بنده در مقام کسی که می‌خواهم انتخاب بشوم آیا حاضرم از جیب خودم برای انتخاب شدن هزینه کنم؟ قاعدتا این‌گونه نیست! لذا روی میاورم به کسانی که از من حمایت می‌کنند و هزینه‌های شناساندن من را به مردم تقبل می‌کنند/ کسانی که می‌خواهند وارد عرصه دموکراسی شوند خیلی قائل به این موضوع نیستند و بیشتر الگوی غربی را می‌پسندند در صورتی که الگوی غربی برای ما اصالتی ندارد/ اگر گریبانی گرفته شود هزار راه قانونی برای عبور از حوزه نظارت وجود دارد

اختصاصی مازند مجلس : مسعود پیری عضو و رئیس کمیسیون فرهنگی - اجتماعی شورای اسلامی ساری با حضور در دفتر مازندمجلس، به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف استان پرداخت.

پیری، جوانی خوش اخلاق است که تفکراتی عملگرایی دارد و در آینده نیز از وی و خدماتش بیشتر خواهیم گفت و شنید. در قسمت اول مصاحبه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای ساری، نظرات خود را درباره آسیب‌های پیشروی جوامع مردم‌سالار و علت تمایل اغلب افراد برای ورود به حوزه اجرا را بیان کرد که از نظرتان می‌گذرد:

 

 

بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار چیست؟ و علت جذابیت حوزه اجرا را در جامعه ما بیان کنید؟

 

اساسا نظام‌های مردم‌سالار الگو گرفته از نظام مردم سالاری حاکم بر غرب هست مردم‌سالاری در مواجهه با دیکتاتوری شکل گرفت و بنایش بر این بود که حاکمیت را به میان مردم برگرداند. اما آنچه که امروز در دنیا روی داد به این گونه است که این اتفاق نیفتاده است و خود دموکراسی عامل دیکتاتوری اقلیت شده است و دلیلش این است که مردم‌سالاری مبتنی بر رای و انتخاب مردم است و انتخاب نیز نیاز به شناخت دارد شناخت هم نیاز به هزینه دارد و این هزینه در انتخابات بیشتر است و معمولا نیز شهروندان و نهادهای مدنی حاضر به پرداخت چنین هزینه‌ای نیستند. یعنی مردم برای شناخت نامزدها، معمولا هزینه‌ای نمی‌کنند بلکه کسانی که می‌خواهند انتخاب بشوند هزینه می‌کنند. مثلا بنده در مقام کسی که می‌خواهم انتخاب بشوم آیا حاضرم از جیب خودم برای انتخاب شدن هزینه کنم؟ قاعدتا این‌گونه نیست! لذا روی میاورم به کسانی که از من حمایت می‌کنند و هزینه‌های شناساندن من را به مردم تقبل می‌کنند. این یعنی اینکه من به عنوان کاندیدا بعد از انتخاب، نماینده همین جریانی هستم که برای انتخاب شدن من هزینه پرداخت کردند. این مثال نشان از این است که دموکراسی نتوانسته رسالت خود را در واگذاری حاکمیت بر مردم ایفا کند.

 

اما آنچه که ما در کشور با آن روبرو هستیم و ادعای نظام مردم‌سالاری دینی را داریم که باز به فهم من در این سال‌های اخیر آنچنان که می‌بایست تحقق پیدا نکرده است. بخشی از آن بخاطر الگوبرداری از غرب بوده است و بخش دیگر آن، این بود که توجه چندانی به مفاهیم و آموزه‌های اصیل معرفتی و توحیدی خود نکردیم که معیار و ملاک حاکمیت، در آن کاملا مشخص بوده یعنی آنچه که ما باید هزینه کنیم پیش از این، اسلام، مفاهیم و آموزه‌های دینی برای ما هزینه کرده است.

 

حضرت امیر (ع) در نهج‌البلاغه این موضوع را کاملا روشن می‌کند که حاکم باید چه خصوصیاتی داشته باشد ضمن اینکه عبارت خیلی رفیعی دارد که فرموده است: «فردی که بر تصدی بخشی از حاکمیت برمردم می‌نشیند و خود نیز می‌داند که چنین جایگاهی را ندارد، در حقیقت آن جایگاه را غصب کرده است.»

 

معمولا ما به این موضوع توجهی نمی‌کنیم خصوصا در کلام حاکمیت کسانی که می‌خواهند وارد عرصه دموکراسی شوند خیلی قائل به این موضوع نیستند و بیشتر الگوی غربی را می‌پسندند در صورتی که الگوی غربی برای ما اصالتی ندارد. ما اگر معتقد به الگوهای معرفتی هستیم باید از اینجا الگوبرداری کینم. این ایراد اول است که به عنوان مقدمه عرض کردم که دموکراسی در واقع نمایندگی اکثریت جامعه را ندارد.

 

 

ایراد دوم اینکه ما در حوزه‌های مختلف نتوانستیم انطباق بین حوزه اجرا و حوزه نظارت را درست تعریف کنیم. شورا به عنوان ناظر برشهرداری، مجلس به عنوان ناظر بر قوای مجریه، و حتی در دستگاه‌هایی که صرفا نظارتی هستند انطباقی بین حوزه نظارت و اجرا وجود ندارد. بنابراین همیشه حوزه اجرا جذابیت‌های زیادی دارد. چون به راحتی می‌تواند از حوزه نظارت عبور کند. اگر من به عنوان عضو شورای شهر بدانم که دستگاه‌های نظارتی چقدر می‌توانند گریبان کارهای مرا در امروز 10 یا صد سال آینده بگیرند و من تا آخر عمر نسبت به آنچه که امروز انجام می‌دهم باید پاسخگو باشم، قطعا عملکردم تغییر خواهد کرد. اما چون می‌دانم که دستگاه‌های نظارتی راحتی از این موضوع می‌گذرند و کسی گریبانی نخواهد گرفت و اگر گریبانی گرفته شود هزار راه قانونی برای عبور از حوزه نظارت وجود دارد بنابراین حوزه اجرا همیشه جذابیت دارد.

 

لذا بسیاری رغبت پیدا می‌کنند که وارد حوزه اجرا شوند و استلزامش این است که به نوعی افکار عمومی را بدست بگیرند تا افکار عمومی را بدست بیاورند! این دو موضوع جدا از هم است، گاهی ما به دنبال این هستیم که افکارعمومی را بدست بیاوریم مثلا بنده به عنوان کاندیدا یک مانیفستی را بر اساس آنچه که در ذهنم وعقبه مدیریتی خود دارم، مطرح می‌کنم و مردم از آن استقبال می‌کنند. این یعنی اینکه که من افکار عمومی را بدست آوردم اما گاهی هزینه می‌کنم تا آنچه که ندارم برنامه‌‍ریزی که نکردم قالبی که تهیه نکردم را در یک ساختار کلاسیک تحویل مردم بدهم در این قسمت من افکار عمومی را بدست می‌گیرم. درست است که من نماینده می‌شوم اما هیچگاه مشروعیت برای حاکمیت بر مردم ندارم بر حسب قاعده دموکراسی مقبولیت عامه دارم که با توجه به آنچه گفته شد قاعده صحیحی نیست.

 

این 2 موضوع بزرگترین آسیب‌های پیشروی جوامع مردم‌سالار است تازه من احساس می‌کنم گاهی جوامع دیکتاتور خیلی راحت‌تر می‌توانند ارتباط بین حاکمیت و مردم را برقرار کنند به دلیل اینکه در تمام شهرهای استان مازندران که 2 نماینده دارند بر سر توسعه، دعوا و اختلاف وجود دارد. اما در شهرهای دیگر که یک نماینده دارند بدی و خوبی عملکرد به نام آن نماینده واحد نوشته می‌شود بنابراین مشکل خاصی وجود ندارد. اما در شهرهایی که 2 نماینده داریم غالبا به اینگونه است که هرجا اقدامات مثبتی انجام شد هریک از نمایندگاه سعی می‌کند آنرا به نام خود، و هرجا ضعف و کاستی وجود داشت به نام دیگری معرفی کنند. و این نشان از این است که ما نتوانستیم تعریف درستی از دموکراسی و مردم‌سالاری داشته باشیم و این آفت کار است.

تنظیم: مجید ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مسعود پیری - شهرداری ساری - شورای شهر ساری - کمیسیون فرهنگی شهردا -

نظرات کاربران در مورد : بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار/ علت جذابیت حوزه اجرا در جامعه چیست؟
  • سارویپاسخ0جمعه 25 دی 1394

    آقای عبوری عزیز شهدا را یاد بیاورید سپس حمایت کنید شما روبه شهیدان قسم میدهیم عندالله حمایت فرمایید شنیدیم در بهمن ماه قرار است دست آقای ش... را بیاورید لطفا کمی تامل فرمایید

نظر شما در مورد : بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار/ علت جذابیت حوزه اجرا در جامعه چیست؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها