مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 28503 -تاریخ انتشار : یکشنبه 05 اردیبهشت 1395 -ساعت : 17:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بابل وکیلی عملگرا می‌خواهد

مدرس دانشگاه و همکار سابق دفتر مجمع نمایندگان مازندران:

بابل وکیلی عملگرا می‌خواهد

مازندمجلس: حسین نیازآذری نماینده ای است که با اتخاذ رویکرد از بالا از طریق توان تأثیرگذاری ملی توانست در پایین ترین سطوح حوزه انتخابیه دستاوردهای بزرگی برای مردم شهرستان بابل به ارمغان آورد

مازندمجلس: شاید در گفتمان مدیران استان مازندران هیچ واژه ای به اندازه «توسعه» تا این حد تکرار نمی‌شود.

گویی «توسعه» ترجیع بند تمامی جملات مدیران و مسئولان و نمایندگان مازندرانی است. اما چیزی که تقریباً هیچ وقت درک درستی از آن در ذهنیت جمعی مردم مازندران وجود نداشته است همین واژه توسعه می باشد. به گونه ای که می توان گفت چرخه ای از تولید و باز تولید این مفهوم میان مردم و مسئولان مازندرانی شکل گرفته که کمتر گره گشا است. مردم در انتخاب ها و تصمیمات جمعی الگوی محلی توسعه را بر می گزینند و همین ذهنیت محلی در مدیران باز تولید می شود. در واقع مردم و مسئولان در مجموعه مشترک دیدگاهی، در نوعی الگوی محلی از توسعه گرفتار می شوند که این الگوی محلی نمی تواند توسعه واقعی را برای استان به ارمغان آورد.

«الگوی از پائین» چیزی است که می توان آنرا از طریق بسیج مردم و شبکه های مردمی، به وسیله ای برای تحقق پیروزی در انتخابات مبدل ساخت. این الگو مذموم نیست. نامزد نمایندگی می بایست جایگاه مردمی در قشرهای مختلف داشته و مردمی باشد. نامزد نمایندگی می بایست بتواند تفکرات مردمی را به سمت خود جلب کرده و آنها را در راستای خود بسیج کند. اما این ملاک، تنها ملاک انتخاب نامزدها نیست. در واقع می بایست الگوی از بالا نیز ملاک نظر مردم باشد. «الگوی از بالا» یعنی مردم به نامزدهای تراز ملی رأی دهند. یعنی به عملکرد، تأثیرگذاری، وعده ها، نگرش ها، و گرایش های یک نامزد در سطح ملی رأی دهند. نماینده ای که عملکرد، تأثیرگذاری و تحقق وعده هایش در سطح ملی باشد، می تواند نماینده ای عملگرا در سطح حوزه انتخابیه باشد.

شاید باید یک بار هم که شده مردم مازندران تجدید نظری اساسی در این الگوهای فرهنگی انتخاباتی خویش انداخته و برای توسعه استانی و محلی، دیدی ملی داشته باشند. مازندران نخبگان بزرگی دارد که باید با شناخت آنها نسبت به ارتقای جایگاه نمایندگان استان کوشید. یکی از نمایندگانی که در دوره نهم مجلس شورای اسلامی جایگاه نمایندگی را ارتقا بخشید حسین نیازآذری نماینده مردم بابل است که توانست با دیدی همه جانبه نسبت به مشکلات استان، روندها را از طریق ملی پیگیری کرده و برای حوزه انتخابیه خویش پیام آور دستاوردهای بزرگی باشد.

اگرچه کار اصلی نماینده قانون گذاری و نظارت براجرای قانون هست اما نمایندگان شهرستان ها نمی توانند نسبت به مطالبات حوزه انتخابیه خود بی تفاوت باشند چون توسعه در ایران مبتنی برچانه زنی است. کسی می تواند طرح های توسعه ومطالبات حوزه انتخابیه خود را با استفاده از ظرفیت پارلمانی پیگیری نمایند که علاوه بر ویژگی های فردی شناخت و اشراف کافی نسبت به نهادها وروندهای اجرایی  داشته باشد. البته کسی که سالها کار اجرایی و عملیاتی در وزارت خانه های مختلف کرده باشد به مراتب از کسی که صرفا فعالیت آموزشی و تئوریک داشته موفقتر خواهد بود. اینکه گفته شد به عمل کاربرآید به سخندانی نیست پاسخی هست به افرادی که سخنران خوبی هستند اما در اجرا قابلیت ندارند!

پس با این حساب باید گفت باید به سمت انتخاب نماینده ای برویم که هم در سطح حوزه انتخابیه و هم در سطح ملی بتواند نماینده ای تأثیرگذار و عملگرا باشد. حسین نیازآذری دقیقاً چنین نماینده ای است که با اتخاذ رویکرد از بالا از طریق توان تأثیرگذاری ملی توانست در پایین ترین سطوح حوزه انتخابیه دستاوردهای بزرگی برای مردم شهرستان بابل به ارمغان آورد. 

واقیعت جامعه این است که مردم  نماینده ای کاربلد می خواهند که مسلط به امور باشد. کسانی می توانند این نقش را بخوبی ایفا کنند که سال ها در دستگاه های اجرایی استخوان خرد کرده باشند. به این ترتیب حاج حسین نیازآذری با سی سال سابقه اجرایی موفق در سه وزارت خانه جهاد سازندگی، وزارت کشور و وزارت نیرو و همچنین یک دروه نمایندگی موفق در مجلس شورای اسلامی می تواند گزینه ای مناسب برای شهرستان بزرگ بابل باشد.

حاج حسین نیازآذری علاوه بر توانمندی و قابلیت های اجرایی، چهره ای مردمی ، معتدل و متعهد است که می تواند دوباره نماینده شایستگی های مردم بابل گردد. نیازآذری با تاسیس دفترمجمع نمایندگان در مرکز استان، ایجادمرکز پژوهش و توسعه در دفتر خود، ارتباطات گسترده اداری، و جذب پروژه های زیربنایی یکی از نمایندگان موفق استان مازندران در پارلمان بوده است.

*  مدرس دانشگاه و همکار سابق دفتر مجمع نمایندگان مازندران

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : بابل وکیلی عملگرا می‌خواهد
  • سیناپاسخ0دوشنبه 06 اردیبهشت 1395

    سلام,ادرس کانال تلگرام مازند مجلس رو میخواستم

    • مازندمجلس0دوشنبه 06 اردیبهشت 1395

      سلام دوست عزیز، آدرس کانال تلگرام گروه رسانه ای موثق (مازندمجلس و مازندشورا): @movassagh

نظر شما در مورد : بابل وکیلی عملگرا می‌خواهد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها