مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2471 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مرداد 1394 -ساعت : 10:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 احمدی‌نژاد پس از قهر 11 روزه از چشم اصولگرایان افتاد/ ناکارآمدی دولت تدبیر تبلیغاتی برای احمدی‌نژاد/ دامادی در تفکر اصولگرا و در عملکرد اعتدالی است

دبیر جامعه اسلامی مهندسین و دبیر جبهه پیروان خط امام مازندران؛

احمدی‌نژاد پس از قهر 11 روزه از چشم اصولگرایان افتاد/ ناکارآمدی دولت تدبیر تبلیغاتی برای احمدی‌نژاد/ دامادی در تفکر اصولگرا و در عملکرد اعتدالی است

اختصاصی مازند مجلس: معتقدم رقابت بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است/ استاندار حتی زمان حضورش در جهاد نیز ضعیف عمل کرده است الان نیز تصمیم گیرنده نهایی استانداری نیست/ بعضی مدیران اقدام خاصی انجام ندادند و فقط بخاطر حمایت از مشائی در پست خود باقی ماندند/ این همه اختلاس‌ در 4 سال دوم احمدی نژاد اتفاق افتاد/ پایداری‌ها فکر می‌کردند اصلاح‌طلبان برای همیشه کنار رفتند و رقابت بین اصولگرایان است

 اختصاصی مازند مجلس علی صابری دبیر جامعه اسلامی مهندسین و دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری مازندران، با حضور در دفتر مازندمجلس در گفتگویی صمیمی درباره فعالیت‌های این جریان، آخرین وضعیت فضای انتخاباتی و دیگر موضوعات استان اظهارنظر کرد که از نظرتان می‌گذرد:

 

 

مازند مجلس: در ابتدا بفرمایید هسته اصلی اصولگرایی را چه جریان‌هایی تشکیل می‌دهند؟

 صابری: در حالت کلی، هسته اصلی اصولگرایی را 3 دسته تشکیل می‌دهند دسته اول جبهه پیروان خط امام و رهبری که در مازندران شامل 9 تشکل (جوامع اسلامی مهندسین، کارگزاران، کارمندان، فرهنگیان، جامعه اسلامی ورزشکاران، پزشکان، فارغ التحصیلان شبه قاره هند و جامعه زینب س ) که تفکر محوری شان یک جور است گروه دوم رهپویان و گروه سوم حزب ایثارگرانند.

 گروه 2 و 3 ( رهپویان و ایثارگران) عضو گروه یک (جبهه خط پیروان) نیستند ولی معمولا در جلسات گروه یک شرکت می‌کنند و از نظرات آنها استفاده می‌شود. جبهه متحد اصولگرا رسمیت ندارد فقط در زمان انتخابات (چند ماه قبل) آغاز بکار می‌کند و تا بعد از انتخابات به کار خود پایان می‌دهد. معمولا جلسات می‌باید هر 15 روز برگزار شود ولی ماهانه برگزار می‌شود و در ایام انتخابات طبیعتا بیشتر و منسجم‌تر برگزار می‌شود.

 جبهه پیروان، پیروان خط امام و رهبری هستند ملاک در انتخابات ریاست‌جمهوری نظر جامعه مدرسین و جامعه روحانیت (تشکل‌های همسوی جامعتین) است. اگر این ها به فرد واحدی در نامزدهای ریاست جمهوری برسند، جبهه پیروان نیز ازآن حمایت می‌کند.

 الان هم در انتخابات مجلس سعی می‌کنند خود را با جامعتین همسو کنند یعنی معیارهای انتخاب را به آنها معرفی می‌کنند.

 

مازند مجلس: عملکرد مسئولان ارشد استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 صابری: به نظر من استاندار ضعیف عمل کرده است حتی زمان حضورش در جهاد نیز ضعیف عمل کرده است الان نیز تصمیم گیرنده نهایی استانداری نیست!

 

مازند مجلس: آیا در جلسات مختلف استانداری با احزاب و جریانات ، از شما و جریان شما دعوت بعمل آمد؟

 صابری: نه هرگز. اصلا در جلسات از ما دعوت نکرد. بعضی از مدیران روحانی کاری جز بدگویی احمدی نژاد ندارند. با اینکه ما اصولگرایان، جریان انحراف را (پس از قهر 11 روزه) مرده می پنداشتیم ولی اینها باعث دوباره پاگرفتن احمدی‌نژاد می شوند. ناکارآمدی دولت تدبیر تبلیغاتی برای احمدی‌نژاد است!

 

مازند مجلس: عملکرد نماینده‌های مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید و اینکه کدامیک شانس بیشتری برای انتخاب مجدد دارند؟

 صابری: شریعت‌نژاد در عملکرد خنثی است و فعالیت زیادی در مجلس ندارد ولی انسانی مذهبی و معتقد است.

 احمدی اصلاح‌طلب هست ولی مذهبی است، روی هم رفته عملکردش خوب است و سعی می‌کند اقدامات مثبت انجام دهد و تا بحال کارنامه خوبی داشته است.

 فیاضی، فعالیت نمایندگی‌اش خوب بود ولی چون رئیس ستاد جلیلی بود و از گروه پایداری‌ها محسوب می‌شود، در این دوره رقابت سختی برای کسب مجدد سهمیه مجلس حوزه انتخابیه‌اش دارد.

 یوسفیان ملا، تقریبا در آمل بی رقیب است، اکثر کارخانه‌داران و بازاری‌ها و سرمایه‌داران حمایتش می‌کنند، حقوقدان است و روی هم رفته آدم زرنگی است.

 نمایندگان حوزه قائمشهر عملکرد جالبی ندارند و وضعیت‌شان در انتخابات، چندان خوب نیست. در این حوزه در میان نامزدهای اصلاح‌طلب، گرزین از وضعیت بهتری برخوردار است.

 ساری، علاوه بر 2 نماینده، از زارعی و بابایی گرفته تا نامزدهای اصلاح طلب (بهاری یوسفی، آقامیری، نقیبی) حضور دارند. می‌بینیم که تعدد نامزدهای اصلاح‌طلب فراوان است و اگر اصولگرایان وحدت کنند از شانس بیشتری برخوردار می‌شوند. ضمن اینکه دامادی، همچنان از رای نام پدرش برخوردار است. رمضان شجاعی چون نماینده بود طبیعتا طرفداران خود را دارد که ثابت‌اند. شجاعی نسبت به دامادی، بهتر توانست اصولگرایی خود را حفظ کند. ضمن اینکه بخشی از اصولگرایان به احمدشجاعی اعتقاد دارند ولی فعلا نمی‌توان روی نامزدهای اصولگرا نظر داد. بایست صبر کرد شجاعی‌ها و زارعی از شانس بیشتری برخوردارند.

 در حوزه بهشهر، مقیمی در نکا حامی چندانی ندارد و شاعری، جمشیدی و گواهی از رقیبان وی هستند. در نکا معمولا روحانیت حرف اول را می‌زند، باید دید کدام نماینده از حمایت این قشر برخوردار خواهد شد.

 

 

مازند مجلس: نظرتان درباره استانی شدن انتخابات در دوره‌های بعد انتخابات مجلس چیست؟

 صابری: تقریبا از قبل قابل پیش‌بینی بود که استانی شدن انتخابات رد شود، و به نوعی می‌توان گفت از نظر شورای نگهبان حتی برای دوره‌های بعدی رسمیت ندارد، چون موجب کاهش حضور مردم در عرصه انتخابات می‌شود و حقیقت این است که همه می‌پسندیم حضور مردم در انتخابات گسترده‌تر باشد.

 

 

مازند مجلس: عملکرد دولت را چگونه ارزیابی ‌می‌کنید؟

 صابری: دولت می‌توانست بهتر عمل کند و بجای پرداختن به اشتباهات و نقاط ضعف دولت قبلی، روی برنامه‌های خود تمرکز کند و هرچقدر که در عملکردش موفق‌تر نشان می‌داد طبیعتا ضعف دولت قبلی برملا می‌شد. پس همانطور که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی سال گذشته اعلام کرده بود، نیاز بود دولت برای اجرایی کردن بهتر برنامه‌ها و اهداف خود تلاش می‌کرد. در طول خدمت دولت دهم، اصولگرایان سعی کردند با دولت همکاری و همراهی کنند، به نوعی می‌توان گفت مواضع باهنر در مجلس، مواضع اصولگرایان است و او هیچ گاه با دولت و برنامه‌هایش مخالفت نکرد و حتی در زمینه مذاکرات نیزهمکاری کردند چون اصولگرایان می‌خواهند مشکلات مملکت حل شود، نه اینکه اصلا نقد نکنیم بلکه نقد نیاز است نقد منصفانه باشد و اصولگرایان تاکنون در این راستا بوده‌اند.

 

 

مازند مجلس: بفرمایید چه نامزدهایی از شانس بیشتری برای کاندیدای اصولگرایان برخوردارند و اینکه آیا آقای دامادی در این دوره هم می‌تواند نامزد اصولگرایان معرفی شود؟

 صابری: آقای دامادی ممکن است دوباره مورد تایید اصولگرایان قرار گیرد چون در تفکر اصولگراست ولی در عملکرد رفته رفته به حامیان دولت نزدیک شد. بهرحال جبهه متحد اصولگرایان با اکثریت آرا و با بررسی عناصر، سوابق، نظرسنجی اجمالی، مقبولیت و مجبوبیت کاندیدای جبهه متحد، نامزد این جریان مشخص می‌شود. فعلا برای قضاوت زود است باید صبر کرد جبهه تشکیل شود. چنانچه بنده معتقدم رقابت بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است. در انتخابات ریاست جمهوری سال 92نیز آقای باهنر بارها اعلام کرد رقابت بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است اما اصولگرایان نخواستند بپذیرند و باهنر را متهم به جانبداری می‌کردند اما در نهایت دیدیم که باهنر درست می‌گفت.

 

دامادی در انتخابات قبلی ریاست‌جمهوری کاندیدای اصولگرایان بود اما عملکردش در جهت این جریان نبود. رای که آورد فکر کرد خودش هست که همه کاره هست و به کسی بها نداد. و از این رفتار دامادی اصولگرایان نگرانند وزرایی که حسن روحانی معرفی می‌کرده برای وزارت علوم که اکثرا اصلاح‌طلبان تندرو بودند از همه شان حمایت کرد ولی از آقای فرهادی که اصولگرایان با وی مشکلی نداشتند، مثل علی مطهری از این بابت عکس‌العمل مثبتی نشان نداد اینها نشان می‌دهد که وی می‌خواهد نظر دولت را جلب کند که در انتخابات، آنها از وی حمایت کنند پس با این حساب انتظار می‌رود وی در لیست حامیان دولت قرار بگیرد و حامیان دولت ازش حمایت کنند. ولی به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان کاندیداهای مطرحی دارند و افرادی چون دامادی بعید است در لیست این جریان قرار گیرد.

 

مازند مجلس: دامادی در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی‌نژاد از منتقدان وی بود در این باره نظرتان چیست؟

 صابری: بحث احمدی نژاد نیست حمایت اصولگرایان از احمدی‌نژاد بخاطر نظر مساعد آقا (رهبری) روی وی بود ولی پس از قهر 11 روزه وی دیگر از چشم اصولگرایان افتاد ومن بعد از آن اتفاق علیرغم اینکه مدیر احمدی‌نژاد بودم 4 یا 5 مقاله علیه جریان انحراف نوشتم و همین باعث شد، اولین مدیرکلی باشم که در دولت وی عزل شدم. بودند احمدی‌نژادی‌های تندرویی که افرادی مثل من را خامنه‌اییسم نامیدند که به احمدی‌نژادی‌ها زیاد بها نمی‌دهند. از مازندران برخی دوستان به مشائی اطلاع دادند که امثال من حتی وی را کافر می‌دانند و او نیز به وزیر دستور داد که مرا بردارند و چنین نیز شد. مدیر بعد از من را آوردند 4 سال پس از من بود ولی اقدام خاصی انجام نداد. چند مرکز که در دوران خدمتم ساخته بودم و تجهییز شده بود را حتی افتتاح نکردند که مدیرکل جدید بعد از وی (گرزین) افتتاح کرد. بعضی مدیران اقدام خاصی انجام ندادند و فقط بخاطر حمایت از مشائی در پست خود باقی ماندند.

انحراف احمدی‌نژاد 4 سال دوم و پس از قهر 11 روزه‌اش بود. این همه اختلاس‌هایی که می‌گویند در 4 سال دوم اتفاق افتاد.

 

مازند مجلس: طبق شنیده‌ها آنها در صدد معرفی لیست واحد برای انتخابات هستند، آیا چنین اقدامی امکانپذیر است؟

 صابری: ببینید جریان انحرافی طبیعتا نمی‌تواند کاندیدای مستقل معرفی کند مگر اینکه تحت عنوان پایداری یا جریانی دیگر باشد. باید توجه داشت احمدی ‌نژادی‌ها یا اصولگرایان تفاوت دارند و حتی در جلسات اصولگرایی مازندران نیز دعوت نمی‌شوند. اصولگرایان با پایداری‌ها نیستند پایداری‌ها فکر می‌کردند اصلاح‌طلبان برای همیشه کنار رفتند و رقابت بین اصولگرایان است برای همین کوتاه نیامدند. کلا حدود 15 نماینده در مجلس دارند برای ریاست جمهوری نیز کاندیدای جدا دادند و نتیجه‌اش را دیدند.

 

 

مازند مجلس: در رابطه با نامزدهای سایر حوزه‌های استان، آیا می‌توان گفت آقایان مومنی و کریمی نامزدهای اصولگرایان بابل هستند؟

 صابری: هنوز نمی‌توان گفت. زود است. باید صبر کرد تا جبهه متحد اصولگرایان تشکیل شود. جبهه شهرستان بابل بابد تصمیم نهایی را بگیرند. عینا این جبهه در شهرستان‌ها تشکیل می‌شود. همیشه وضعیت فعلی نامزدها و اینکه الان در چه وضعیتی به سر می‌برند ملاک است. حال افراد در نظر گرفته می‌شود.

تنظیم: مجید ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی صابری - اصولگرایان - دبیر جامعه اسلامی مه - دبیر جبهه پیروان خط - محمد دامادی -

مطالب مرتبط با : احمدی‌نژاد پس از قهر 11 روزه از چشم اصولگرایان افتاد/ ناکارآمدی دولت تدبیر تبلیغاتی برای احمدی‌نژاد/ دامادی در تفکر اصولگرا و در عملکرد اعتدالی است
نظر شما در مورد : احمدی‌نژاد پس از قهر 11 روزه از چشم اصولگرایان افتاد/ ناکارآمدی دولت تدبیر تبلیغاتی برای احمدی‌نژاد/ دامادی در تفکر اصولگرا و در عملکرد اعتدالی است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها