مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2557 -تاریخ انتشار : شنبه 24 مرداد 1394 -ساعت : 13:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
30 درصد از مجموعه توان شورا صرف کارشکنی‌های نمایندگان و مدیران بالادستی می‌شود/ بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه است

گلایه‌ مسعود پیری از نمایندگان مجلس و استانداری تا اداره امور آب؛

30 درصد از مجموعه توان شورا صرف کارشکنی‌های نمایندگان و مدیران بالادستی می‌شود/ بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه است

اختصاصی مازندمجلس: مازندران تنها استانی هست که تا بحال مرکز استانش یک استاندار نداشته/ جای تاسف دارد که وقتی از یک نماینده مجلس می‌پرسند شما اگر رای نیاورید چکار می‌کنید می‌گوید می‌روم دکترای واقعی می‌گیرم!/ پرتقال مازندران در اردبیل تبدیل به کنسانتره و گندم ساری در گرگان به ماکارانی تبدیل می‌شود! درد از این بالاتر؟/ غالب نمایندگان حوزه ساری و میاندورود، یا چهاردانگه‌ای بودند یا دودانگه‌ای یا میاندورودی! شما نگاه کنید آیا همان مناطق توسعه پیدا کردند؟ آیا مثلا دودانگه گاز دارد؟

اختصاصی مازند مجلس: غالب نمایندگان حوزه ساری، یا چهاردانگه‌ای بودند یا دودانگه‌ای یا میاندورودی.  شما نگاه کنید آیا همان مناطق توسعه پیدا کردند؟ آیا دودانگه مثلا گاز دارد؟ کیاسر در چهاردانگه، قدمتش به لحاظ شهری از بابل که یکی از شهرهای بزرگ استان است بیشتر است، کیاسر کجاست بابل کجاست؟ میاندورود جز اینکه از ساری به عنوان فرزند ناخلف و نامبارک جدا شد و تبدیل شد به شهرستانی که هیچ زیرساختی ندارد چه چیزی عایدش شده است؟تا زمانی که نگاه بخشی‌نگری ....

مازند مجلس: توسعه در ساری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پیری: عرض کنم ساری به شدت مستعد توسعه است. ساری از معدود شهرهایی هست که هم همجوار با دریاست، هم دشت بسیار فراخی به نام گهرباران و بخش مرکزی با زمین‌های به شدت مستعد دارد، هم همجوار با رودخانه و کوهستان است. از هر حوزه‌ای که بخواهید (تجارت، گردشگری، صنعت، کشاورزی و ...) می‌توانستیم بسیار بهتر عمل کنیم. اما همچنان در محاق دعوا قرار گرفتیم! ما تنها استانی هستیم که تا بحال مرکز استانش، یک استاندار از خود نداشته است. خیلی جای سوال و ابهام دارد. واقعا ما مدیرانی نداشتیم که استان را اداره کنند؟ یا قابلیت استان اینگونه نبوده است؟ یا دعوا سر شهرها بوده است و مسائل دیگر؟ و اینجاست که واقعا جای تاسف دارد که وقتی از یک نماینده مجلس می‌پرسند شما اگر رای نیاورید چکار می‌کنید؟ می‌گوید می‌روم دکترای واقعی می‌گیرم! این توهین به شعور مردم است اگر قرار است دکترای واقعی خود را بگیرد چرا مردم را سرکار می‌گذارد؟ خب برود بگیرد مگر کسی مانع دکترا گرفتن وی شده است. اگر از بنده به عنوان عضو کوچک شورا ی شهر ساری بپرسند اگر در شورا رای نیاورید چه می‌کنید؟ حداقل پاسخ من این است که به میمنت اعتمادی که مردم به من کردند در هرلباس دیگری باشم سعی می‌کنم خدمتگزار خوبی باشم. اما ببینید چقدر سطح را پایین آوردیم که پاسخ‌های این‌چنینی می‌شنویم.

این نشان می‌دهد که ما هنوز نتوانسته‌ایم به خوبی درک کنیم که حوزه تقنین و حوزه نظارت مجلس چقدر می‌تواند در راستای توسعه نقش ایفا کند. همین آسیب را شوراها نیز دارند. در مصاحبه‌های دوره قبل نیز عرض کردم که نظام جمهوری اسلامی باید به جایی برسد که بساط شوراها را بردارد و دلیل این امر آن است که اصلا نقش شوراها در توسعه کشور مشخص نیست. یک جمله به من بگویید که مثلا شوراها طبق فلان برنامه‌، قرار است کشور را از نقطه الف به ب برسانند و توسعه دهند. آیا کسی تعریفی این چنینی کرده است؟ در راستای توسعه کشور، اصلا معلوم نیست شوراها دارند چکار می‌کنند و هیچ چشم‌اندازی ندارند. من حتی معتقدم که پارلمان ملی ما مجلس شورای اسلامی نیز دچار چنین آسیبی شده است. خصوصا شهر ساری که بنده فکر می‌کنم که تا به امروز بجز یکی دو موردی که نمایندگانی که نمایندگی بکنند افکارعمومی و ظرفیت‌های این حوزه را تجربه نکرده است.

 

مازند مجلس: مهمترین محورهای توسعه حوزه ساری چه می‌تواند باشد؟

پیری: عرض کنم تاکنون، کشاورزی ما به دلیل سیاست‌گذاری‌های اشتباه، بسیار دچار آسیب شده است. مثلا در حوزه تقسیم اراضی، تسطیح اراضی و یکپارچه سازی اراضی دچار مشکلات جدی شدیم در خصوص مهار آبهای سطحی و زهکش‌های طبیعی نتوانستیم خوب عمل کنیم، در خصوص گونه‌های کشت، گونه‌های زراعت، گونه‌های دامداری نیز همچنین.

در حوزه صنعت نیاز بود رویکرد ما صنایع تبدیلی کشاورزی می‌بود، این اقدام  می‌توانست خیلی موثر باشد. مثلا پرتقالی که در مازندران تولید می‌شود، در اردبیل تبدیل به کنسانتره می‌شود! درد از این بالاتر را ما چگونه احساس کنیم؟ گندم که در ساری کشت می‌شود در گرگان به ماکارانی تبدیل می‌شود. چرا صنایع تبدیلی نباید در حوزه خودمان باشد؟ این بهای تمام شده محصول را پایین می‌آورد.

در حوزه تجارت نیز همینطور، ما همجوار با دریا هستیم ولی هیچگونه آورده یا ارزش افزوده برای استان نداریم به دلیل اینکه برنامه‌ریزی درستی ندارد چون برسر تقسیم غنائم دعوا داریم.

در حوزه گردشگری در ساری جنگل‌های هیرکانی به قدمت 2 میلیون سال داریم. این جاذبه‌، فرصتی است برای بازدید همه گردشگران دنیا، اما هنوز ما بسیاری از ساکنین این شهر، این جاذبه را ندیدیم. ما هنوز خود از جاذبه‌های گردشگری حوزه خود دیدن نکردیم. اینها موانع پیش‌روی توسعه است که نیاز به یک عزم همگانی (از نماینده ولی فقیه، فرماندار شهر، نمایندگان مجلس، شورای شهر و شهردار و همه کسانی که می‌توانند نقش‌آفرینی کنند) دارد که سر یک سفره بنشینند و یک هدف داشته باشند و آن ساری بزرگ و یکپارچه است.

خیلی جای گلایه و درد دارد شما زنجان تشریف می‌برید، می‌نویسند حسینیه زنجانی‌های مقیم مشهد. ولی در ساری می‌نویسند حسینیه اسبوکلایی‌های مقیم ساری، حسینیه دودانگه‌ای‌های مقیم ساری. مگر دودانگه و اسبوکلا جزو شهرستان ساری نیستند؟ اگر ما بگوییم حسینیه دامغانی‌های مقیم ساری، پذیرفته شده است اما حسینیه چهاردانگه‌ای‌های مقیم ساری پذیرفته شده نیست! همین بخشی نگری‌ها و کوته‌نگری‌ها منابع محدود ما را تقسیم کرده است.

 اقتصاد یعنی تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود ما همین دوزار منابعی که داریم در بخشی نگری‌ها ازدست می‌رود. جالب است در روستاهای بالادست، برای روستایی با 60 خانوار کتابخانه ساختند که در طول سال یک مراجعه کننده ندارد، الان تبدیل شده به بوووق! یا در یکی دیگراز روستاهای بالادست،  ورزشگاهی زدند که وقتی از اهالی می‌پرسم از این سالن چه استفاده‌ای می‌شود؟ می‌گویند غروب‌ها میانسالان و پیرمردها آنجا والیبال بازی می‌کنند، اصلا جوانی در روستا وجود ندارد که برود ورزش کند  واقعا پیرمرد چقدر به ورزش در سالن نیازمند است؟ چقدر فقر فضای ورزشی در ساری داریم؟ اما چون مثلا نماینده ورزش ساکن همان منطقه بوده با بخشی‌نگری این منابع را به آنجا برده است.  انصافا ضررش به کجا رسید؟!

غالب نمایندگان حوزه ساری و میاندورود، یا چهاردانگه‌ای بودند یا دودانگه‌ای یا میاندورودی! شما نگاه کنید آیا همان مناطق توسعه پیدا کردند؟ آیا دودانگه مثلا گاز دارد؟ کیاسر چهاردانگه، قدمتش به لحاظ شهری از بابل که یکی از شهرهای بزرگ استان است بیشتر است. کیاسر کجاست بابل کجاست؟ میاندورود جز اینکه از ساری به عنوان فرزند ناخلف و نامبارک جدا شد و تبدیل شد به شهرستانی که هیچ زیرساختی ندارد چه چیزی عایدش شده است؟ تا زمانی که نگاه بخشی‌نگری کنار نرود صحبت از توسعه، بی‌فایده است! من نمی‌توانم برای این حوزه توسعه ایجاد کنم اما بگویم چهاردانگه‌ای، یا میاندورودی‌ام! باید بگویم ساروی‌ام. ساری با تمام اجزایش. بنده اگر نماینده شهرم مکلفم به دودانگه به همان اندازه بنگرم که به چهاردانگه و کلیجان‌رستاق و ... نگاه می‌کنم توقع از من این است! همین بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه حوزه است.

 

مازند مجلس: پس از نگاه شما بخش اعظم این مشکلات متوجه نمایندگان است؟

پیری: عرض کردم همه اجزای و ارکان تصمیم‌گیری، خصوصا نمایندگان که تاثیرگذاری فراوانی دارند.

 

مازند مجلس: این موضوع چقدر درتقابل بین شورا و شهرداری قرار دارد؟

پیری: این را با مدرک و دلیل عرض می‌کنم حدود  20 تا 30 درصد از مجموعه توان شورا (از مالی، اجرایی، مدیریتی، برنامه‌ریزی و...) صرف کارشکنی‌های نمایندگان مجلس و مدیران بالادستی استان می‌شود. به عنوان مثال در میدان ابن‌شهرآشوب، 2 سال تمام پیمانکار در حالی که ما با پرداخت پول از وی و مجموعه‌اش خواستیم چنین کاری را شروع کند به دلیل اینکه دوستان ما در شورای شهرسازی در کمیسیون ماده 5 مخالف با توسعه ساری بودند، تاکید می‌کنم مخالف با توسعه شهر ساری بودند، 2 سال تمام مصوبه‌ در استانداری چرخید و چرخید و تصویب نشد و اگر تلاش مجدانه شورا و شهردار ونماینده ولی فقیه نبود این طرح اجرا نمی‌شد، طرحی که امروز همه از اجرای آن به‌به و چه‌چه می‌کنیم و از آن عکس می‌گیریم.

 یا پادگان ساری، پادگانی که ما 2 بار به ارتش معوض داده‌ایم یعنی ارتش هیچ حقی برای ماندن ندارد، اما به دلیل اینکه دوستان بالادستی ما در مرتفع کردن این مشکل ساری همکاری نکردند، الان مدت‌های مدیدی‌ست که مغفول مانده است و به تازگی پادگان را از ارتش تحویل گرفتیم.

نمونه‌ی دیگر، ما از محل بدهی دولت (شهرداری) به پیمانکاران در بودجه سال 93 کل کشور (بند ج تبصره 3 ماده واحده) دیده شده بود   23 میلیارد تومان اعتبار گرفتیم، کدام مسئول شهرستانی ( ازنماینده و...) غیر از شورا و شهرداری پیگیر این کار شد که بگوید من به عنوان پشتیبان شما برویم از وزیر اقتصاد این مسئله را بخواهیم که این پول را به ساری اختصاص دهد. اگر نماینده، فرماندار، استاندار، همکاری و حمایت کنند آیا این اعتبارات به جیب امثال من در شورا می‌رود یا مردم؟ با اینکه می‌دانند تبدیل به اقتصاد شهری می‌شود، همکاری نمی‌کنند، چون فکر می‌کردند اگر چنین کاری انجام دهند توفیقش به سبد آقای عبوری ریخته می‌شود که احتمالا کاندیدای نماینده مجلس می‌شود و دیدیم که چنین اتفاقی نیفتاد.

 ببینید فقط بدلیل اینکه خودشان جلوه داشته باشند از جلوه آقای عبوری کم می‌کنند و این بداخلاقی‌ترین نوع کار سیاسی است. یا ساخت پارک ملل در حریم رودخانه تجن که امروز دوست و دشمن از آن تعریف می‌کنند، در فاز 2 ما آمدیم تعریف کردیم و گفتیم از اراضی آنسوی پل کابلی داراب تا روستای تنگ لته را با مجموعه هزار هکتار تبدیل به فاز دوم می‌کنیم. الان نزدیک به 6 ماهه امور آب علیرغم تاکیدات موکد نماینده ولی فقیه، تاکید می‌کنم که آقای طبرسی شخصا برای کلنگ‌زنی حضور یافتند، می‌خواهد کار کوچکی انجام دهد تا تبدیل به پارک برای مردم ساری شود، اما این کار را انجام نمی‌دهد!

 

مازند مجلس: آیا در این باره با نمایندگان و مسئولان استانی مطرح کردید؟

پیری: بله بارها درعمر شورای چهارم حداقل 3 یا 4 جلسه مشترک با حضور نماینده ولی فقیه، نمایندگان مجلس و دستگاه‌های اجرایی گذاشتیم و موارد را گفتیم و از آنها خواستیم به داد این شهر برسید، ما از شما پول و حمایت نمی‌خواهیم فقط به منافع شهرساری دست‌اندازی نکنید. در حضور آقای طبرسی قول می‌‌دهند تقسیم کار می‌شود که هر نماینده چه کاری را انجام دهد اما آنچه که در مقام اجرا صورت می‌گیرد چیزی نیست که مقبول واقع گردد.

تنظیم: ساجدی فر

مسعود پیری در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس مطرح کرد:
بزرگترین آسیب‌های پیش‌روی جوامع مردم‌سالار/ علت جذابیت حوزه اجرا در جامعه چیست؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مسعود پیری - شهرداری ساری - نمایدگان حوزه ساری - رئیس کمیسیون فرهنگی -

مطالب مرتبط با : 30 درصد از مجموعه توان شورا صرف کارشکنی‌های نمایندگان و مدیران بالادستی می‌شود/ بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه است
نظرات کاربران در مورد : 30 درصد از مجموعه توان شورا صرف کارشکنی‌های نمایندگان و مدیران بالادستی می‌شود/ بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه است
 • علیپاسخ4شنبه 24 مرداد 1394

  با سلام من که فکر نکنم این کامنت درج بشه اما بذار بنویسم تا این آقای به اصطلاح فعال به خودش بیاد که مدیران قبلی هم از جنس خودت بودند و برای این استان هیچ کاری نکردند و نخواهند کرد ایشان هم که الان دارند نقش داعیه بهتر از مادر را بازی می کنند احتمالا هدفشان چیز دیگری هست چون بی دلیل نمیاد این شکلی سینه سپر کند برای وظیفه والایی که مثلا براش سپردن، بعدش به ایشان بفرمایید که دو شهر به مانند بابل و کیاسر که قدمتی به بلندای عمر پدربزرگان ایشان دارند با همت مدیران با لیاقت اون شهر به این جایگاه رسیده چون ادمهایی به مانند ایشان نبودند که با تخریب چهره یا شهری بخواهند خودشان را با جرات نشان دهند چون کار مردم انجام دادند مرد میخواهد و بیل و چکمه نه حرف و ...... از همه بابت این حرفهام عدرخواهی میکنم و برای این مرد دلواپس ارزوی موفقیت

 • سارویپاسخ3یکشنبه 25 مرداد 1394

  سلام اقای محترم بوق یعنی چی؟این چه نوع ادبیاتیه؟من سارویم ولی به نظرم میاندورودی چهار دانگه ایی و...همه ساروی هستند...لطفا اشوب به پا نکنین همه سارویها باید با هم متحد باشن.اقا لطفا دست از سر بابلیها ور دارین چرا همش همه جا رو با بابل مقایسه میکنید؟اقا پیشترفت بابل پیشترفت استان خودمونه...

  • سلام و احترام 0یکشنبه 25 مرداد 1394

   بله دقیقا ولی هر کی مثل خانواده باید جایگاه خود را داشته باشد پدر و مادر و فرزند هر کدوم جایگاه خودشونو دارن . تو استان اگه همه مسئولین خودشونو یه خانواده بدونن و ساری رو به عنوان مرکز استان احترام بذارن جایگاه بابل به عنوان کلان شهر استان و جایگاه ساری به عنوان پایتخت و مرکز استان و جایگاه رامسر و گلوگاه به عنوان شرقی ترین و غربی ترین شهر استان باید حفظ بشه نه بابل میتونه ادعا کنه که مرکز استان نباید پیشترفت کنه و بودجه ی بیشتر از پایتخت داشته باشه کمااینکه مسولین قبلت این لطف رو کرده بودن و نه گلوگاه می تونه ادعا کنه من بودجه اندازه بابل داشته باشم چون اگر بابل مسول و وزیر و ریس زیاد دربدنه دولت و استان و مجلس و .... داره ما هم کل سیستم دکل بندی و انرژی کل ایران با دست های رتوان مردان اونها و حتی در کف دست گذاشتن جان هایشان تامین میشه هردو درست میفرمایند ولی بحث بودجه ای که به استانداری میدن و ایشون باید با معیارهای منطقی و اولویت بندی این امور رو تقسیم کنه . ضمنا همه رو با یه چوب اندازه نگیریم با عملکرد و تجاربشون و تلاششون مقایسه کنیم متن رو نخونیم یه رصد کاری هم و مقایسه با استان های دیگه هم داشته باشیم

 • رشیدیپاسخ0یکشنبه 25 مرداد 1394

  من حرف های تو را باور کنم یا دعواو انحصار طلبی تورا در برخورد خشن با معاون اداره کل استاندارد را !!!! گزارش مصور بصیرانلاین را خواندم و متاثر شدم اقای پیری ! تا زمانی که ما بخاطر یک پارک کردن در انظار عموم یقه گیری می کنیم و اخلاقمون درست نشه شهر مون اباد نمیشه چون اول باید دلمون اباد بشه و بعد شهر مون اول خودمون رو درست کنیم بعد در باره ان روستایی هایی اعتراض کن که در ساری به نام محلشون حسینیه و مسجد درست می کنند بنده خدا اونها متشکل میشند تا شما .................. انها را قورت ندید !؟

 • مشکل مدیریتی و عدم توجه به جوانب شرح وظایف احراز پست توسط مدیران اکثرا مانع پیشرفت شدهپاسخ0یکشنبه 25 مرداد 1394

  متاسفانه تمام توان اکثر مسئولان ایرانی بحث حزب کاری میشه و غافل از خدمت به خلق و فلسفه ی وجودیشون به عنوان استاندار ، شهردار، وزیر و ریس و مدیر در جامعه اسلامی برای چیست؟ و دردناک تر اینکه اگه یکی به وظیف تش خوب عمل کنه به بدترین شکل ممکن و یا دسیسه هایی که رنگ و لعاب دینی و مذهبی میدن فرد شایسته رو تخریب می کنند و گواه این حرف هم تمام مشکلاتی که در ایران در بحث اقتصادی و سازندگی پیش اومده و هر شخصی اون رو با پوست و گوشت خود احساس می کنه. سیاست ما عین دیانت ماست در تمامی بحث ها و جوانب سیاست اجرایی ، سیاست آموزشی ، سیاست عملکردی ، سیاست مذهبی ، سیاست اقتصادی باید بر مبنای الگوهای مسلم دینی باشه که متاسفانه الان به جای سیاست کاری دینی ، سیاسی بازی و نوعی فرقه پرستی و حزب گرایی افراطی در افراد و مسئولین به وجود اومده و بر اساس احساسشون رو بدون منطق و عقل در راستای محکم کردن جاپای حزب بدون عملکرد صحیح و آموزش دینی و الهی در بدنه دولت و ادارات خدمت رسانی به مردم با این حساب 4 سال و 8 سال برای این مسئولین کم و برای ایجاد فضای بحرانی و نامطلوب و عدم توسعه یافتگی ایران بسیار زیاد است و واقعا گران به حساب جمهوری اسلامی ایران تمام می شود.

 • برخی جملات باید قاب بشنپاسخ0یکشنبه 25 مرداد 1394

  جناب خدمتگزار عملکرد استان طی این دو سال قابل قبول تر از قبله ولی بازم وظایف عقب مانده و صورت نگرفته زیادی هست این گردن هرکی هست خوب از دید مردم افرادی که الان مسئول هستن و به احتمال قوی تیم مدیریای جدید . هرچند هیچگاه ایران تیمی عمل نشده و فقط به صورت گروهی نه در حد یک تیم متخصص عمل شده . و از طرفی این موضوع متاسفانه هست همه از شهرهای کوچیک و مثل من کوهی و روستایی بلند میشیم میایم مرکز استان، بعد تلاش هم می کنیم خدا خیرمون بده ولی روستا و محل و کوهمون رو تافته جدابافته از ساری میدونیم دیگه نمیگه نمک خوردیم نمکدون شکن نباشیم . حواسمون همون قدر که فرهنگ ایرانمون و حفظ اون از گزند فرهنگ غرب و عربی و ... هست همون اندازه در سطح منطقه و اقلیم هم حواسمون به فرهنگ شهر استانمون و شهری که در آن سکونت داریم باشه و اگه میخوایم خودمون رو جدا از ساری بدونم این قدر مرد باشیم که برگردیم به بوم و خاک و شهری و روستاهی که از اونجا اومدیم و به اون افتخار می کنیم این یه جور کمک به اقلیم و محیطی که خودمونو وابسته به اون میدونیم هست و کمک به حفظ فرهنگ اصیل و اجدادی ساری

 • رنجبرپاسخ0یکشنبه 25 مرداد 1394

  آقای مسعود پیری شما اول خشم خود را فرو ببر و در خیابان داستان راه ننداز. ثالثا شما به اصطلاح شهری ها چیکار بلدی بکنید که چهاردانگه و دودانگه و میاندرودی بلد نیستند؟ دودانگه گاز نداره چون خط لوله ای رد نمی شد!

 • پاسخ و احساس خطر پاسخ0یکشنبه 25 مرداد 1394

  چرا پرتقال شما و گندم تان در استان های دیگر فراوری میشه و چرا.....
  1- برای اینکه همون هم کشاورزاها و کارگراتون دارند رو مسئولین خوب مدیریت نمیکنن . کنار دریا و جنگل هاتون رو شهرداری های استانتون چندساله دادن به آبادگران مشهد و تهران و شیراز . همون قدری هم که مردم میامدن بعد از کشاورزی تو آب دلشون خنک شه اجازه ندارن چندساله ساخته شده ویلا مثلا برای آبادانی ولی حتی مردم بومی هم اجازه استفاده از ساحلش رو که ادعا میشد برای آبادانی به غول های اقتصادی و.... دادن اجازه رفتن به ساحلشو ندارن ویلا و اجاره و جذب توریست پیشکش .
  2- برای اینکه همه مسئولین از رده های بالای استان تا رده ای پایین خودشونو خدمتگزار مردم و تولیدکنندگان بومی نمودند خودشون وقف یه گروه خاص کردن و انتظار دارن مردم ب چون و چرا رضاخانی جلوشون دولا راست بشن اونم برای عدم خدمت رسانی
  3- برای اینکه این بزرگوارن کارخانه برای نیاز بومی بزنند کی به فکر آباد کردن جنگل و دریا و ویلا خصوصی و هتل و ....باشه
  4- برای اینکه اصلا نیازی احساس نمیکنن چون خودشونو فقط خدمتگزار اطرافیانشون و محدود کسانی که بهشون رای دادن میدونن . اونام که هزار ماشاالله با مدرک دیپلم و حتی سیکل کارمند ارگان دولت و بار اضافی با عملکرد ضعیف برای دولت میشن دیگه نیازی به کارخانه برای مردم و رونق اقتصادی نیست
  5- در گلستان و آذربایجان افراد سرمایه دار و خیر پا به پای مسئولین در ساخت بیمارستنان ، دانشگاه ، مدرسه و کارخانه تلاش میکنن ولی سرمایه دارهای مازندران چه کار میکنن الله اعلم
  6- مازندران منتظر دستور از بالان که شهرک صنعتی و کارخانه بزنن و منتظر بودجه هستن ولی استان سمنان و گلستان و آذربایجان خودجوش عمل می کنند و اتحاد زیاده الان هم دیر نشده متحد عمل کنید حاشیه های استان پر از فروشنده های صنایع دستی و لباس های بومی ترکمن و استان گلستان شده و بازارچه هایی به نام آنها زده شده بازارچه هایی که محل آنها در گنبد و بندرترکمن هست و جالب اینکه بازارچه مازندرانی در این شهرها نمی بینیم که بگوییم تفاهم نامه ای هست . مواظب فرهنگ و یکدستی و حقوق بومیان باشیم وظیفه اصلی ما این است با احترام به فرهنگ و قومیت های دیگر.

 • رجبی پاسخ0دوشنبه 26 مرداد 1394

  اقای پیری توسنلو کجاست ؟ کی امدی ساری !؟ و چه حقی داری در باره مردم اطراف ساری اینجور حرف می زنی ؟؟ چرا شماها در یک سال اخیر مدام در حال تحقیر مردم مناطق ساری هستید !؟

نظر شما در مورد : 30 درصد از مجموعه توان شورا صرف کارشکنی‌های نمایندگان و مدیران بالادستی می‌شود/ بخشی‌نگری‌ها مانع توسعه است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها