مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 32254 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 اردیبهشت 1395 -ساعت : 14:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آموزش هایی که نه فنی اند نه حرفه ای/ ناکارآمدی اداره کل فنی و حرفه ای مازندران در  کارآفرینی و توانمند سازی نیروها در حوزه گردشگری

مقاومت مدیران در مقابل اقتصاد مقاومتی (1)؛

آموزش هایی که نه فنی اند نه حرفه ای/ ناکارآمدی اداره کل فنی و حرفه ای مازندران در کارآفرینی و توانمند سازی نیروها در حوزه گردشگری

اختصاصی مازندمجلس: مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان (رضا گرزین) در نشست خبری خود در اسفند سال 94 بیان کرده بود: «مرکز آموزش فنی و حرفه ای امسال در دو بخش دولتی و غیر دولتی به 68 هزار نفر آموزش داده است و در مراکز ثابت آموزشی در 41 رشته شغلی 4 هزار و 64 حرفه آموزشی به کارآموزان آموزش داده شد». اما عملا باید دید تاثیر این آموزش‌ها و آمارها در بهبود وضعیت کارآفرینی استان چه بوده است؟

اختصاصی مازندمجلس: از آنجا که در دنیای امروز جذب گردشگر و استفاده بهینه از این صنعت، یک فن مهم محسوب می‌شود، می‌توان گفت با توجه به ظرفیت‌های مازندران و شرایط نامناسب اقتصادی، جذب توریست راه حلی مناسب برای ایجاد درآمد و بالابردن سطح اقتصادی استان است و با برنامه ریزی درست و اقدامات موثر می‌توان علاوه بر تحقق این امر، شاهد ایجاد صدها شغل و کاهش نرخ بیکاری استان بود.

یکی از سازمان‌های موثر در جذب گردشگر، اداره فنی و حرفه‌ای محسوب می‌شود که از اهداف اصلی آن، تربیت نیروهای کارآمد و موثر، است اما در سال‌های اخیر با توجه به تهدیدها و تحریم‌ها و بحث اقتصاد مقاومتی، حداقل در مازندران به دلیل ظرفیت‌های خاصی که دارد انتظارات بیشتری از عملکرد این نهاد می‌رفت.

مثلا برای مباحثی چون کارآفرینی و توانمند سازی نیروی کار نیاز بود با تدابیر لازم، انسانهای مقاوم و دارای مهارت‌های مربوطه پرورش یافته و تحویل جامعه شوند.

نیاز بود اعضای سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای با آگاهی از نقاط ضعف، قوت، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خود بتوانند تاثیرات لازم را بر جامعه خود بگذارند و در جهت رشد وتعالی سازمانی مؤثر باشند یعنی، این موضوع آنقدر برای آنها قابل اهمیت می‌بود که برای تحقق اهداف خود، علاوه بر تدوین برنامه های جامع و مناسب، از نظرات کارشناسان و صاحبنظران و حتی نظرات و پیشنهادات کارآموزان در مسائلی چون نحوه فراگیری مهارت‌های آموزشی، برنامه‌ریزی استانداردهای آموزش‌های مهارتی تئوری و عملی و ... را جویا شوند.

چرا که رهگیری و جهت‌دهی کارآموزان در کارگاه‌ها برای آموزش فنی و حرفه ای -اگر شروع یک شغل پایدار را پی‌ریزی می‌کند-  قابل اهمیت است بنابراین در این راستا نیاز است کارآموزان و جویندگان مهارت با الگو های گوناگون و نوین شغلی آشنا شوند تا بسوی ایجاد یک شغل متناسب با نیاز بازار راهنمایی شوند.

نیاز بود در مراکز هتلداری و گردشگری آموزش فنی‌وحرفه ای و در موازات آنان در مرکز علمی کاربردی هتلداری مازندران، چنین مواردی و مسائل نیاز استان توجه قرار می ‌گرفت تا این آموزش‌ها باعث توانمند شدن عاملان گردشگری در استان جهت ارائه خدمات بهتر و با کیفیت بیشتر به گردشگران شود.

اما سازمان فنی و حرفه ای مازندران با وجود 22 مرکز آموزشی ثابت و 800 آموزشگاه آزاد در سطح استان از رامسر تا گلوگاه، در تحقق این هدف، به نوعی منفعل عمل کرده و نتوانست در آموزشگاه‌های خود آموزش‌های لازم و تاثیرگزار را در زمینه‌های مختلف به ضرورت آموزش‌های فنون و مهارت گردشگری بپردازد در حالی که مازندران با توجه به شرایط مناسب گردشگری، پتانسیل بالایی در جذب توریست دارد.

این در حالی است که مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان (گرزین) در نشست خبری خود در اسفند سال 94 بیان کرده بود: «مرکز آموزش فنی و حرفه ای امسال در دو بخش دولتی و غیر دولتی به 68 هزار نفر آموزش داده است و در مراکز ثابت آموزشی در 41 رشته شغلی  4 هزار و 64 حرفه آموزشی به کارآموزان آموزش داده شد».

 اما عملا باید دید تاثیر این آموزش‌ها و آمارها در بهبود وضعیت کارآفرینی استان چه بوده است؟ این آموزش‌ها چقدر در توسعه گردشگری و تربیت نیروهای کارآمد در استان موثر بوده است؟ نقش این آموزش‌ها در کسب مهارت‌های فنی و تخصصی و حضور فعال‌تر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، افزایش توانمندی فارغ التحصیلان دانشگاهی، ارتقای صلاحیت‌های حرفه‌ای و کیفیت مهارت‌های پیشرفته در دانشگاه‌ها چه بوده است.

امیدواریم در آینده نزدیک اداره کل فنی و حرفه‌ای مازندران هوشمندانه‌تر عمل کند و اگرچه آموزش همه رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیاز است و باید مورد توجه قرار گیرد اما با توجه به حضور میلیونی گردشگران در استان در فصول مختلف سال، ضروری است که آموزش‌های لازم در رشته‌های مربوط به این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ضمن اینکه پیشنهاد ما این است آقای گرزین ارتباط بیشتر و مناسب‌تری با اهالی رسانه جهت پاسخگویی به مسائل و سوالات آنها که دغدغه‌های عمومی مردم است، داشته باشد.     

 

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : آموزش هایی که نه فنی اند نه حرفه ای/ ناکارآمدی اداره کل فنی و حرفه ای مازندران در کارآفرینی و توانمند سازی نیروها در حوزه گردشگری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها