مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2846 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 شهریور 1394 -ساعت : 19:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
راستی‌آزمایی دولت شروع شده است؟/ جریمه کسانی که برای دریافت یارانه اطلاعات اشتباه داده‌‌اند

اختصاصی مازندمجلس/

راستی‌آزمایی دولت شروع شده است؟/ جریمه کسانی که برای دریافت یارانه اطلاعات اشتباه داده‌‌اند

اختصاصی مازندمجلس: براساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها، شیوه‌ای طراحی شده است که بتواند براساس قانون و در صورت نامعتبر و نادرست بودن اطلاعات، یارانه پرداختی را به حساب دولت باز گرداند/ اقدام عملی و مهم دیگر دولت روحانی برای رفع این مشکل در روزهای گذشته اتفاق افتاد. زمانی که دولت از بانک مرکزی خواست تا گردش مالی حساب‌های بانکی تمام افراد را در اختیار اداره مالیاتی قرار دهد

اختصاصی مازند مجلس : در ماه گذشته یارانه 2 میلیون و 400 هزار نفر که به تشخیص دولت غیرنیازمند محسوب می‌شدند به حساب آنها واریز نشد. این عمل در راستای تصمیم دولت مبنی بر حذف یارانه افراد ثروتمند در جهت عدالت اجتماعی و اقتصادی انجام شده است.
در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم، حسن روحانی با تاکید بر اینکه افراد بی نیاز به یارانه، خواهان فضای امن برای کسب و کار هستند، از حذف یارانه پردرآمدها و سرمایه‌گذاری بیشتر برای توسعه اقتصادی کشور و پویایی فضای کسب و کار سخن گفت و در اولین اقدام عملی در ابتدای سال 93 پس از ورود به دور دوم پرداخت یارانه، سامانه‌ای معرفی شد که متقاضیان دریافت یارانه در آن ثبت نام کنند.
با آنکه دولت اعلام کرده بود افرادی که نیاز به یارانه ندارند بهتر است انصراف بدهند، اما در نهایت 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کردند. اما نتایجی که از ثبت نام بدست آمد بسیار عجیب بود. 60 درصد از متقاضیان یارانه اعلام کرده بودند درآمد کل خانواده‌شان در ماه کمتر از 600 هزار تومان است!
واضح است با وجود اخطاریه نسبت به این قانون که اگر ثابت شود فردی اطلاعات غلط ثبت کرده است، سه برابر مبلغ دریافتی یارانه جریمه می‌شود، اما همچنان بسیاری از مردم این اخطار را شوخی گرفته و اطلاعات غلط ارائه دادند و در نتیجه، طبق این خوداظهاری، حدود 64 میلیون ایرانی در خانواده‌ای زندگی می‌کنند که کل درآمد خانوار کمتر از 600 هزار تومان است!
پس از این خوداظهاری، دولت طبق آنچه وظیفه‌اش بود پرداخت یارانه را ادامه داد اما امروز در اقدامی تازه براساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها، شیوه‌ای طراحی شده است که بتواند براساس قانون و در صورت نامعتبر و نادرست بودن اطلاعات، یارانه پرداختی را به حساب دولت باز گرداند. براساس این تعهدنامه به موجب ماده ۱۰ قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت مکلف است وجوه پرداختی را استرداد کند. همچنین دولت اجازه می‌یابد بررسی‌های میدانی از محل سکونت و اطلاعات تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌ها برای شناسایی وضعیت اجتماعی و اقتصادی افراد معترض به یارانه خود استفاده کند.
در بند (و) تبصره ۲۱ بودجه سال ۹۳ آمده است (یارانه نقدی صرفاً به سرپرستان خانوار‌های متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت می‌گردد (مجموع درآمد سالانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد) و افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی باید در موعد تعیین‌شده به مراکز ثبت‌نام مراجعه نمایند. چنانچه پس از تحقیق مشخص گردید که اشخاص با درآمد بیشتر از مبلغ فوق اقدام به دریافت یارانه کرده‌اند به‌میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه می‌شوند.)
اگر طبق تحقیقات مشخص شود افراد اطلاعات اشتباهی وارد کرده‌اند، برای بازگشت این مبلغ دو راه در نظر گرفته شده است. اگر فردی کارمند دولت باشد از فیش حقوقی، روی مالیات حقوق محاسبه و اخذ می‌شود و در صورتی که کارمند دولت نبوده و قبلا نیز اظهارنامه مالیاتی تکمیل نکرده باشد، در فهرست مودیان مالیاتی این سازمان قرار می‌گیرد، تا پس از تایید یا رد اطلاعات فرد معترض نسبت به واریز یارانه یا استرداد آن اقدام شود.


اقدام عملی و مهم دیگر دولت روحانی برای رفع این مشکل در روزهای گذشته اتفاق افتاد. زمانی که دولت از بانک مرکزی خواست تا گردش مالی حساب‌های بانکی تمام افراد را در اختیار اداره مالیاتی قرار دهد. درخواستی که با مخالفت سیف رئیس کل بانک مرکزی رو به رو شد.
شفافیت مالی در حساب‌های بانکی افراد امری رایج در کشورهای پیشرفته است که مانع بزرگی برای ایجاد فساد و اختلاس و رشوه و دزدی می‌شود. همچنین اطلاع دقیق اداره مالیاتی از حساب بانکی افراد منجر به محاسبه مالیات دقیق و منصفانه می‌شود که نتیجه‌اش رضایت مردم از مقدار مالیات پرداختی است. در حالی که در ایران به علت فرارهای مالیاتی توسط صاحبان ثروت، درآمدهای غیرشفاف و جابه‌جایی‌های مالی پنهان، اعتماد مردم به مالیات‌دهی و یا فرم‌های خوداظهاری مالی از بین رفته است.

امیدواریم دولت روحانی با تدابیر و تصمیماتی که اتخاذ می‌کند بتواند راه را برای عدالت اجتماعی که سال‌ها از آن غفلت شده بود بگشاید و امید را به جامعه بازگرداند.راستی‌آزمایی دولت شروع شده است؟/ جریمه کسانی که برای دریافت یارانه اطلاعات اشتباه داده‌‌اند

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : راستی آژمایی مالیاتی - یارانه - قطع یارانه - اطلاعات اشتباه - محمد سفری -

نظر شما در مورد : راستی‌آزمایی دولت شروع شده است؟/ جریمه کسانی که برای دریافت یارانه اطلاعات اشتباه داده‌‌اند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها