مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 35714 -تاریخ انتشار : دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 -ساعت : 10:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
كاهش 20 درصدی حوادث كار منجر به فوت در كشور/ افزایش ۱۹ درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران

وقتی مازندران هم در بیکاری هم در حوادث کار یکه تازی می کند؛

كاهش 20 درصدی حوادث كار منجر به فوت در كشور/ افزایش ۱۹ درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران

اختصاصی مازندمجلس: مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: براساس گزارش سازمان پزشكی قانونی، طی سال 94 حوادث كار منجر به فوت در كشور 20 درصد نسبت به سال ماقبل آن كاهش داشت/ مدير كل پزشكي قانوني مازندران افزود: در سال گذشته 95نفر بر اثر حوادث ناشی از كار در استان جان خود را از دست دادندكه همگی مرد بودند

اختصاصی مازندمجلس: اینکه آمار بیکاران مازندران در سالهای اخیر در بالاترین حد خود رسیده و در رتبه های نخست کشور قرار دارد به کنار، اما همین تعداد کارگران هم که مشغول کار هستند در حاشیه امنیت قرار ندارند و از لحاظ حوادث کارگری هم گویا در رتبه های نخست کشور هستیم!

این در حالی است که طبق گزارش های پزشکی قانونی (در سال 94) حوادث کار منجر به فوت کشور به گفته محمد اصابتی 20 درصد کاهش داشته است اما در مازندران به گفته علی عباسی فوتی های ناشی از حوادث کار، تقریبا به همین میزان ( 19 درصد) افزایش داشته است که در ادامه گفتگوی مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و  مدير كل پزشكي قانوني مازندران از نظرتان می گذرد.

 اصابتی: حوادث كار منجر به فوت در كشور 20 درصد کاهش داشته است

مدیركل بازرسی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: سال 94 حدود 11 هزار حادثه ناشی از كار در كشور به وقوع پیوست. 

وی با بیان اینكه میزان حوادث كار براساس ضریب شیوع حادثه به ازای هر 100 هزار كارگر محاسبه می شود، اظهاركرد: میزان حوادث ناشی از كار در بخش ساختمانی نزدیك به 48 درصد در سال 92 بود كه با انعقاد تفاهم نامه هایی با سازمان نظام مهندسی كشور و نظارت بیشتر بر كارگاه های ساختمانی، به 40 درصد در سال 94 رسید.
اصابتی با بیان اینكه اكنون حدود 2 میلیون و 500 هزار كارگاه مشمول قانون كار در كشور فعال هستند، ادامه داد: سال گذشته بیش از 430 هزار بازرسی ادواری توسط بازرسان كار در كارگاه های كشور انجام شد.


وی به وجود قراردادهای سفید در برخی كارگاه های كوچك اشاره كرد و افزود: براساس ماده 10 قانون كار جمهوری اسلامی ایران انعقاد چنین قراردادهایی كه به نوعی در نتیجه توافق كارگر و كارفرما شكل می گیرد؛ تخلف محسوب و اگر در مراجع قانونی وجود چنین قراردادهایی به اثبات برسد، با متخلفان برخورد قضایی می شود.

 عباسی: افزایش ۱۹ درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران

مدير كل پزشكي قانوني مازندران افزود: در سال گذشته 95نفر بر اثر حوادث ناشی از كار در استان جان خود را از دست دادندكه همگی مرد بودند.

وی تصريح كرد: بر اساس آمارهاي مراکز پزشكي قانوني استان در سال گذشته به ترتیب شهرستان ساري  با  14 ، آمل با 13 و بابل با 12 مورد فوتی بيشترين و شهرهاي  عباس آباد و فریدونکنار  هر كدام با يک مورد فوتي كمترين موارد مرگ ناشي از حوادث كار را داشتند.

  علي عباسي اضافه نمود: عمده دلايل مرگ افراد در حوادث كار مربوط به سقوط از بلندي و پس از آن برق گرفتگی است به نحوي كه در سال گذشته 53 مورد مرگ هاي ناشي از حوادث كار به دليل سقوط از بلندي و 18 مورد نيز برق گرفتگي ، 15 مورد اصابت جسم سخت بود.

دكتر عباسي با بیان اینکه شهریور و تیر ماه هر کدام با 14 مورد بیشترین ماهی بود که در آن حادثه رخ داد، افزود : درسنین 31الی 40 سال با 29 مورد دارای بیشترین فوتی و سنین کمتر از 20 سال با 7 مورد فوتی کمترین فوتی را داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران یادآور شد: از 95 نفر از فوت شدگان ناشی از حوادث کار، 88 نفر ایرانی  و ما بقی ملیت غیر ایرانی(افغان) داشتند.

دكتر عباسي با اشاره به اينكه بيشترين حوادث ناشي از كار در بخش ساختمان مي باشد، ارزش نهادن به جان انسانها ، داشتن برنامه ايمني در كار ، رعايت استاندارد ها و قوانين مربوطه ، آموزش و ايجاد نظام اطلاع رساني و عبرت از حوادثي كه اتفاق افتاده را از مهمترين راهكارها در راستاي كاهش حوادث ناشي از كار دانست.

استانداری و اداره کار مازندران پاسخگو باشند

این در حالی است که در دو سال گذشته از زمان مدیرکل سابق اداره تعاون در مازندران کلاس های آموزش ایمنی برای کارگران ساختمانی که بخش اعظم کارگران و حوادث ناشی از کار را تشکیل می دهند برگزار شده و طبق اعلام  ساداتی (رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان مازندران)  از سال 93 تاکنون 18 هزار کارگر ساختمانی مازندران با بیش از 200 هزار ساعت آموزش، کارت مهارت ایمنی دریافت کردند. 

انتظار می رفت با برگزاری چنین کلاس هایی شاهد کاهش آمار فوتی ناشی از کار در مازندران باشیم و اینکه هم در بیکاری هم در حوادث کار در رتبه های بالای کشوری باشیم زیبنده نیست و جا دارد مسئولان مربوطه، تدابیر لازم را بیندیشنمد و بکار گیرند.

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوادث کار - مازندران - فوتی - آموزش ایمنی -

مطالب مرتبط با : كاهش 20 درصدی حوادث كار منجر به فوت در كشور/ افزایش ۱۹ درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران
نظر شما در مورد : كاهش 20 درصدی حوادث كار منجر به فوت در كشور/ افزایش ۱۹ درصدی فوتی ناشی از حوادث کار در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها