مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 2992 -تاریخ انتشار : یکشنبه 08 شهریور 1394 -ساعت : 11:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود/ برخلاف فضای کشور، فضای استان خیلی عوض نشده/ با رویکرد اجماع وارد انتخابات می شوم

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس؛

انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود/ برخلاف فضای کشور، فضای استان خیلی عوض نشده/ با رویکرد اجماع وارد انتخابات می شوم

اختصاصی مازند مجلس: انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود و اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکردند، مثلا نکته‌ای را عرض کنم که فقط درجمع‌های دوستانه گفتم. دور قبل حدودا 10 نفر فعال در ستاد من کار می‌کردند که 8 نفرشان اصلا رای ندادند. برای من کار کردند اما شب انتخابات گفتند قصد شرکت در انتخابات را ندارند و از من عذرخواهی و خداحافظی کردند. چون فضا، فضای بسته و یک‌طیفی بوده که موفق به تهییج مردم نشدند مثلا در منطقه ما جنگ قومی و قبیله‌ای (نکا و بهشهر) راه انداختند

اختصاصی مازند مجلس : عبدالرحیم نیکخواه در معرفی خود و مهمترین فعالیت‌های مراحل مختلف زندگی خود، اظهار کرد: متولد 1345 هستم در محله مهدیه بهشهر بدنیا آمدم دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در بهشهر گذراندم اواسط دوره دبیرستان که مصادف با اوایل جنگ تحمیلی نیز بود مدتی با تیپ‌ها و گردان‌های بهشهر به جبهه رفتم و بخشی از عمر مفید و سودمند زندگی را در آن دوران گذراندم.

وی افزود: در بازگشایی دانشگاه‌ها (سال تحصیلی 62-63) در اولین کنکور سراسری دانشگاه‌ها در کمال ناباوری با آنکه در حال و هوای درس و دانشگاه نبودم رتبه 275 آوردم و وارد دانشگاه شدم. اگرچه با جبهه و جنگ بی ارتباط نبودم و از همان تهران به ستاد پشتیبانی جنگ از طرف دانشگاه‌ها اعزام نیرو انجام می‌شد و ما کمک کردیم.

عضو هیات علمی دانشگاه، تصریح کرد: در بدو ورود به دانشگاه حدودا یکسال در تهران به معلمی پرداختم. در سال دوم تدریس در انتخابات انجمن اسلامی دانشگاه‌ها شرکت کردم و عضو شورای انجمن اسلامی شدم و بعد نماینده انجمن اسلامی دانشکده در انجمن اسلامی دانشگاه‌، و نماینده انجمن اسلامی دانشگاه دردفتر تحکیم وحدت شدم. زمانی که دکتر علیرضا صفاریان در دفتر تحکیم وحدت مسئولیت عالی داشتند من هم به نیابت از دانشگاه علامه در دفتر تحکیم مدت کوتاهی فعالیت کردم.

نیکخواه، با بیان اینکه درهمین ایام به دعوت جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه مسئولیت واحد فوق برنامه جهاد را به عهده گرفتم، گفت: وقتی دوره کارشناسی‌ام (ادبیات) تمام شد، ازدواج کردم. پس از آن برای ادامه تحصیل، مدرک کارشناسی ارشد مدیریت را اخذ کردم و پس از آن در اولین دوره کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی که زیرگروه جامعه شناسی بود شرکت کردم و در اولین کنکور کارشناسی‌ارشد سال تحصیلی 69- 70 رتبه یک را کسب کردم. در ادامه در سال 81 دانشجوی دکترای ادبیات شدم. همه تحصیلات من و بخش عمده‌ی تدریس من در دانشگاه علامه طباطبایی است.

مدیر گروه فرهنگ و ادب خانه اندیشمندان علوم انسانی کشور، درباره مسئولیت‌ها و فعالیت‌های خود بیان کرد: از سن 15 سالگی که اولین نوبت رفتنم به جبهه بود مسئولیت و مدیریت داشتم. اولین مسئولیتم در جبهه مسئول تبلیغات گردان بود. بعد معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی شدم مدت (2 سال) مدیرفرهنگی بنیاد شهید استان تهران بودم که یکی از دوران خوش زندگی من محسوب می‌شود. و پس از آن 2 سال در دانشگاه علامه مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه بودم. بعد ریاست جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه را به عهده گرفتم. و پس از آن مدتی به سازمان فرهنگ و ارتباطات رفتم و مدیرکل گسترش زبان فارسی شدم.

وی با بیان اینکه مدتی در نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، قائم‌مقام گروه تلویزیونی بودم، گفت: 2 سال در نهاد نمایندگی، قائم مقام معاونت پژوهشی و گروه تلویزیونی نهاد بود و مستندهای علمی تولید می کردیم. مدتی مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی جهاد دانشگاهی کل کشور را عهده‌دار شدم. بعد با شروع دولت جناب دکتر روحانی، (بازگشت پیرمردها به کار) مجدد ریاست جهاد علامه را با رغبت تمام پذیرفتم و فعلا در این سمت مشغول خدمتم. 
بنده از اساس آدم سیاسی نیستم
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، درباره سوابق و فعالیت‌های سیاسی خود، اظهار کرد: بنده از اساس آدم سیاسی نیستم و تجربه سیاسی چندانی (بجز دوران دانش‌آموزی و دانشجویی) نداشتم و بیشتر کارهای علمی و دانشگاهی کردم و همین باعث شد تا حدودی ازعالم سیاست فاصله بگیرم.

نیکخواه، افزود: پس از دوماه اول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد و مواضع، سخنرانی‌ها و جهت‌گیری‌های وی به ویژه در حوزه اقتصاد و فرهنگ که نامناسب بود و حتی به گمان بنده نامگذاری سال اقتصاد و فرهنگ از سوی مقام معظم رهبری، جلوگیری از این شخم‌زنی بود که در 2 دوره احمدی‌نژاد در حوزه اقتصاد و فرهنگ انجام شده بود که در واقع موجب تضعیف ریشه اقتصاد و فرهنگ شده بود در این زمان بود که وارد صحنه شدیم ومسائل سیاسی را حساس‌تر و پیگیرتر دنبال کردیم که بعد منجر به درگیری‌های ما با مدیریت وقت دانشگاه شد و از دانشگاه خارج شدم تا اینکه درانتخابات مجلس گذشته فعالیتم را برای آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و روشنگری آغاز کردم.

رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه طباطبایی، تصریح کرد: این مقطع از زندگی من برای دوستان عجیب بود یعنی ورود سیاسی من به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی دور قبل و آن به این دلیل بود که احساس کردم مملکت دارد از دست می‌رود و بغض گلویم را گرفته بود از اینکه همه بافته‌های بزرگان نظام در دوران آقای احمدی‌نژاد دارد از دست می‌رود و ریشه‌ها تخریب شد احساس کردم نیاز است ادای تکلیف کنیم. و دلیل عقلی آن نیز این بود که به این جمع‌بندی رسیدم که خاصیت آدم‌ها در تاثیرگذاری ‌است و تاثیر هم چیزی جز خدمت به دیگران نیست و مهمتر اینکه تاثیر گذاری در عالم سیاست است.

جامعه ما بیش از حد سیاست‌زده است

وی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما تاثیر گذاری درعالم سیاست اتفاق می‌افتد، بیان کرد: من اگر هزاران ساعت در دانشگاه تدریس کنم اثراجتماعی چندانی ندارد و تفاوتی در زندگی مردم حاصل نمی شود اما اگر در عرصه انتخاباتی یک بیانیه خوب صادرکنم و ذهن مردم به خوبی روشن شود به مراتب تاثیرش بیشتر است که البته این عیب است یعنی جامعه ما بیش از حد سیاست‌زده است به همین دلیل یک کاریکاتوری در جامعه ما شکل گرفته که یکی از مفاهیم کاریکاتور این است که متوازن رشد نمی‌کنند.

مشاور رئیس جهاد دانشگاهی مازندران، با طرح این سوال که چرا یک دانشگاهی نباید با تدریس در دانشگاه تاثیر بگذارد ولی یک آدم سیاسی می‌تواند در عالم سیاست بسیار تاثیر گذار باشد، اضافه کرد: به این دلیل ترجیح دادم بخشی از کارهای دانشگاهی‌ام را کم کنم و در عالم سیاست در دوره انتخابات دوره قبل مجلس وارد شوم. اگرچه انتخابات دوره قبل به نظر من انتخاباتی جدی نبود و برای رای‌آوری نیامده بودم، اما چون زمان مدیریت تفکر احمدی‌نژادی بود و ما اگر حضور پیدا نمی کردیم ممکن بود کسانی روی کار بیایند که تباهی و سیاهی کنند.


هنوز به جمع‌بندی مطلق نرسیدم و در حال بررسی و رایزنی هستم
نیکخواه درباره احتمال حضورش در انتخابات مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: این دوره هنوز به جمع‌بندی مطلق نرسیدم و در حال بررسی و رایزنی هستم. با بسیاری از بزرگان نشست‌ها و گفتگوهایی داشتیم و به زودی به جمع‌بندی خواهم رسید و اگر هم بنا باشد وارد عرصه انتخابات شوم قطعا با رویکرد اجماع و ساماندهی به فضای اصلاح طلبی که به اندیشه‌های من نزدیک‌تر است و همچنین حمایت از دولت خوش‌نام تدبیر و امید آغاز به کار خواهم کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، درباره تفاوت انتخابات این دوره با دوره قبل گفت: انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود و اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکردند، مثلا نکته‌ای را عرض کنم که فقط درجمع‌های دوستانه گفتم دور قبل حدودا10 نفر فعال در ستاد من کار می‌کردند که 8 نفرشان اصلا رای ندادند برای من کار کردند اما شب انتخابات گفتند قصد شرکت در انتخابات را ندارند و از من عذرخواهی و خداحافظی کردند. چون فضا، فضای بسته و یک‌طیفی بوده که موفق به تهییج مردم نشدند مثلا در منطقه ما جنگ قومی و قبیله‌ای (نکا و بهشهر) راه انداختند .

وی تصریح کرد: ولی این دوره متفاوت است دولت تدبیر و امید روی کار آمد و فضای سیاسی کشور تغییر کرده و بازتر شده و اقدامات خوبی صورت گرفته است. احزاب و جریان‌های جدید در حال شکل گیری هستند مدیران لایق تری روی کار آمدند، مواضع رئیس‌جمهور ما مواضع بسیار خوبی‌است درحد توانش دارد تلاش می‌کند تا فضای سیاسی کشور و جایگاه ایران عزیز را در عرصه بین المللی باز کند.


برخلاف فضای کشور، فضای منطقه ما خیلی عوض نشده
مشاور رئیس جهاد دانشگاهی مازندران،  درباره چگونگی فضای منطقه پس از روی کار آمدن دولت روحانی، اظهار کرد: برخلاف فضای کشور، فضای منطقه ما خیلی عوض نشده و برخی از بادها دیر به مازندران می‌رسد. من انتقاداتی از این منظر دارم. تغییراتی که رخ داد زیاد محسوس نیست شاید کم تحرکی بزرگترهای طیف حامیان دولت و اصلاحات در منطقه بوده و به خوبی به وظایف‌شان عمل نمی‌کنند و هنوز باورشان نشده که فضای کشور تغییر یافته است. طیف جوان منطقه ما خیلی جلوتر، پرشورتر و فعال‌تر از بزرگان منطقه هستند.

نیکخواه، تصریح کرد: ما در انتخابات گذشته شورای اصلاحات شهرستان و منطقه نداشتیم ولی در این دوره ساماندهی شدند و عاقلانه در حال حرکت‌اند، شوراهای داخلی و منطقه‌ای در حال شکل‌گیری است اینها اتفاقات خیلی خوبی است که رخ داده است ولی همچنان بزرگان این جریان خیلی برای منطقه بزرگی نکردند و بیشتر از این می‌توانستند کار کنند.

مدیر گروه فرهنگ و ادب خانه اندیشمندان علوم انسانی کشور، اضافه کرد: پیش‌بینی می‌کنم این دوره اگر نهادهای نظارتی خوب عمل بکنند و این اتحاد و همدلی که بین دولت و ملت اتفاق افتاده بین دستگاه‌های نظارتی و مردم هم اتفاق بیفتد و دستگاه‌های نظارتی بهتر و منطقی‌تر وارد عمل شوند و به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل کنند، - که این مهم یکی از شاخص‌های سلامت فضای سیاسی کشوراست -. قطعا شاهد رویش های جدیدی در منطقه خواهیم بود.

در انتخابات مجلس دوره قیل طیف سیاسی اصلاح‌طلبان خیلی در میدان نبودند
وی درباره عملکرد و فعالیت سیاسی شرق استان، گفت: در انتخابات مجلس دوره قیل طیف سیاسی اصلاح‌طلبان و حتی معتدلین خیلی در میدان نبودند و در حاشیه بودند به قول یکی از بزرگان اصلاح‌طلبی منطقه که می‌گفت: روز انتخابات جمعیتی که در عباس‌آباد و لب دریا بودند خیلی بیشتر از جمعیت پای صندوق‌های رای بودند. هدف من هم تایید این حرف نیست بلکه تعبیری است که بکار رفته.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، افزود: ولی در دوره جدید جریان اصلاح‌طلبی به خوبی دارد کار می‌کند زیرساخت‌ها شکل گرفته و همگان به دنبال شعار اجماع و در پی اتحاد هستند و این اتفاق هم به طور قطع می‌افتد. با همه نامزدهای این جریان در منطقه گفتگو کردم همه خط و مشی خوبی برای اجماع و تعامل دارند و قطعا مصلحت جریان را برمنافع فردی ترجیح می‌دهند.

نیکخواه تصریح کرد: الان یک جور طنز شده است که به هرکس می‌گویند برای چه می‌خواهی در انتخابات شرکت کنی؟ می‌گوید برای ادای تکلیف! من هم می‌خواهم چنین واژه‌ای را تکرار کنم وامیدوارم کسی به من نخندد! اگر فضا تعاملی باشد شرکت می‌کنم. و چنانچه وجودم مخل اجماع و منافع جمعی باشد قطعا ادامه نخواهم داد تا تجربه تلخ گذشته تکرار شود.

وی در پایان خطاب به نامزدهای انتخاباتی بیان کرد: از مشکلات علما، بیوتشان و از مشکلات مدیران، دفاترشان، و از مشکلات نامزدها، اطرافیان و ستادشان است لذا از نامزدهای انتخابات تقاضا می کنم محیط پیرامون و ستادهای خودشان را مدیریت کنند و تحت تاثیر و آلت دست اطرافیان قرار نگیرند و وعده‌های عمل نشدنی ندهند. چون معمولا در آستانه انتخابات می‌بینیم به 25 نفر وعده فرماندار شدن می‌دهند، به 25 نفر وعده شهردار شدن می‌دهند این کارها اقدامات غلطی است که برخی نامزدها انجام می‌دهند و بهتر این است که منفعت‌طلبان را از اطراف خود دور کنند.


انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود/ برخلاف فضای کشور، فضای استان خیلی عوض نشده/ با رویکرد اجماع وارد انتخابات می شوم

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عبدالرحیم نیکخواه - حوزه انتخابیه بهشهر - دانشگاه علامه طباطبا - مجلس نهم -

نظر شما در مورد : انتخابات دوره قبل تک‌قطبی بود/ برخلاف فضای کشور، فضای استان خیلی عوض نشده/ با رویکرد اجماع وارد انتخابات می شوم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها