مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3127 -تاریخ انتشار : سه شنبه 10 شهریور 1394 -ساعت : 13:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح‌طلب‌نماها فضای استان را مخدوش کردند/ اولویت مردم در زمینه معیشت است و پس از آن سیاست

محسن بیگلربیگی عضو شورای عالی مشاورین حزب ندا؛

اصلاح‌طلب‌نماها فضای استان را مخدوش کردند/ اولویت مردم در زمینه معیشت است و پس از آن سیاست

اختصاصی مازندمجلس: در انتخابات مجلس نهم طیف عظیمی از جریان اصلاحی به سمت قهر با صندوق‌ها رفتند، اما ما همگام با رهبر اصلاحات، مشارکت سیاسی را مهمترین امر برای تغییر و تحول دانستیم/ اصلاح‌طلب‌نما فرصت‌طلبانی هستند که روزی با نام اصولگرایی و روزی با نام اصلاح‌طلبی به میدان می‌آیند و اگر منافع شخصی‌شان تامین نشود زیر میز می‌زنند و کل بازی را بهم می‌ریزند/ اصلاح‌طلبان زمانی که در قدرت هستند تمامی تجارب تلخ گذشته را از یاد می‌برند/ اعضای مرکزی شعب حزب ندا در استان‌ها برای ارائه لیست تصمیم می گیرند

اختصاصی مازند مجلس:محسن بیگلربیگی فعال سیاسی مازندرانی و عضو شورای عالی مشاورین حزب ندای ایرانیان با حضور در دفتر مازندمجلس گفت و گوی تفصیلی با این پایگاه خبری انجام داد که در ادامه می آید.

مازند مجلس: ابتدا خود را معرفی کنید و از فعالیت‌های سیاسی خود بگویید:

بیگلربیگی: محسن بیگلربیگی متولد مرداد 1368. رشته تحصیلی ام مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد است. از سال 1385 به عضویت رسمی جبهه مشارکت ایران اسلامی درآمدم و تا سال 1388 کهه به خاطر فضای سیاسی به تعلیق درآمد عضو این حزب بودم. در آستانه انتخابات سال 1392 یکی از موسسین ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب در کشور بودم و پس از آن مسئول ستاد تبلیغات این جریان شدم. در انتخابات دور دوم باشگاه جوانان اصلاح‌طلب موفق به کسب رای اول شدم و مسئولیت کمیته مناطق و تشکیلات این جریان را برعهده گرفتم. بعدها با شکل‌گیری حزب ندای ایرانیان به عضویت این حزب درآمدم و مسئولیت کمیته تبلیغات این حزب به من محول شد و در حال حاضر عضو شورای عالی مشاورین این حزب در حال فعالیت هستم.

 

 

مازند مجلس: در کدام دوره‌های انتخابات حضور فعال داشتید و برای چه نامزدهایی فعالیت کردید:

بیگلربیگی: با توجه به تاریخ تولد من اگر تاریخ انتخابات‌ها را بگویم شاید برخی، پیش خود فکرهای دیگری کنند. من در انتخابات سال 1380 (یعنی 12 سالگی) عضو ستاد دانش‌آموزی حجت الاسلام خاتمی بودم. بعدها با برگزاری انتخابات و مسائل سیاسی که در کشور رخ داد و منجر به نشاط سیاسی شد و بستر ایجاد جامعه مدنی که رئیس دولت اصلاحات بوجود اورد، فضای بیشتری برای هم‌نسلان من ایجاد شد که مجلس دانش آموزی یکی از آنها بود.  مجلس دانش‌آموزی فضایی بود که فعالیت‌هایی در حوزه صنفی دانش‌آموزی داشتم. 

در انتخابات سال 1384 مسئول ستاد نسل‌اولی‌های یاری‌گر دکترمعین شدم که اعضای آن رای‌اولی‌ها بودند و چون آقای معین منتسب به حزب مشارکت بود با ارتباطاتی که داشتم و تحقیق درباره این حزب به عضویت رسمی این حزب درآمدم و در دوران دانشجویی به تهران نقل مکان کردم و در کمیته مناطق شاخه‌ی جوانان حزب مشارکت مرکز فعال بودم. همین ‌طور این فعالیت در مازندران هم‌عرض با تهران ادامه پیدا کرد. در انتخابات مجلس هشتم از یکی از کاندیدای اصلاح‌طلب در بهشهر در کمیته جوانان ائتلاف اصلاح‌طلبان کشور با مدیریت حجت‌الاسلام موسوی لاری فعالیت داشتم در انتخابات سال 88، عضو رسمی ستاد 88 حامیان آقای خاتمی بودم که از حضور ایشان دعوت کردیم و بعدها به ستاد آقای مهندس موسوی منتقل شد.

 

در انتخابات مجلس نهم طیف عظیمی از جریان اصلاحی و تحول‌خواه کشور به سمت قهر با صندوق‌ها رفتند، اما ما همگام با رهبر اصلاحات، مشارکت سیاسی را مهمترین امر برای تغییر و تحول دانستیم و از صحنه خارج نشدیم. البته در آن زمان به خاطر حضور در انتخابات خیلی مورد هجمه قرار گرفتیم اما حالا افتخار می‌کنیم و من معتقدم که ثمردادن انتخابات سال 92 از تک‌رای رهبر اصلاحات در حوزه دماوند انجام شد،(البته بعدها صندوق آن حوزه را باطل اعلام کردند)، در حالت کلی، مجموعه‌ی اینها را گام موثر می‌دانم و همیشه هم مبنای فعالیت‌های سیاسی خود را دوری از افراط و تفریط و واقع‌گرایانه بودن در مسائل قرار دادم.

 

در انتخابات سال 92 در ابتدا در کمیته مناطق ستاد جوانان آیت‌ا... هاشمی در کشور فعال بودم و مسئول راه اندازی ستاد جوانان ایشان در استان که منجر به بازداشت بنده در آن زمان شد. با توجه به سفر آقای روحانی به مازندران و با تشکیل ستاد اصلاح‌طلبان حامی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، ‌در زمان اندکی که در اختیار داشتیم برای استقبال باشکوه از ایشان آماده شدیم و کاستی ها و نقاط ضعف ستاد ایشان با ریاست استاندار فعلی را برطرف کردیم. خدا را شکر همان استقبال به نقطه عطفی تبدیل شد و زمینه پیروزی دکتر روحانی را در استان و کشور فراهم کرد و این مرهون زحمات دوستان اصلاح‌طلب، در مازندران است.

 

مازند مجلس: در این میان نقش شما چه بوده؟

بیگلربیگی: از نقش خودم بگویم که خودستایی تلقی می‌شود و این حاصل زحمت همه دوستان بود من به عنوان کسی که در حوزه تبلیغات تجارب اندکی داشتم با شکستن یک تابو (در آن زمان، تصاویر آقای هاشمی و آقای محمد خاتمی به دلیل فضای سیاسی در فضاهای عمومی، استفاده نمی‌شد) ما بعد از 8 سال با قرار دادن عکس آقای روحانی در بین این دو تن، دوباره مردم را به یاد فضاهای گرم دوران اصلاحات و سازندگی بردیم که بعد از جلسه آقای روحانی (فردای آن روز) توسط شورای تامین استان و فرماندار فعلی، دستور بازداشت بنده و طراح بنر را صادر کردند و من یک روز پس از انتخابات آزاد شدم.

 

مازند مجلس: انتخابات سال 92 و انتخاب آقای روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید:

بیگلربیگی: و عملکرد مدیران دولت: عرض کنم سیاست در ایران، سیاست پیش‌بینی شده‌ای نیست یعنی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که یک حزب، جریان سیاسی در مدت زمان خاصی آمده سرمایه‌گذاری و عضوگیری کرده و قطع به یقین به نتیجه می‌رسد. فضای سیاسی ایران آنی است تصمیمات در جاهای دیگر گرفته می‌شوند که شما باید خود را انعطاف پذیر ببندی که خیلی سریع خود را به آن تصمیمات وقف دهی تا به نتیجه برسی. در انتخابات سال 92 چنین چیزی شد بعد از اینکه نامزدی سید محمد خاتمی منتفی شد و تمام نیروهای جوان و تحول‌خواه که 8 سال از فضای سیاسی کشور دور بودند با اصرار به آیت‌ا... هاشمی و پاسخ مثبت وی موجی در سراسر کشور شکل گرفت که این موج بعدها به صحنه بی‌نظیری در انتخابات تبدیل شد. یکی از آن موارد غیرقابل پیش‌بینی بازماندن هاشمی از انتخابات به دلیل کهولت سن بود و اینجا فضا، فضای عقلانیت بود و من خوشحالم که نیروهای جوان ما پرچمدار عقلانیت بودند یعنی برخلاف آن چیزی که همیشه بزرگان ما اذعان می‌دارند که جوانان احساسی برخورد می‌کنند و احساسات بر عقل‌شان غالب می‌شود این بار جوانان نشان دادند که قابل اعتمادند. طبق اطلاعی که بنده دارم در شوراهای مشورتی بزرگان، بزرگان و نسل‌های اول بر عدم شرکت در انتخابات، سکوت در انتخابات اذعان داشتند و این جوانان بودند که با صحبت و مشاوره دادن به بزرگان تا آخرین لحظه بر این باور بودند که ما می‌توانیم پیروز این انتخابات باشیم. در نتیجه فضا، فضای مثبتی ارزیابی شده بود و از رصد موجی که در میان مردم انجام داده بودند، توانستند آمارهای واقع‌گرایانه‌ای به بزرگان ارائه بدهند که من حس می‌کنم که سال 92 انتخاب آقای روحانی اگرچه انتخاب ایده‌آل ما نبود ولی انتخاب مطلوب بود که با عقلانیت و ایثار دکترعارف شاهد یک حماسه عظیمی از مردم بودیم که بعد از 8 سال دوباره برگشتند و وارد عرصه سیاسی شدند البته نقش رهبر انقلاب در خطبه‌هایی که بعد از انتخابات 92 درباره حق‌الناس بودن رای مردم و عدم مشخص بودن رای ایشان و دعوت از همه افرادی که ایران برای آنها مهم بود نقش عظیمی داشت تا مردم آن حماسه را خلق کنند.

 

تاکنون ارزیابی ما از دولت روحانی اینطور بوده که بعد از آن ویرانه‌ای که تحویل گرفته تاکنون در سیاست خارجی دستاورد بسیار بزرگی داشتند که کشوری که به سمت جنگ می‌رفت به صلحی پایدار رسیده و کاری کارستان صورت گرفت. در سیاست داخلی هم در حوزه احزاب قدم‌های مثبتی برداشته شده امیدواریم بعد از انتخابات مجلس و همگام بودن دولت و مجلس شاهد تحولات داخلی هم باشیم.

 

مازند مجلس: عملکرد نماینده دولت در مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بیگلربیگی: لازم بذکر است عملکرد دولت در کل کشور و در سطح کلان عملکرد مثبت ارزیابی می‌شود ولی در بعضی از استان‌ها افرادی سد هستند تا این نسیم تحولی که از مرکز کشور وزیدن گرفته به مناطق نرسد. در مازندران اعتقاد بنده بر این است که یک مدیر توانمند اصولگرا به از یک مدیر اصلاح‌طلب ناتوان است، چون اولویت مردم در زمینه معیشت و نیازهای اولیه زندگی است ما اگر نتوانیم در این ابعاد کاری انجام دهیم، نمی‌توانیم آرای مردمی را داشته باشیم. حوزه‌های سیاسی و... بحث‌های بعدی ماست متاسفانه در مازندران بیلانی که توسط استاندار فعلی داده می‌شود بیلان مثبتی نیست، نه در حوزه صنعت، نه در حوزه اشتغال و نه در حوزه مسکن ما هیچ دستاوردی نداشتیم در حوزه تغییر مدیران بخصوص فرمانداران متوجه این هستیم که تغییرات بخصوصی اعمال نشده و فضا، همچنان فضای احمدی‌نژادی و دولت قبل است. البته یک‌سری از اصلاح‌طلب‌نماها هم دراین مساله نقش داشتند، افرادی که موسوم به اصلاح‌طلبی خود را معرفی کردند و دارند نقش بازی می‌کنند که به نظر من مخرب بوده و نام اصیل و وزین اصلاح‌طلبی را در مازندران دچار خدشه کرده‌اند.استاندار در باز کردن فضای سیاسی مازندران اقدام خاصی انجام نداده ما شاهد این هستیم که 2 الی 3 همایش‌های جوانان و احزاب اصلاح‌طلب در مرکز مازندران یا شهرهای دیگر توسط فرمانداران وی لغو شده وهنوز نتوانستند یک سری از مدیران شهرستان‌ها را عوض کنند وهمچنان مدیران گذشته روی کارند البته اگر این مدیران، توانمند در اداره شهر و منطقه خود باشند حرجی نیست! ولی متاسفانه می‌بینیم که همان روش گذشته ادامه پیدا کرده و این شایسته و زیبنده دولت ما نیست که افرادی نمایندگان شهرها باشند که همگام و همسو با جریان دولت نباشند.

 

مازند مجلس: بفرمایید اصلاح‌طلب‌نما چه کسانی هستند؟

بیگلربیگی: اصلاح‌طلب‌نما، (اگرچه رهبر اصلاحات سال گذشته اعلام کرد ما اصلاح‌طلب بد، اصلاح‌طلب خوب نداریم)، فرصت‌طلبانی هستند که در زمان‌ها و برهه‌های مختلف رنگ عوض می‌کنند فرصت‌طلبانی که روزی با نام اصولگرایی و روزی با نام اصلاح‌طلبی به میدان می‌آیند و به دنبال منافع شخصی خود هستند و زمانی که منافع شخصی‌شان تامین نشود زیر میز می‌زنند و کل بازی را بهم می‌ریزند. ما شاهد این هستیم که در مازندران یک طیف محدودی از این افراد حضور دارند که عملا فضای استان را مخدوش کردند درگذشته هم بودند و چون فضای سیاسی کشور تغییر کرده و جوانان وارد این فضا شدند می‌بینیم این افراد می‌آیند جریانات موازی با جریان جوانان و گروه‌های دیگر باز می‌کنند. سعی می‌کنند با لابی‌هایی که با فضای قدرت و نظارتی که در استانداری‌ها دارند همایش‌ بچه‌های اصلاح‌طلب را لغو کنند پشت هم بیانیه‌های جعلی می‌دهند و طبق اطلاعی که بنده دارم خیل عظیمی از بزرگان اصلاحات در مازندران مخالف این رویه هستند، از اقدامات دیگرشان این است چهره برخی از اصلاح‌طلبان اصیل را با تخریب‌ها مخدوش کردند ولی بدانند این اقدامات شاید در برهه‌ای از زمان جوابگو باشد ولی در درازمدت، چهره واقعی آنها برای مردم رو خواهد شد.

 

مازند مجلس: برخی اصلاح‌طلبان مدیران احمدی‌نژادی را خط قرمز اصلاحات می‌دانند نظر شما چیست؟

بیگلربیگی: من برای این سوال شما هیچ پاسخی ندارم چطور می‌شود فردی خود را متعلق به جریان اصیل خط امام و اصلاح‌طلبی بداند و از مدیری حمایت کند که تیشه به ریشه منافع کشور و منطقه خود زده است. شما شاهد این هستید که بزرگان مدیران دوران احمدی‌نژاد در صف زندان هستند و اینها بودند که کشور را به تاراج بردند چطور می‌شود یک فرد خود را اصلاح‌طلب و متعلق به جریان اصلاح‌طلبی می‌داند بیاید از این جریان حمایت کند و جای اینها را محکم کند و این یکی از انتقادات بزرگی‌است که به آقای استاندار می‌شود. جالب است وی چهره‌های اصیل اصلاح‌طلب را در مازندران نمی‌بیند و به سمت این جریان خاص می‌رود امیدوارم وی در انتخاب خود تجدید نظر نماید.

 

مازند مجلس: فضای انتخابات مجلس را در حوزه چگونه ارزیابی می‌کنید:

بیگلربیگی: متاسفانه اصلاح‌طلبان زمانی که در قدرت هستند (البته الان در قدرت نیستند و فکر می‌کنند در قدرت‌اند) تمامی تجارب تلخ گذشته را از یاد می‌برند الان دقیقا در این شرایط‌ اند. طبق اخبار و شنیده‌هایی که هست گزینه‌های بسیار خوبی خود را برای انتخابات عرضه کردند ولی همچنان ما شاهد مکانیزمی نیستیم که این افراد دور هم بنشینند و پالس‌هایی جهت اجماع و ائتلاف به گوش ما نرسیده در مجلس هشتم و هفتم شاهد این بودیم که با تفرق در آرا کاندیدای جناح مقابل ما وارد مجلس شد و در این دوره هم تاکنون گزینه های خوبی اعلام حضور کردند ولی بویی از اجماع و ائتلاف به مشام نمی‌رسد. جوانان همانطور که در انتخابات سال 92 پرچمدار ائتلاف و اجماع بودند و در تمامی همایش‌های این 2 کاندیدا (روحانی و عارف) شعار «عارف روحانی ائتلاف، ائتلاف» می‌دادند این بارهم من فکر می‌کنم جوانان باید بیرون از گود ستادهای انتخاباتی باشند و این عزیزان را دعوت به اجماع و ائتلاف کنند. قطعا بازهم اگر نامزدهای اصلاحات به اجماع و ائتلاف نرسند و همزمان در انتخابات شرکت کنند تجارب تلخ گذشته تکرار می‌شود. فک می‌کنم آنقدر باید بر طبل اتحاد و اجماع بکوبیم تا این صدا شنیده شود. به نظر من هر کاندیدایی که تن به اجماع و ائتلاف ندهد و خود را بزرگتر و برتر ببیند قطعا از منش اصلاح‌طلبی به دور است و دنبال منافع فردی و شخصی خویش است. قطع به یقین چنین افرادی با این رویکرد به اصلاح‌طلبان ضربه می‌زنند و مانند یک رقیب برای اصلاح‌طلبان محسوب می‌شوند.

 

 

مازند مجلس: کار اجماع به کجا رسید؟

بیگلربیگی: ساز و کار اجماع در تهران و کلان‍شهرها، تاکنون شورای احزاب 21 گانه شکل گرفته که البته احزاب دیگر نیز در حال اضافه شدن هستند و از هر حزبی نیز چهره‌های شاخص سیاسی در کمیته دائمی انتخابات شورای هماهنگی حضور دارند. مکانیزم‌های مختلفی (سابقه افراد، قدرت جذب آرا و...) موئلفه‌ها و معیارهایی‌است که به هر فرد امتیازدهی می‌شود که امیدواریم افرادی شایسته به مردم معرفی شوند.

 

 

مازند مجلس: برنامه‌های حزب ندای ایرانیان در مازندران چیست:

بیگلربیگی: حزب ندای ایرانیان در 10 آذر 1393 مجوز گرفت در اسفندماه کنگره خود را برگزار کرد و در شهریور ماه پروانه این حزب صادر شد. ندای ایرانیان الان بعنوان اولین حزب سیاسی پروانه‌دار و مجوزدار ایران است که از سال 93 در حال فعالیت است و تاکنون نزدیک به 3 هزار نفر عضو پذیرفته است و گفتمان متفاوت از احزاب سیاسی دیگر دارد. این حزب، نگاهی اجتماعی و جامعه محور به مسائل سیاسی دارد. مخاطب خود را فقط یک قشر متخصص و دانشگاهی نمی‌داند بلکه برای همه ایرانیان تشکیل شده است ندا رقیب خود را جریان اصولگرا نمی‌داند، بلکه بیکاری، فقر اختلاس و...را رقیب‌های خود می‌داند. این حزب تاکنون در 24 استان کشور شکل گرفته و 3 استان در حال شکل‌گیری است. در مازندران اعضای اصلی این حزب به مرکز معرفی شدند و قریب به 150 نفر هم در خواست عضویت رسمی داده‌اند. ندای ایرانیان حزبی است که قطعا با توجه به شناختی که از نسل دومی‌های اصلاحات که عملگرا و صاحب ایده و ابتکارعمل در جریانات سیاسی هستند با استفاده از آنها در دراز مدت شاهد موفقیت‌های این حزب خواهیم بود. مهمترین دغدغه این حزب، خلا مدیران بعدی و جایگزین مدیران فعلی است همانطور که می‌دانید میانگین سنی هیات دولت بیش از 50 سال است که به تعبیری می‌تواند فاجعه محسوب شود چون فضایی در کشور ایجاد نشده بود تا مدیران آتی تربیت شوند و ندا محلی‌است برای تربیت مدیران بعدی کشور. این حزب با اعتقاد به اصلاحات گام‌به‌گام ، تعامل و مدارا توسعه‌ی پایدار وارد عرصه سیاسی شده هرچند ما شاهد این هستیم که از رقیبان و رفیقان دچار بی‌مهری شدیم ولی قطعا هر حرکت جدید و نو، مخالفان خاص خود را دارد همانطور که ما درشعر کلاسیک و نو چنین مشکلاتی داشتیم، ضمن اینکه ندا با شعار اخلاق سیاسی وارد فعالیتهای سیاسی شده است.

 

مازند مجلس: آیا حزب ندا، کاندیدایی را برای مازندران معرفی کرد؟

بیگلربیگی: ندای ایرانیان دفتر دائمی انتخابات دارد و کمیته‌ای متشکل از متخصصین حوزه برندینگ انتخاباتی، افرادی آشنا در حوزه‌های مختلف (کمیته اقوام، کمیته رسانه و تبلیغات، کمیته رصد استان‌ها، کمیته پایش و ...) شکل گرفته با تقسیم مناطق 8 گانه‌ای که در ستاد کشور هست ندا اولویت‌بندی‌هایی دارد (نامزدهایی صددرصدی ندا، کاندیدای متعلق به جریان اصلاح‌طلبی و اجماع، کاندیدایی که اعتدال و جریان اصولگرای معتدل محسوب می‌شوند) همه این گوناگونی را در نظر گرفته که با توجه به شرایط زمانی بتواند لیست خود را در کشور اعلام کند. ندای ایرانیان همچنان که دبیرکل محترم و ریاست شورای مرکزی، آقای خرازی اعلام کرده اگر هم به مقاصد و اهداف خود درانتخابات نرسد قطعا در راستای اجماع اصلاح‌طلبان وارد عرصه انتخابات مجلس می‌شود. در مازندران هم لیست‌های مختلفی توسط هواداران و اعضای این حزب به مرکز ارائه شده البته نگاه و سیاست ندا این است که در استان‌ها، روسا و اعضای مرکزی شعب برای ارائه لیست تصمیم‌گیری کنند. پیشنهادم به همنسلانم این است که به ما بپیوندند با تمام کاندیدای فعلی جلساتی داشتیم، اهداف خود را بیان کردیم پای حرفهای آنها نشستیم و نگاه شان را درباره جریان اصلاح‌طلبی و توسعه منطقه جویا شدیم. درنهایت امیدوارم که با تعدد افراد اصلح، اصلاح‌طلبان به اجماع برسند و در انتخابات پیروز شوند.

تنظیم: ساجدی فر


اصلاح‌طلب‌نماها فضای استان را مخدوش کردند/ اولویت مردم در زمینه معیشت است و پس از آن سیاست

اصلاح‌طلب‌نماها فضای استان را مخدوش کردند/ اولویت مردم در زمینه معیشت است و پس از آن سیاست

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محسن بیگلربیگی - حزب ندای ایرانیان - صادق خرازی -

نظر شما در مورد : اصلاح‌طلب‌نماها فضای استان را مخدوش کردند/ اولویت مردم در زمینه معیشت است و پس از آن سیاست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها