مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3211 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 شهریور 1394 -ساعت : 17:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ربیع فلاح جدای از اصولگرایان نیست/ ورود احمدی نژادی ها با نام «گفتمان انقلاب»

شریعت‌نژاد فعال سیاسی اصولگرا:

ربیع فلاح جدای از اصولگرایان نیست/ ورود احمدی نژادی ها با نام «گفتمان انقلاب»

اختصاصی مازند مجلس: احتمال اینکه خودی‌ها رای همدیگر را تضییع نمایند زیاد است/ در حال حاضر اصولگرایان تعریف‌های متفاوتی از اجماع دارند یک سری بر اساس حمایت رهبری از دولت معتقدند نیاز است دولت را حمایت کنیم تا در ادامه کار خود برای مردم موفق‌تر باشد. یکسری معتقدند در حین اینکه حمایت می‌کنیم انتقادات خود را مطرح و پیگیر باشیم که از حقوق شهروندی ماست

اختصاصی مازند مجلس: حمید شریعت‌نژاد مدرس دانشگاه و نخبه اصولگرای مازندران، با حضور در دفتر مازندمجلس، دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و دیگر حوزه‌های مختلف استان بیان کرد و به سوالات مختلف ما پاسخ گفت. در این گفتگو موضوعاتی چون: سرانجام انتخابات مجلس در مازندران/ چرا مردم در دوره‌های مختلف، جناح غالب را کنار گذاشتند و به جناح مقابل روی آوردند/ نامزد نهایی اصولگرایان در ساری که معاون وزیر بوده / ربیع‌فلاح چگونه استاندار شد/ دو نماینده برتر حوزه ساری در ادوار مختلف مجلس/ کرسی مجلس به نامزدهای احزاب می‌رسد یا نامزدهای مستقل/ آخرین فعالیت‌ها و نام جریان جدید آقای احمدی نژاد برای حضور در انتخابات مجلس/ ما بدنبال توافق هسته‌ای بودیم یا غرب/ چرا در مازندران، استاندار موفق نداشتیم/ بزرگترین شاخصه رفاه عمومی در مازندران/ علت نارضایتی مردم از نمایندگان و .... مطرح شد که با هم این گفتگو را می‌خوانیم:

مازند مجلس: خود را برای مخاطبان مازندمجلس معرفی بفرمایید؟
شریعت‌نژاد: حمیدرضا شریعت‌نژاد هستم دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم قران و حدیث و مهندسی الکترونیک. در حال حاضر در وزارت نیرو خدمت می‌کنم و در دانشگاه تدریس می‌کنم.مازند مجلس: بفرمایید تحلیل‌تان از فضای انتخاباتی استان مازندران و سرانجام آن چیست؟
 شریعت‌نژاد: درباره انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی و خبرگان، برخی کارشناسان معتقدند که نتیجه خیلی موهوم است برخلاف گفتمانی که نامزدها دارند. البته خوشبختانه بعد از سی و چندسال، جریان‌های حزبی و گروهی به نتایج خوبی رسیدند هم‌افزایی و جلسات خوبی دارند اما اینکه خروجی این جلسات، جذب آرای مردم باشد بعید است یعنی اگرچه جریان‌ها (اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدال) منسجم‌تر شدند، باهم تعاملات خوبی دارند مقداری تشکیلاتی‌تر برنامه ‌ریزی می‌کنند، اما گزینه‌هایی که انتخاب می‌کنند تکثرش باعث شکسته شدن آرا می‌شود و طبق آماری که از نامزدهای شهرستان‌های مختلف داریم، با تعدد نامزدهای جریانات احتمال اینکه انتخابات به دور دوم کشیده شود هست و این هم برای مردم هم برای دولت هزینه‌‌هایی دارد. جا دارد چه اصلاح‌طلبان چه اصولگرایان، با ائتلاف و اجماع، از این هزینه‌ها بکاهند. نظر شخصی بنده این است که اعلام نامزدی برخی نامزدها، حرکتی سیاسی هست چون خودشان نیز می‌دانند که از چند فیلتر باید بگذرند و بعد از گذر از مردم مقبولیت بگیرند و این کار ساده‌ای نیست چون همه نامزدهای ما سوابق خوبی دارند چه آنهایی که برای اولین بار نامزد شدند چه آنهایی که سوابق مجلس دارند به خوبی می‌دانند که رای دانه به دانه در صندوق ریخته می‌شود برخلاف گذشته که بعضا در شهرهای بزرگ مثل تهران آرا حزبی و گروهی بود اما الان حتی در تهران نیز اینگونه نیست در نگاه کلی به کشور نیز پیداست که اعضای یک جریان و حزب رای نمی‌آورند بلکه از هر جریانی چند نفر رای می‌آورند و این نشان از بلوغ سیاسی مردم ایران بالاخص مازندران است و این خود خوشحال کننده است که در آینده نه چندان دور مردم قبل از رای دادن خواسته‌های خود را ابلاغ می‌کنند واگر خدای نکرده کم‌کاری دیده شود درمرحله بعدی به خوبی خود را نشان می‌دهد. در لیست نامزدهای احتمالی مازندران خیلی از افراد هستند 2 دوره 3 دوره نماینده مجلس بودند این مطالب را خوب متوجه می‌شوند یا در نشست‌ها و گفتمان‌هایی که با مردم دارند رسما متوجه‌اند خواسته‌های مردم چه هست که الان در مازندران یکی از بزرگترین خواسته‌های مردم، رفاه عمومی است که ما نسبت به استان‌های دیگر کمتر داریم و بزرگترین شاخصه رفاه عمومی اشتغال و مسکن است که استان ما دراین زمینه نسبت به استان‌های دیگر عقب‌‌افتادگی دارد که رفع آنها نیاز به همت مضاعف مسئولان دارد.مازند مجلس: حوزه ساری و میاندورود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
شریعت‌نژاد: در این حوزه 2 نظر وجود دارد یک نظرکه همیشگی بوده، این بوده که همیشه 2 جناح نماینده داشتند اما نظر دیگری هست که ساختار‌شکنی جدیدی در نامزدها دیده می‌شود که با اینکه هم‌جناح هستند هم‌افزایی و انسجام لازم را ندارند و این نشان از اتفاقات جدید است و احتمال اینکه خودی‌ها رای همدیگر را تضییع نمایند زیاد است و بعضی‌ها معتقدند که مردم به دنبال گزینه‌های جدید هستند این بیانی که برخی از منتقدین دارند و مزاج مردم ما را خوب می‌شناسند.مازند مجلس: عملکرد جریان‌ها و احزاب را درمازندران چگونه ارزیابی می‌کنید و نمایندگان منتخب چقدر جریانی عمل می‌کنند؟
شریعت‌نژاد: احزاب به آنچه که در اذهان هست نه اینکه به گروه خاصی ربط بدهیم که من زیاد تفاوتی نمی‌بینم بین جریان‌هایی که در مازندران است چون عملکردها نشان می‌دهد نمایندگان (چه اصولگرا باشد چه اصلاح‌طلب) در حین اینکه از جریان‌ها رای می‌گیرند موقعی که وارد مجلس می‌شوند دیدگاه‌های جریانی را عملی نمی‌کنند و دیدگاه خود را پیاده می‌کنند واین ازعملکردشان مشهود است. از این رو شاهدیم که مردم مازندران در تحلیل‌های خود انتقادات وسیعی از عملکرد جریانی نمایندگان دارند به گونه‌ای که در حال تبدیل شدن به شوخی و مزاح هست که فلانی اصلاح‌طلب یا اعتدالی است یا فلانی اصولگراست اما عملا وطبق آمار و ارقام مکتوب مجلس، آرا و نظرات و اظهارنظرهایی که نمایندگان انجام دادند نظرات شخصی آنهاست نه دیدگاه جریانی و یکی از ایراداتی که مردم حوزه به نمایندگان دارند این است که نمایندگان این حوزه اهل مشورت نیستند یعنی گروه‌های مشورتی آنها اصلا مشخص نیستند اتاق فکر آنها معلوم نیست از چه اندیشه‌هایی تغذیه می‌شوند این از انتقاداتی‌است که در مرکز و سایر نقاط مازندران هست و برآوردهای ما نشان می‌دهد که در گروه‌های مشورتی شاید به اسم، جلسه‌ای برگزار می‌شود اما دستاوردی و نتیجه‌ای ندارد نهایتا خود شخص نماینده است و یافته‌ها و اندیشه‌هایی که داشته یا از محیط اجرایی و اطرافیان اقتباس کرده است.مازند مجلس: بفرمایید برنامه‌ها و فعالیت‌های اصولگرایان، تاکنون برای اجماع چه بوده است؟
شریعت‌نژاد: در حال حاضر اصولگرایان تعریف‌های متفاوتی از اجماع دارند یک سری بر اساس حمایت رهبری از دولت معتقدند نیاز است دولت را حمایت کنیم تا در ادامه کار خود برای مردم موفق‌تر باشد. یکسری معتقدند در حین اینکه حمایت می‌کنیم انتقادات خود را مطرح و پیگیر باشیم که از حقوق شهروندی ماست گروه اول که بسیاری از بزرگانش نامزد شدند و وارد عرصه شدند گروه دوم یک تشکیلاتی راه انداختند و در سطح استان رای‌گیری کردند و مسئولیتش را برعهده گرفتند و در استان چند جلسه برگزار شده فعلا در حال معرفی و بررسی افراد هستند که نیاز است کارنامه آنها برآورد شود که آیا اصلا مقبولیت دارند یا نه؟ فعلا لیست مخفیانه‌ای وجود دارد یعنی هنوز عمومی نشده و در جمع خودشان است در هر شهرستان فردی (فرهیخته، مذهب‌دار و کارنامه‌دار) را موردنظر دارند. در ساری خود نامزدهایی که به عنوان اصولگرا به میدان آمدند چه قبلی‌ها، چه جدیدها، هیچ ربطی به آن جلسات ندارند یعنی هیچکدام در جلسات حزب حضور ندارند یک گزینه برای حوزه ساری مطرح است که در حال پیگیری است جایگاه اجرایی در استان، کشور و استانهای مختلف داشته در حد معاون وزیر بوده اما بحث مقبولیتش هنوز در حال بررسی است.مازند مجلس: انتخاب آقای روحانی و عملکرد دولت اعتدال و نمایندگان دولت را در مازندران چگونه ارزیابی می‌کنید؟
شریعت‌نژاد: در بحث تشکیلات آقای روحانی، در آغاز یک جمع خاصی حامی وی بودند اما وقتی که آقای عارف و اصلاح‌طلبان کنار کشیدند، اوضاع متفاوت شده و در جمع حامیان آقای روحانی، هم اصولگرایان بودند، هم کارگزارانی، هم اصلاح‌طلبان و مجموع حمایت جریانات و گروه‌ها، منجر به انتخاب آقای روحانی شد و این مهمترین حسن آقای روحانی‌است که می‌تواند به آن بنازد که اکثر گروه‌ها بخاطرشعار اعتدال روی انتخاب وی اتفاق کردند مردم از تندرویهای جناح‌ها یا سستی و خمودگی آنها خسته‌اند که نیاز است همه دولت‌ها چنین ویژگی‌هایی را حذف کنند. برای همین بوده که مردم در دوره‌های مختلف، جناح غالب را کنار گذاشتند و به جناح مقابل روی آوردند.

در بحث استان مازندارن، نه در این دولت بلکه در سایر دولت‌های پس از انقلاب  و بعد جنگ که بحث سازندگی مطرح بوده نتوانستند مردم را به آن درجه از مقبولیت برسانند. اول اینکه روی شخص استاندار تمامی دولت‌ها (سازندگی، اصلاحات، اصولگرا و اعتدال) توجهی به مزاج مردم مازندران نکردند یعنی انتخاب‌شان بر اساس یک نگرش خاص بوده است یعنی برخلاف آن همه فرهیخته‌ای که در استان مازندران در سطوح عالی و علمی کشور مطرح و تاثیرگذارند اتفاق نیفتاده است و انتظار ما از همه رئیس‌جمهورهای محترم کشور این است که برای مازندران شخصیتی کشوری یا حداقل یک درجه پایین‌تر از آن را برای استانداری انتخاب کنند و این به معنای توهین، جسارت یا تضعیف استانداران مختلف مازندران نیست. بلکه همه آنها محترمند اما این استان به افرادی با توانمندی بالاتر نیازمند است که از پتانسیل و ظرفیت این استان استفاده کنند دراین امر هیچکدام از استانداران مازندران موفق نبوده‌اند.

 ربیع فلاح از گروه اصولگرایان حامی دولت محسوب می‌شود و جدا از اصولگرایان نیست خود وی نیز معترف است و می‌داند حمایت گروه اصولگرای حامی دولت آقای روحانی موجب احراز این جایگاه وی شد خوشبختانه عدول نکرده اعتدال را رعایت کرده انتخاب‌های بدی هم نداشته اما وسعت و معضلات مازندران به گونه‌ای‌است که نیاز است آقای فلاح تلاش بیشتری کند کارگروه‌هایش را فعال‌تر کند و از حالت صورتجلسه‌ای به حالت اجرایی و عملیاتی در بیاورد.مازند مجلس: برخی انتقادات دولت اعتدال به دولت قبل را زیاده روی می‌دانند و مورد انتقاد قرار دادند، نظر حضرتعالی در این باره چیست؟
شریعت‌نژاد: در کشور ما چنین چیزی طبیعی است، انتقاد گناه نیست اما بهتر است بجا و به موقع باشد. الان زمان انتقاد نیست و نیاز است دولت به عنوان مجری سعی کند وظایف خود را صحیح انجام دهد و خواسته‌های مردم را جامعه عمل بپوشاند.مازند مجلس: نظر شما درباره توافق هسته‌ای چیست؟
شریعت‌نژاد: برخلاف آنچه که برخی عنوان می‌کنند ما به دنبال توافق نبودیم بلکه غربی‌ها به دنبال آن بودند. ما داشتیم کار خود را انجام می‌دادیم با همه تحریم‌ها، گام‌های بلندی برداشتیم اما در فضای سیاسی بین‌المللی نیاز بود برخی مسائل را ثابت می‌کردیم که اتهام‌های غربی‌ها و آمریکا به ایران صحیح نیست و توافق نیز به معنای این نیست که هرچه آنها بگویند بپذیریم بلکه ما هم اصول و شاخص‌هایی داریم. به نطر شخصی بنده توافق هسته‌ای یک شوخی است آنها اگر می‌خواستند به ما امتیاز دهند در همان دوره پهلوی هم قرارداد هسته‌ای داشتیم چرا انجام نشد! چرا پس از موفقیت ما، پیشنهاد توافق هسته‌ای دادند.مازند مجلس: به نظر شما بهترین نمایندگان حوزه ساری و میاندورود در ادوار مختلف مجلس چه کسانی بودند و عملکرد نمایندگان فعلی این حوزه را چطور ارزیابی می‌کنید؟
شریعت‌نژاد: طبق نظر مجلسی‌ها و فرهیختگان استان، در ادوار مختلف مجلس، عملکرد 2 نماینده از حوزه ساری را بهتر و با کیفیت‌تر ازدیگر نمایندگان این حوزه می‌دانند. یکی مرحوم آیت‌ا.. سید حسن شجاعی در عالم بودن، در تشخیص و در صراحتش زبانزد بود و دومین نماینده (به نگاه انصاف نه جانبداری) دکتر علی‌اصغر یوسف‌نژاد است که دلایل فراوانی برای کارآمدی وی وجود دارد و شخصی است که از سطوح اجرایی پایین کار کرده و پله پله رشد داشته است و موفق بوده و اهل وعده و وعید نبوده و یک ویژگی شاخصش این است که به عنوان نماینده مردم، پیگیری‌های شخصی نمی‌کند. اما دوستان ما، نمایندگان فعلی که هر دو محترمند در پیگیری‌های عمومی زیاد موفق نیستند و بیشتر پیگیر مطالبات شخصی افراد هستند در حالیکه نماینده یعنی هزینه کشوری، که نیاز است از پیگیری‌های شخصی بکاهند و به بحث‌های عمومی (عمران، بودجه، مطالبات مردمی و...) روی بیاورند البته ناگفته نماند هردو نماینده فعلی تلاش‌های خوبی داشتند و خود نیز معتقدند که نیاز است تلاش‌های بیشتری انجام دهند.مازند مجلس: اقبال این دونماینده را برای تصاحب مجدد کرسی مجلس چقدر می‌دانید؟
  شریعت‌نژاد: عرض کنم که تکثر نامزدها خود تهدید بزرگی است و این دو عزیز، در آرای مردمی در هر دو، سه گروه رای دارند و هر دوفراجناحی عمل کردند و از طرفی چون کارنامه طولانی‌تری نسبت به بقیه دارند پس شانس انتخاب شدن مجدد دارند.مازند مجلس: حمایت جریان‌ها در رای آوری نامزدها چقدر موثر است؟
شریعت‌نژاد: در شرایط فعلی به شخصه معتقدم رای احزاب و گروه‌های 4درصد است مردم شاخص‌هایی دارند و خود انتخاب می‌کنند و احزاب در ایران معمولا بعد از انتخاب رئیس‌جمهور (کارگزارن بعد از ریاست آقای هاشمی، و اصلاحات و اعتدال و...نیز همچنین) تشکیل می‌شود و این گونه نیست که بگوییم مردم به احزاب رای داده‌اند یعنی احزاب برمبنای اقتضا تشکیل شده اند نه برمبنای اصول.مازند مجلس: بفرمایید فعالیت آقای احمدی‌نژاد و حامیانش در انتخابات مجلس چگونه خواهد بود؟
شریعت‌نژاد: جمعی از وزرای احمدی‌نژاد طبق نشست‌هایی که داشتند به این نتیجه رسیدند که در مجلس نیز با نام جدید «گفتمان انقلاب» ورود پیدا کنند که صرفا تغییر نام است ولی ماهیت همان است و معتقدند که با این نام دیگر نزاع چپ و راست نداریم یعنی همه دوستان از هر گروهی که به این گفتمان معتقدند می‌توانند در این مجموعه قرار بگیرند و حتی اگر افرادی در این زمینه بهتر باشند به نفع آنها کنار‌گیری نیز می‌کنیم. در مازندران در حال حاضر 4 نفر در لیست این جریان قرار دارند یعنی با گروه‌ها و نیروها نشست داشتند شورا دارند و با دبیری سردار سعادتی در حال بررسی است.

تنظیم: ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصولگرایان مازندران - احمدی نژادی‌ها -

مطالب مرتبط با : ربیع فلاح جدای از اصولگرایان نیست/ ورود احمدی نژادی ها با نام «گفتمان انقلاب»
نظرات کاربران در مورد : ربیع فلاح جدای از اصولگرایان نیست/ ورود احمدی نژادی ها با نام «گفتمان انقلاب»
  • يك ساروي اصيلپاسخ0دوشنبه 16 شهریور 1394

    جالبه .........حمیدرضا شریعت‌نژاد هستم دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم قران و حدیث و مهندسی الکترونیک. در حال حاضر در وزارت نیرو خدمت می‌کنم و در دانشگاه تدریس می‌کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نظر شما در مورد : ربیع فلاح جدای از اصولگرایان نیست/ ورود احمدی نژادی ها با نام «گفتمان انقلاب»

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها