امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 12:41:36

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 41278 -تاریخ انتشار : سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 -ساعت : 14:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از ثبت کشوری جشنواره تیرنگ و حضور 28 استان تا گلایه‌های سینا دلشادی از مسئولان و استاندار مازندران

گزارش ویژه مازندمجلس از نشست خبری سیزدهمین جشنواره سراسری تیرنگ؛

از ثبت کشوری جشنواره تیرنگ و حضور 28 استان تا گلایه‌های سینا دلشادی از مسئولان و استاندار مازندران

اختصاصی مازندمجلس: سینا دلشادی رئیس ستاد جشنواره بیان کرد: تاکنون 70 اثر را شخصا دیدم که غالب آن‌ها در راستای اهداف جشنواره تولید شده‌اند و آرشیوی نیستند/سهم هنر مازندران از مجموعه مدیریتی استان چقدر است؟ آقای استاندار پاسخ دهد

 اختصاصی مازندمجلسبه گزارش مازندمجلس، نشست خبری سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ صبح امروز در حالی برگزار شد که رئیس سینا دلشادی طبق معمول (و برخلاف سایر مدیران  که معمولا با تاخیر وارد جلسات می‌شوند!) چند دقیقه زودتر از موعد مقرر در جلسه حضور داشت و نشست هم سر ساعت 10 با تلاوتی چند از آیات قران و پخش سرود ملی ایران آغاز شد.

پس از آن سه گرامیداشت امروز کشور و استان، (یاد و خاطره 13 کبوتر مدافع حرم مازندرانی، روز ارتباطات و روابط عمومی و روز بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری)  از سوی مسئولان برگزاری عنوان شد.

ضمن اینکه در این نشست هنری، اشعار و جملاتی نیز از سوی مسئولان برگزاری نشست قرات شد که جمله‌ی معروف شهید آوینی«صحرای بلا به وسعت تاریخ است، ای دل تو چه می‌کنی، می‌مانی یا می‌روی؟ نکند اختیار تو را از حسین (ع) جدا کند» در ستایش شهدای حرم، و شعری منصوب به خیام «هنگام سپیده دم خروس سحری/ دانی ز چه رو همی کند نوحه‌گری/ یعنی که نمودند در آیینه صبح/ کز عمر شبی گذشت و توبی‌خبری» به مناسبت روز گرامیداشت این شاعر و حکیم نامی ایران، از جمله آنها بوده است.  

نکته جالب این نشست گلایه‌های سینا دلشادی از استاندار مازندران بود و توقعی که هنرمندان از مجموعه مدیریتی استان دارند که مشروح آن در عباراتی پایین‌تر می‌آید.

 

محمودی: سومین جشنواره بومی تیرنگ در 3 نقطه استان برگزار می‌شود

در ادامه، یاسر محمودی دبیر اجرایی جشنواره تیرنگ با رائه آماری بیان کرد: سومین جشنواره بومی تیرنگ در تاریخ پنجم تا هفتم خرداد با حضور هنرمندان سراسر کشور برگزار می شود و اولین برنامه ما تجدید میثاق با آرمان‌های شهدای حرم است.

وی افزود: طبق شواهد استقبال مناسب از این جشنواره در دوره‌های اخیر، جایگاهی را برای مازندران و حوزه هنری فراهم کرده است.

محمودی، با اشاره به برنامه‌های جانبی جشنواره، بیان کرد: طبق قول سال گذشته جشنواره را در 3 نقطه استان (شهرهای آمل، ساری و نکا) برگزار می‌کنیم. همچنین 3 تن از هنرمندان بزرگ کشور برای داوری در جشنواره حضور می‌یابند.

دبیر اجرایی جشنواره تیرنگ، رونمایی از 13 کتاب در این جشنواره را اتفاقی نادر خواند و گفت: تاکنون در 3 بخش (آیین‌های نمایشی 45 اثر، اجراهای پژوهشی 16 اثر و در بخش صحنه ای 18 اثر) از 28 استان به دبیر خانه جشنواره ارسال شد.

دلشادی: هنرمندان کشوری در راستای اهداف جشنواره تیرنگ تولید اثر می‌کنند

سینا دلشادی رئیس ستاد جشنواره بیان کرد: تاکنون 70 اثر را شخصا دیدم که غالب آن‌ها در راستای اهداف جشنواره تولید شده‌اند و آرشیوی نیستند و این برای ما خوشایند است که مازندران بنیانگذار جشنواره ای در کشور است و هنرمندان بزرگ کشور برای آن تولید اثر می‌کنند.

وی، با خواندن این بیت حافظ «سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد/ آنچه خود داشت زبیگانه تمنا می‌کرد» اظهار کرد: در طول سال‌های متمادی به هنر (با توجه به اینکه ایران مهد هنر است) توجه لازم نشده است، اما می‌توان با برگزاری چنین جشنواره‌هایی نوید روزهای پرفروغ‌تری باشیم.

جشنواره تیرنگ در تقویم حوزه هنری کشور ثبت رسمی می‌شود

مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره تیرنگ، به پیشنهاد مرکز همایش‌های حوزه هنری کشور جهت ثبت رسمی جشنواره تیرنگ در تقویم حوزه هنری کشور اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد این جشنواره وجود بخش اجراهای پؤوهشی است که در خیچ جشنواره تئاتر چنین بخشی اجرا نمی‌شود.

دلشادی، با بیان اینکه این جشنواره ظرفیت بین‌الملی شدن را دارد، تصریح کرد: می‌توانیم از نزدیکی و تقارن بین فرهنگ‌ها و آداب کشورهای همسایه در این جهت بهره‌ بگیریم.

شهرداری‌ ساری از حامیان اصلی جشنواره تیرنگ هست

وی، در ادامه با اظهار اینکه شهرداری‌ یکی از مشارکت کننده‌های اصلی این جشنواره هست، بخشی از منابع مالی نیزدر تهران تهیه می‌شود و چون بودجه‌های هنری محدود است و کل بودجه فرهنگی ما حتی کفاف برگزاری یک جشنواره را نمی دهد، ما ناچاریم 50 درصد منابع لازم را از غیر از حوزه هنری تهیه کنیم.

وی با طرح این سوال که سهم هنر مازندران از مجموعه مدیریتی استان چقدر است؟ از آقای ربیع فلاح خواست به این سوال پاسخ دهد.

رئیس حوزه هنری مازندران، با بیان اینکه بنده مشکلات استان و دغدغه‌های آقای استاندار را درک می‌کنم، گفت: هنرمندان از نماینده دولت در استان، انتظار توجه دارند آقای فلاح در جشنواره سال گذشته حضور نیافت اما امسال انتطار داریم که شخصا تشریف بیاورند و حوزه هنری را خانه خود بدانند و در فرصت های مختلف به ما سر بزنند.

مسئولان به هنر نگاه تزئینی و تشریفاتی دارند

وی، با انتقاد از اینکه مسئولان به هنر نگاه تزئینی و تشریفاتی دارند که نگاهی مناسب نیست، تاکید کرد: اگر مسئولان با هنرمندان پیوند بخورند موفق‌تر خواهند بود و موضوع اقتصاد مقامتی نیز اگربا زبان هنر بیان می شد موفقیت بیشتری حاصل می‌شد.    

 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جشنواره تیرنگ - مازندران - دلشادی - ربیع فلاح -

مطالب مرتبط با : از ثبت کشوری جشنواره تیرنگ و حضور 28 استان تا گلایه‌های سینا دلشادی از مسئولان و استاندار مازندران
نظر شما در مورد : از ثبت کشوری جشنواره تیرنگ و حضور 28 استان تا گلایه‌های سینا دلشادی از مسئولان و استاندار مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها